321 zeeland Verdienstelijke SER Zeeland ziet veel kansen in regio als 'bio-based economy'-gebied Zeeuwse historie verstript Studenten doen duurzame suggesties FOUR FREEDOMS AWARDS In Middelburg worden vandaag de Four Freedoms Awards uitgereikt. Gisteren liepen laureaten zich alvast warm en werden ook de 'Vier Vrijheden Zeeland' toegekend. 30% korting op de gehele showroom collectie designverlichting zaterdag 29 mei 2010 door Martijn de Koning MIDDELBURG - De Sociaal-Economi- sche Raad (SER) Zeeland steunt de pogingen van het provinciebe stuur om Zeeland uit te laten groeien tot een toonaangevende re gio op het gebied van 'bio-based economy'. Dat geeft de SER aan in een advies aan Gedeputeerde Sta ten. De provincie zet hoog in op het ge bied van 'groene economie'. Te recht, vindt de SER. Zeeland is, volgens de raad, een ideale locatie voor ontwikkeling van 'bio-based economy'; er zijn veel verschillen de bedrijven, er is genoeg ruimte en het ligt geografisch gunstig (met name dankzij de havens). Nu al zijn bedrijven als Dow, Total, Thermphos en Yara bezig met een (gedeeltelijke) omschakeling van fossiele naar groene grondstoffen. De SER ziet op korte termijn kan sen in het gebruik van reststro men uit de industrie, zoals rest warmte, gassen en afvalwater. Op langere termijn moet Zeeland ook inzetten op het verder toepassen van groene grondstoffen in met na me de chemische industrie en in de energiesector. De SER juicht verdere samenwer king met andere regio's (zowel in binnen- als buitenland) toe. Ze noemt de realisatie van de Europe se proeffabriek in Gent een 'eerste stap in de goede richting'. Ook ont wikkelingen rond het Biopark Ter- neuzen, dat als vliegwiel kan die nen, moeten alle steun krijgen. De overheid wordt gevraagd beper kende regels weg te nemen. Gedeputeerde Marten Wiersma toont zich in zijn nopjes met het advies. „Het laat zien dat we in al le opzichten op de goede weg zijn." Wiersma benadrukt het be lang voor de provincie om zich lan delijk te profileren als dé 'duurza me economie-provincie'. „We moeten laten zien dat we gewoon recht hebben op landelijke steun." door Jan van Damme De strip 'Goes 600 jaar' was vijfjaar geleden een suc cesvolle vingeroefening. Van het album werden er 5800 ge drukt. „En verkocht", geniet de Be- velandse illustrator Danker Jan Oreel nog na. „Goes 600 was een hype en verkocht als een toeter." Succes smaakt naar meer. Zowel bij Anthoni Fierloos van uitgeverij Het paard van Troje in Goes als Danker Jan Oreel (1962) zelf krie belde het. Ze geven samen al een Zeeuwse historiekalender uit. Van uit de Goes 600-ervaringen en de kalender leek de stap naar een stripboek over de geschiedenis van Zeeland niet zo groot. Toch had de definitieve realisatie van het pro ject wel wat voeten in de aarde. Oreel wilde een verantwoord ge schiedenisboek, dat ook door histo rici in dank zou worden aanvaard. „Ik zocht dus een geschikte script schrijver, iemand die alles van de Zeeuwse geschiedenis weet en bo vendien een lichte toets kan raken. Bij een boekpresentatie hoorde ik historicus Jan Zwemer een verhaal voorlezen. In het dialect, en met humor. Fantastisch. Toen ik hem vroeg, lag er binnen een week een eerste deel van het script op mijn bureau." In Zeeland, 2000 jaar geschiedenis in strip zijn Kim en Timo - zus en broer - de centrale figuren. Ze zijn een jaar of veertien en stuiten in Middelburg op stadsarcheoloog Bob Romeijn. Die neemt hen mee op reis door de Zeeuwse geschiede nis. Keurig chronologisch, begin nend bij een oude flippo die een Romeinse munt blijkt te zijn tot de ingebruikname van de Wester- scheldetunnel. Alle bekende hoog tepunten komen voorbij: Vikin gen, bedijkingen, Jacoba van Beie ren, de Tachtigjarige Oorlog, sla venhandel, Michiel de Ruyter, Na poleon, Toorop en Mondriaan in Domburg, Tweede Wereldoorlog, Ramp, deltawerken. Elke stijlovereenkomst met het werk van Studio Van der Steen - van Suske en Wiske en vele ande re strips - wijst Oreel bijna ge schokt af: „Dit boek ligt wel een ni- veautje hoger." Hij wijst op de his torische accuratesse van zijn teke ningen. Ook de inkleuring van de illustraties draagt volgens hem bij aan de kwaliteit. Oreel: „Wilma Leenders is de beste inkleurster van Nederland. Ze is van 'Jan, Jans en de kinderen', en van 'Single', de strip die in de krant staat. Toen ik haar vroeg, zei ze meteen ja. Het resultaat is ernaar." Dan de humor. Boer Wisse duikt in alle eeuwen op, zegt regelmatig 'dat ao 'k nooit gedocht', en lijkt verdacht veel op burgemeester Sie- be Kramer van Kapelle. Op pagina 10, nog volop in de Middeleeu wen, zingt een kerkenbouwer op zijn steiger 'Hilversum 3 bestond nog niet'. Als de Duitsers Zeeland binnentrekken in 1940 zegt boer Wisse: „Die Duitsers bin vee beter uutgerust as die Franse!" Het boe rinnetje dat met hem in de wei zit, reageert: „Slaepe die Franse dan te weinig?" Danker Jan Oreel en Jan Zwemer: Zee land van Nehalennia tot Westerschelde- tunnel, 2000 jaar geschiedenis in strip - uitgeverij Het paard van Troje, 15,- eu ro. Er verschijnt ook een Duitse versie. Bovendien komt er een gelimiteerde editie (300 exemplaren, 30,- euro) be schikbaar, met een schetsboekje en voorzien van een handtekening van commissaris van de koningin Karla Peijs. Zij ontvangt het eerste exem plaar van de strip dinsdag 1 juni in de bibliotheek van Goes, 20.00 uur. door Cornelleke Blok Hoe geef je natuur weer waarde in de harten van de Zeeuwen? Studenten van de Roosevelt Academy en de Hogeschool Zeeland hebben de op lossing. Hun idee: laat kinderen een educatief programma volgen bij agrarische ondernemers. Ze krijgen subsidie van de provincie Zeeland om dit idee te realiseren. Tijdens een side-event van de Four Freedoms Awards, die van daag worden uitgereikt, presenteer den studenten van de HZ en de RA - afkomstig uit dertien landen - gisteren duurzame suggesties voor de tien grootste problemen waar de provincie Zeeland mee te maken heeft. Problemen met jon geren, verkeersveiligheid, voorzie ningen, overstromingsrisico, ver grijzing, en de afhankelijkheid van piektoerisme kwamen aan bod. De studenten hadden zich vooraf gaand aan het evenement elf we ken verdiept in deze onderwer pen. Ze interviewden in totaal 73 afgevaardigden van Zeeuwse in stanties, en vormden op basis daar van een eigen mening. Aan de hand daarvan werden suggesties geformuleerd. Het publiek dat gis teren aanwezig was bij de bijeen komst mocht bepalen welke oplos singen het beste waren. Ook enke le andere ideeën maken kans op subsidie van de provincie, maar daarover wordt later een beslissing genomen. Een panel, waarin onder anderen oud-minister Jacqueline Cramer, Peter Boerma (directeur Delta) en Dick van den Bout (directeur van Scoop) zaten, stelde de studenten vragen over hun ideeën. Maurice Strong, die vandaag de award krijgt voor Freedom from Want (Vrijwaring van Gebrek), gaf een lezing over zijn visie op duur zaamheid. De Canadees (82) is één van de eerste strijders voor het mi lieu en zet zich in voor duurzaam heid. Strong beantwoordde ook enkele vragen van de studenten. door Ondine van der Vleuten fn De Drukkery in Middel burg werden gisteren de prij- X zen voor de Vier Vrijheden Zeeland uitgereikt. Het was Je tweede editie van dit tweejaarlijkse evenement, dat in 2008 het licht zag als Zeeuwse te genhanger voor de elitaire Four Freedoms Awards. De organisatie is in handen van studenten van de Roosevelt Academy. De jury koos unaniem Nurses on Tour als winnaar in de categorie Vrijwaring van Gebrek. Dit pro ject werd in 2007 opgezet door drie studenten Verpleegkunde van de Hogeschool Zeeland: Leroy de Priester, Joyce van Dullemen en Li- sette Pleijte. Zij zagen tijdens hun stage in Ghana hoe malaria daar el ke dag weer slachtoffers eist, voor al vrouwen en kinderen. Het drie tal richtte Nurses on Tour op, dat zich ten doel stelt muskietennet ten tot in de meest afgelegen dor pen te brengen. In Nederland wordt op allerlei manieren geld in gezameld. Met dat geld worden in Ghana de netten opgekocht die on gebruikt in distributiecentra en ge zondheidsklinieken liggen. Nurses on Tour bereikte dat er 6000 muskietennetten kwamen bij vrouwen en kinderen in afgele gen dorpen. Van elk van hen is de naam genoteerd. „Wij keren steek proefsgewijs terug om te zien of ze echt gebruikt worden." Joyce is in 2009 afgestudeerd op een effectivi- teitsonderzoek dat zij als afstu deerscriptie heeft gedaan. „Wij wil len de positieve onderzoeksresulta ten gebruiken om het ministerie van Gezondheidszorg in Ghana er toe te bewegen ons de netten gra tis te geven, zodat wij ze kunnen verstrekken." In september rijden Joyce en Leroy met auto's door tien landen naar Ghana. „In al die landen zoeken we publiciteit. We willen naar 10.000 netten." Nurses on Tour zoekt nog sponsors voor een sponsorloop, www.nur- sesontour.nl of 06-33628212 Fred Hanny (links) en Alex Soplantila, bestuursleden van Stichting Walche ren Mozaïek (categorie: Vrijheid van Meningsuiting). foto Ruben Oreel Freddy Bogaard lights, Exclusieve Verlichting Industrieweg 1, 4524 JJ Sluis Tel +31 (0)117-461853, info@bogaardlights.nl, www.bogaardlights.nl Gesloten op zondag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 34