261 zeeland 'Het is een unicum dat PZC Programma onthulling en doop Veerse vismarkt niet in Grote Kerk .Stijlvolle badkamers tegels 10-0 raab Rommelmarkt op terrein bij Simnia Extreme sports op het Fancy fair op terrein Scheldekwartier van De Knotwilg Auto gestolen na inbraak in woning MONUMENT Redder en geredde onthullen vandaag samen het Reddersmonument in Veere. De plechtigheid is extra feestelijk met de doop van een nieuwe reddingboot. Politie bekeurt ruim dertig maal in Ritthem Lezing over angst terugkeren kanker 60% korting! 0P=0P Dagkaart trein van 44,- voor 17,50 www.pzc.nl/webwinkel zaterdag 29 mei 2010 W ■■■«BBBSHR Wordt het prachtig modern of sfeervol klassiek? Laat u inspireren in onze showroom en ontvang advies op maat karcher Waldammeweg 2, 4338 PJ Middelburg Tel: 0118-625055 www.raabkarcher.nl DOMBURG Op het parkeerterrein van zorgcen trum Simnia in Domburg wordt vandaag een grote rommelmarkt gehouden. De rommelmarkt duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Kinderen kunnen tussen 12.00 en 14.00 uur speelgoed verkopen, 's Middags is er ook live-muziek. De opbrengst van de markt gaat naar het Ronald McDonald Kinderfonds. VLISSINGEN Frunning, streetdance, flatland BMX en free style soccer: je kunt het vandaag allemaal proberen tij dens de Streetsportdag op Stads park Scheldekwartier. Tussen 13.00 tot 17.00 uur kunnen jong en oud deelnemen aan clinics en de beste tips en tricks van deze sporten le ren. De toegang is gratis. VEBENABOS Tussen vrijdagmiddag 14.00 uur en vrijdagavond 18.30 uur is er inge broken in een woning in Vebena- bos in Koudekerke. Uit de woning zijn een portemonnee, computer en fotoapparatuur meegenomen en sleutels van een auto, waarmee een grijskleurige Audi, type A4 Avant Station met het Duitse kente ken HS-MC920, werd gestolen. door Selma Osman H RITTHEM De politie heeft donderdag bij een verkeerscontrole in Ritthem 34 au tomobilisten bekeurd. Achttien keer werd een bon uitgeschreven voor een snelheidsovertreding. Der tien bestuurders hadden geen gor del om. Eén maal werd er bekeurd voor een verlopen APK, een ander kreeg een boete voor bellen achter het stuur. OOSTKAPELLE Basisschool De Knotwilg in Oostka- pelle houdt dinsdag een fancy fair op het terrein van de school. Tus sen 15.00 en 19.00 uur vindt er een boeken- en kindervrijmarkt plaats. Ook wordt er geschminkt. De op brengst komt ten goede aan vogel opvang De Mikke en voor inrich ting van een leeshoek op school. MIDDELBURG Het Palazzoli Huis Walcheren - het steunpunt voor kankerpatiënten - organiseert maandag tussen 19.30 en 21.30 uur een lezing over angst voor terugval bij de ziekte. Dr. M. van Mourik zal aan het Oranje plein 41 in Oost-Souburg leiden. Kosten bedragen 2,50 euro, inschrij ven kan via e-mail. palazzoli@zeelandnet.nl ij heeft mensen uit zee gered, maar noem hem geen held. Boete Minne- boo (85) uit Colijns- plaat vindt dat te veel eer. Want: mensenredder ben je niet, je wordt het, toevallig. „Het is wel fijn dat er nu een monument voor ons komt." Oud-visser Minneboo was 62 jaar geleden betrokken bij de alom ge prezen redding van de vastgelopen sleepboot Ebro. Boete wist samen met vier andere Veerse redders de negentienkoppige bemanning vei lig van boord te krijgen. Hij was vrijwillig matroos op de Maria Ca rolina Blankenheym van de toen malige Veerse zeereddingsdienst. „Een erebaantje. Met stormweer voeren wij vissers toch niet." Angst voor de zee heeft hij nooit gekend. Ook niet in de late avond van de 11e januari 1958 toen de be manning van de Blankenheym er op uit moest om in het pikkedon ker naar het beruchte bankenge- bied van de Banjaard te varen. „We zaten met vijf man aan boord, mijn zwager, mijn vader, mijn oom; alleen de machinist was geen familielid. 'Kan ik dat of wil ik dat?', kwam in je hoofd niet op. Die lui zaten daar en moesten daar weg", zegt hij nuchter. „Maar de positie van de Ebro - op het Bolletje van Banjaard - was een plaats waar je met zulk weer niet graag komt." De sleepboot van L. Smit Co's D. Vroomhout, de 63-jarige machi nist van de Ebro, brak zijn enkel bij het overspringen van de zinkende sleepboot naar de reddingboot Ma ria Cornelia Blankenheym. foto Zeeuwse Bibliotheek/Beeldbank internationale sleepdienst in Rot terdam was op weg naar een ber ging, maar raakte zeifin de proble men. Dankzij het optreden van de Veerse reddingboot kan kapitein Jan Bruins zaterdag zijn verhaal nog navertellen. Redder Minne boo en geredde Bruins onthullen samen het monument. „Het is een unicum dat er die avond niemand verdronk", conclu deert Minneboo. „Mijn vader zei altijd: Als we er één hadden laten zitten, was het bij het binnenva ren geen feest." In een roes is de avond aan hem voorbij gegaan. „Angstwekkend was het wel, toen we voor Vrouwenpolder naar bui ten gingen. We hadden een klein toplichtje en je zag die grote gol ven op je afkomen." Met enkel een kompas en echo loodje duurde het minstens een uur voor ze op de plek des onheils aankwamen. Minneboo spreidt beide armen wijd uit: „Het was één branding. De zee was wild en het stormde verschrikkelijk. Ik zag lichtjes branden en mensen boven op het schip staan. Zij zaten in het schuim van de golven, wij nog niet." Minneboo herinnert zich de red ding vooral als een 'paniekzootje'. De golven rolden over het dek van de Blankenheym, een boot met een open reling. De redders had den zich goed vastgeketend. „Het speelde zich allemaal afin het don ker. Die mannen wilden er natuur lijk graag af, maar die boot lag ook niet stil. We zijn een paar keer te gen het schip aangevaren om die mannen te laten springen. ]e zat meer onder, dan boven water. We frommelden ze gauw in vooron der, tot we ze allemaal hadden. Daar kregen ze een borrel." De bemanning van de Maria Caro lina Blankenheym werd later op het stadhuis van Veere met een medaille geëerd. „Daarna ging het leven van alledag verder en was het wachten op de volgende klus." De actie is decennia later aanlei ding voor een Veers Reddersmonu ment. Op initiatief van neef Frans De onthulling van het mo nument en de doop van de reddingboot vinden plaats vanaf de Kaai in Veere, ter hoogte van restaurant In den Struyskelder. 11.00 uur: Welkomstwoord door burgemeester Rob van der Zwaag van Veere. 11.15 uur: Toespraken van Frans Minneboo (initiatiefne mer voor het monument) en Roe mer Boogaard (directeur KNRM). 11.30 uur: Onthulling van het mo nument op de hoek van de Kaai en de Markt door Boete Minne boo en Jan Bruins, gevolgd door een toelichting van de maker van het monument, Toos van Holstein uit Middelburg. 12.15 uur: Naam geving en doop nieuwe redding boot door Ageeth Boomgaardt, am bassadrice van schenker Oranje Ca sino. 12.45 uur: Toespraken van Cees van Duyvendijk (directeur KNRM), Ageeth Boomgaardt (doopster) en Rob van der Zwaag (als voorzitter KNRM Veere). ^WEBWINKEL 1 dag onbeperkt reizen met NS door héél Nederland! Profiteer als lezer van de PZC van deze speciale actie en ontvang liefst 60% korting op een Dagkaart voor de trein. Zo geniet u dit voorjaar van een heerlijk en voordelig dagje weg met de trein in eigen land. Ook een leuk idee voor Pinksteren of Vaderdag. Geldig van vrij. 14 mei t/m zon. 27 juni 2010. Op ma. t/m vrij. na 9 uur en in het weekend de gehele dag. Ga voor meer informatie en bestellen naar de webwinkel! Normale prijs 44,- Lezersprijs 17,50* •exclusief 0,50 transactiekosten per dagkaart categorie Diversen door Carla van de Merbel VEERE - Directeur Willem Kniknie van Muziek Podium Zeeland wil de organisatie van de vismarkt in Veere graag helpen, maar 'zijn' Grote Kerk verhuren aan de markt ziet hij toch niet zitten. „Die geur blijft een week hangen." De organisatoren van de vismarkt zijn naarstig op zoek naar een nieuwe plek in Veere nu de oude locatie aan de Kaai nog niet ge bruikt mag worden. Een bezwaar tegen de benodigde wijziging van het bestemmingsplan gooide roet in het eten. Wanneer de Raad van State zich over het bezwaar buigt, is niet duidelijk, maar dat kan nog even duren. En de organisatoren van de vismarkt willen graag vol gende week zaterdag weer begin nen. Als ze dan niet In de Grote Kerk kunnen, misschien dan wel op het terrein net bulten de kerk? Dan moeten ze bij de gemeente zijn, zegt Kniknie, want die gaat over dat terrein. Wethouder Jaap Melse (SGP/CU) zegt dat dat geen oplossing is. „Daar zijn ook omwo nenden, dus dan moeten ze ook een vergunning aanvragen. En dat duurt weer lang." Melse vindt het ook geen goede plek voor een vis markt. „Die hoort aan de Kaai, bij het water."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 28