281 zeeland 'Parkeerplekken in een straat zijn niet exclusief voor de bewoners' Jugendheim was Zorgstroom krijgt vooral in Vlissingen hoge waardering UITWISSELING Duits vakantiehuis Westkapelle Vlissingen zaterdag 29 mei 2010 Parkeren in Middelburg: het is niet altijd even makkelijk. Drukke we gen, smalle straatjes en een centrum dat geheel is omgetoverd tot betaal- zone. Wat zijn de problemen? Wie ondervindt er overlast? En welke op lossingen worden aangedragen? Van daag deel 4 (slot) in de serie parkeer problemen in Middelburg: verant woordelijk wethouder Frank Streng. door Jens Pauw Er zijn in Middelburg ze ker straten die kampen met parkeeroverlast, maar bewoners hebben voldoende mogelijkhe den om hier zelf iets aan te doen. Dat vindt de Middelburgse wet houder Frank Streng. „Uiteindelijk streef ik naar een autoluwe binnen stad." Het moet zon drie jaar geleden ge weest zijn dat de gemeente voor het eerst serieus te maken kreeg met het verdringingseffect, vertelt Streng. „Toen achter het station een groot parkeerterrein gesloten werd, kreeg de buurt al die auto's voor de deur. We hebben toen een blauwe zone ingesteld, zodat het langparkeren werd tegengegaan. Ik denk dat het daar goed gewerkt heeft." Het moge duidelijk zijn dat wet houder Streng een voorstander is van de blauwe zone. Onder zijn lei ding werden niet alleen blauwe Frank Streng: „Het zou nog beter zijn als je op de fiets komt. Ik streef naar een autoluwe binnenstad." strepen gekalkt achter het station, ook over de gehele Singel mag nog maar twee uur worden gepar keerd, mét parkeerschijf. „Ik vind het een prima instrument om het parkeren te kunnen stu ren. Een parkeervak moet niet ex clusief voor bewoners zijn. Over dag werkt men en dan kunnen ze best worden bezet door centrum bezoekers. We moeten de parkeer druk alleen eerlijk verdelen." Streng erkent dat dit nog niet overal het geval is. Sommige straten - zoals de Leliestraat en de Langevieleweg - worden te veel belast door parkerende cen trumbezoekers. „Maar bewoners door Selma Osman hebben voldoende mogelijkheden om de overlast in de hand te hou den. Iedere straat kan een aan vraag doen voor een blauwe zone. Met een drievierde meerderheid van de bewoners zal die er eigen lijk altijd komen. Als er écht pro blemen zijn, kan er dus gewoon wat aan gedaan worden. Lui die er niets te zoeken hebben, proberen we te weren met controles." Veel bewoners klagen dat de pro blemen op die manier alleen wor den verschoven, en niet worden opgelost. Streng: „Dat klopt, maar is dat erg? De afstand wordt steeds groter. Op een gegeven moment vinden parkeerders het té ver lo pen en komen ze weer terug naar de stad." Het liefst ziet hij de auto mobilisten in de parkeergarages langs de randen van het centrum, net binnen de Veste. „Maar het zou nog beter zijn als je op de fiets komt. Ik streef naar een autoluwe binnenstad." De parkeerdruk in de stad is overi gens nog niet zo klaar als een klontje. Met de opening van de N57 in december komen de ver keersstromen compleet anders te liggen. Sommige parkeerterreinen zullen minder worden bezocht, an dere juist veel meer. Streng: „Dat zal ook zijn weerslag hebben op de wijken, maar het is nog afwachten hoe dat gaat lopen. Het zijn spannende tijden, dat ze ker." Het was kort na de oorlog de eerste stap naar verzoening: Duitse kinderen die in Westkapelle bij boer Minderhoud op vakantie mochten komen. Dat initiatief groeide uit tot een veeljarige vriendschap en een Duits jeugd huis in het dorp. Vandaag viert het kerkgenootschap uit Mühlheim- Saarn het vijftigjarig bestaan van het Jugendheim Westkapelle. Van 11.00 tot 16.00 uur is het Open Dag in het voormalige schoolge bouw aan de Zuidstraat 23. Het is pas uitgebreid met een lift want de bezoekers worden ook een dagje ouder, zegt bedrijfsleider Kurt Leyk. Er zijn tegenwoordig zeven tien vier- tot eenpersoonskamers. Hotelluxe vind je er niet. De toilet ten en wasgelegenheden zijn op de gang. Een groep van veertig vrij willigers zorgt er voor dat het va kantiehuis in Westkapelle kan blij ven bestaan. Per jaar logeren er zo'n duizend mensen, die zorgen samen voor zesduizend overnach tingen. De jongeren van toen zijn ouder geworden, maar ze komen volgens Leyk nog steeds graag naar het Walcherse dorp. „De verzoenings gedachte speelt natuurlijk niet meer zo sterk als vroeger", legt Leyk uit. „Ook zijn er helaas geen uitwisselingen met schoolklassen en verenigingen meer. We probe ren nu vooral de vriendschappelij ke banden tussen onze kerkge meenschappen te onderhouden. Natuurlijk zijn er inmiddels ook lange privé-vriendschappen ont staan." Ans Dingemanse-Dieleman, dochter van oud-gemeen tesecretaris Dieleman van Westkapelle, zegt dat het gemeen tebestuur voor een moeilijk dilem ma stond toen de Duitse pastor Luhr met het verzoek kwam om in Westkapelle een jeugdvakantie- huis te stichten. Het moest de Duitse kinderen uit hun isolement halen. Dingemanse: „De voormalige christelijke school in Duitse han den, kon dat wel zo kort na de oor log? De loco-burgemeester twijfel de, maar toen sprak mijn vader de wijze woorden: 'Laten we het doen voor onze kinderen'." Toen in i960 het Jugendheim werd geopend, was Ans Dinge manse twaalf jaar. „De komst van groepen Duitse kinderen vonden Familie Minderhoud met vijf Duitse VON D6N ANFANGtN -. Hoe hetbegoi. Jee..'-' -rt.«- Wiebke Krost (links) en dominee in over het vijftigjarig bestaan van we spannend. De wereld werd een stukje groter." Dat alle boodschappen zo veel mo gelijk in het dorp werden gedaan, heeft er volgens haar aan bijgedra gen dat het Jugendheim werd geac cepteerd. „De missie van pastor Luhr in Westkapelle is zeker ge slaagd. De aanwezigheid van het Jugendheim heeft zeker bijgedra gen aan een betere verstandhou ding tussen de Duitse en de Neder landse jeugd, maar ook tussen de oudere generaties die de oorlog nog hadden meegemaakt." VLISSINGEN - Klanten van Zorg stroom, de grootste thuiszorgorga nisatie op Walcheren, zijn over het algemeen zeer tevreden over de thuiszorg die zij van Zorg stroom ontvangen. Dat blijkt uit onderzoek van bureau Prismant, dat eens per twee jaar de klanten waardering van zorgorganisaties in Nederland toetst. Prismant heeft een groot aantal cliënten 96 vragen voorgelegd. Met name in Vlissingen blijkt de waar dering voor de medewerkers zeer hoog: de klantwaardering van de zorgverleners krijgt het cijfer 9.2. Het gemiddelde van andere zorg aanbieders ligt op 8.4. Ook Zorg stroom als organisatie wordt met het cijfer 8.7 hoog gewaardeerd. Ge middeld ligt het waarderingscijfer voor organisaties op 8.1. Over bejegening van klanten zegt 99 procent tevreden te zijn. Ook overleg, mentaal welbevinden en privacy scoorden zeer hoog. WGGGNGR Media De PZC is op zoek naar een depothouder (middag bezorging). Verdiensten De verdiensten zijn afhankelijk van het aantal bezorgwijken en ligging van het depot. Tevens bieden wij u de mogelijk heid om de PZC zelf gratis te lezen. Werkzaamheden In ontvangst nemen van de NRC; Toezicht houden zodat de bezorgers de dagbladen op tijd en op de juiste manier bij de abonnees afleveren; Inschakelen van nieuwe bezorgers bij ziekte en afwezigheid; In uitzonderingsgevallen bezorgt u de dagbladen zelf. Aanmelden en informatie Neem tijdens kantooruren contact op met Ronald Kasander via telefoonnummer 0118-434093 bezorgers.nl DichtbijMedia. Wegener

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 30