media w 43 Na de zomer zal de publieke omroep twee zenders rijker zijn: PowNed en WNL. In de voorbereiding worden programmaformules bedacht en uitgetest en tv-talenten losgeweekt bij de concurrent. Bernice Breure onderzocht wat de nieuwkomers ons vanaf september voorschotelen. jjigj media@wegener.nl 024-3650570 Zaterdag 29 mei 2010 Wat doen de nieuwkomers? Ggggfe. ilot PowNed A Nieuws klaar. Mor- gen op bureau gooien van Roek Lips (netmanager Ned 3). Ben niet ontevreden', meldt PowNed-op- richter Dominique Weesie op in ternet. Eerder stelde PowNed, voortgekomen uit het succesvolle weblog GeenStijl, dat het 'de grof ste omroep van Nederland' zou worden. Maar de tijd van campag nevoeren en aankondigen van grootse plannen is voorbij. Met een licentie voor vijfjaar op zak en de taak vanaf september twee uur zendtijd op tv en negen ra dio-uren te vullen, lijken de scher pe kantjes er wat van af. Op de site van PowNed wordt enige af stand genomen van het moederbe drijf door naar de ondertitel van die webgemeenschap te verwij zen: 'Tendentieus, ongefundeerd en nodeloos kwetsend? Nee, maar wel rauw, provocerend, intelligent en dwars, ongecensureerd'. „Wij gaan niet met sterren wer ken, wij hebben Rutger Castricum al", klonk het eerst, doelend op de reporter bijgenaamd Ruktor die tij dens een werkbezoek het bloed on der de nagels van voormalig inte gratieminister Vogelaar haalde met sarrende vragen over haar spindoc tor. Maar sterverslaggever of niet, Castricum kan de kar niet alleen gaan trekken. Dus sijpelen de laat ste weken ook andere namen naar buiten. Voor PowNed Nieuws, dat elke werkdag om kwart voor elf actuali teiten met een satirische insteek voor jongeren gaat leveren, is ver slaggever Jojanneke van den Berge aangetrokken. Zij vult nu nog met Mark Koster de society-achtige ru briek in dagblad De Pers. Jan Dijkgraafj ex-hoofdredacteur van Metro en HP-DeTijd, recent bekritiseerd wegens de vuilnisbak- kenjournalistiek van het eenmali ge roddelblad Binnenhof dat hij op poten zette, wordt hoofdredac teur. Verder is gesproken over een tv-variant van het literair voetbal blad Hard Gras, met Hugo Borst in de redactie en Henk Spaan als 'ge zicht'. Op vrijdagavond krijgt Rob Sten- ders op 3FM een radioshow. Sten- ders wordt tevens 'hoofd radio' bij PowNed. Mensen als Herman Koch Qiskefet) en Prem Radhakis- hun Premtime'zijn van harte wel kom', liet Dominique Weesie eer der weten. Zij hebben (nog) niet toegehapt. De zender heeft de ach terban beloofd in ieder geval een omroep te worden 'zonder presen tatoren die lijken op vermomde welzijnswerkers'. PowNed en WNL (voorheen Wak ker Nederland) komen beide uit de koker van De Telegraaf, maar zijn gericht op andere doelgroe pen. PowNed wil jongere rechtse kijkers bedienen uit de generatie die tv kijkt met de laptop op schoot. WNL mikt op oudere en conservatieve kijkers. Samen moe ten ze niet minder dan een tegen geluid bieden aan wat de 'linkse KEEPING UP APPEARANCES In de serie Heimwee TV worden elke week tv-series uit het verleden belicht die de geur van nostalgie ademen. foto GPD Ze is een übersnob. Ei genlijk een vreselijk mens. Ze jaagt iedereen in haar omgeving op stang en drijft haar echtgenoot Richard tot pure wan hoop. Toch kun je nauwelijks een hekel hebben aan Hyacinth Bucket, het hoofdpersonage uit Keeping up appearances of Schone schijn in het Nederlands. Hoe vre selijker ze zich gedraagt, hoe aan doenlijker ze wordt en hoe harder ze op de lachspieren werkt. Absur disme ten top, zoals je dat van En gelse comedy's mag verwachten. Hyacinth Bucket heeft één ultieme droom: verkeren in de beste krin gen. Ze vindt dat ze thuishoort in de upperclass, terwijl ze achter haar rug om door diezelfde upper class en trouwens ook haar omge ving wordt uitgekotst. Haar huis is onberispelijk schoon. Keurig aan kant. Thee wordt uit porseleinen kopjes met bijpassen de schoteltjes geserveerd. Behalve als buurvrouw Elisabeth op de kof fie komt. Want die wordt nogal on handig als Hyacinth in de buurt is, waardoor de kans groot is dat het dure servies sneuvelt. Hyacinth heeft drie zussen: Violet, Rose en Daisy. De eerste kan in haar ogen niets fout doen, want ze heeft een Mercedes, zwembad en ruimte voor een pony. Maar met de andere twee wil ze liever niets te maken hebben. Rose verslindt mannen en draagt veel te korte rokjes. Daisy vult haar dagen met het lezen van flutromannetjes en is getrouwd met Onslow, een bier- zuipende, tv-kijkende nietsnut. Wonderlijk is het samenspel met acteur Clive Swift, die de rol van Richard op zich neemt. Een lulle tje rozenwater eerste klas, die bij zijn vrouw volledig onder de plak zit. Ze hebben er dertig jaar huwe lijk opzitten. Een groot wonder. De fantasiewereld waarin Hya cinth Bucket zich begeeft, zorgt voor enorme kijkcijfers. Schone schijn is razend populair in ver scheidene landen. En hoewel de se rie maar 44 afleveringen telt en de opnames al in 1995 zijn gestopt, zijn Hyacinth en haar familieleden nog steeds in herhalingen te zien. Of hoofdrolspeelster Patricia Rout- ledge daar blij mee is, is maar de vraag. Toen ze stopte met Schone schijn om zich op andere dingen te kunnen richten, hoopte ze ook te voorkomen dat mensen zich haar alleen als Hyacinth zouden herin neren. Ze is tenslotte een gerespec teerd Engels actrice, inmiddels 79 jaar oud, die ook in talloze serieu ze films, series en theaterstukken te zien is geweest. Marlous Flicr PowNed-verslaggever Rutger Castricum interviewt oud-minister Plasterk. foto GPD Dominique Weesie is oprichter van de nieuwe omroep PowNed, die vanaf september zendtijd heeft op radio en tv. foto GPD staatsomroep' tot nu toe de kijkers heeft voorgeschoteld. Ook WNL werkt hard en wil nog even 'in de luwte blijven' voordat de plannen in augustus aan de pers worden ge presenteerd, aldus een woordvoer der. WNL is, zoals gezegd, opgezet door De Telegraaf Omroepvete- raan Fons van Westerloo heeft als voorzitter bezworen dat zijn nieu we omroep geenszins de ambitie heeft 'het kleine broertje van De Telegraaf te worden. WNL wil met een conservatieve invalshoek vooral opinie en debat brengen en spreekt van 'het vertalen van de normen en waarden van de rug gengraat van de samenleving'. Voor 'ondernemers en onderne mende mensen' maakt WNL straks de opvolger van Goedemor gen Nederland. Michiel Bicker Caar- ten (onder meer ex-NRC en RTL Nieuws) is binnengehaald als hoofdredacteur. „Weer een pio- niersavontuur", constateerde de man die aan de wieg stond van BNR Nieuwsradio. Met 'Neder land is een van de weinige landen waar ontbijttelevisie nog niet erg is ontwikkeld' gaf hij in de NRC een sneer richting de KRO die voor een appel en een ei het nieuws in de ochtend met Goede morgen Nederland probeert te dui den. WNL neemt daarnaast elke woensdag een uitzending van de nieuwe opiniërende actualiteiten rubriek Uitgesproken voor zijn reke ning. De resterende werkdagen wordt het programma verzorgd door de EO en de Vara. Op Radio 1 krijgt WNL elke werk dag tussen half zeven en zeven uur 's avonds een informatief pro gramma, gemaakt door de centrale redactie voor radio en tv. Van Wes terloo droomde ook al van pro gramma's met ronkende titels als Dweilen met de kraan open, over verspilling van belastinggeld, en een WNL-versie van Buitenhof. Presentatoren voor de omroep met kernwaarden als 'koningsge zind' en 'positief kritisch' zijn nog niet bekend. Maar in de digitale Rolodex van de ex-Avro, ex-SBS, ex-RTL-coryfee zijn ongetwijfeld genoeg gegadigden te vinden. Reageren? redactie.media@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 137