Het mooie werk van de kilkepers Binnenkort kunnen de pannen erop W llze Rike en haar gezin zijn bezig met de het bouwen van een eigen huis. In deze krant doet zij regelmatig verslag van wat daarbij komt kijken. In deze aflevering schrijft ze over de dakconstructie. Het blad, van mijn esdoorn verkleurt snel van rood naar wit en lijkt in te drogen. Het blad van de planten in mijn vijverzoals de waterlelie en krabbescheer, wordt rood. wonen@wegener.nl y wonen 1 024-3650509 Zaterdag 29 mei 2010 De achterkant van ons huis. Nu het metselwerk tot de nok toe vrijwel klaar is, ziet het er heel anders uit. hoord. De website Bouwtrefpunt.nl ver woordt duidelijk wat een kilkeper is: een oplopende spant in een schuin dak tussen daknok en goot op plaatsen waar twee dakvlakken elkaar ontmoeten in een naar binnen vallende knik. Met ons dak met twee nokrichtingen en drie nok balken kon Willem zijn lol op. Genoeg kilkepers te maken. Nadat de kilkepers en de ontelbare ande re houtverbindingen hun plaats hadden gekregen, konden we ook het officiële hoogste punt vieren. De vlag wapperde al sinds een stalen constructie voor de dakkapellen was geplaatst. Maar wat is echt het hoogste punt? De stalen con structie reikte tot de nok, maar daar bo venop kwam later ook nog een nokbalk. De schoorstenen vormen straks het aller hoogste stenen punt en de pijpen die daar uitsteken, zitten al op hun plek. Ho ger dan dat zal ons huis niet worden. Dus was het, na de eerste paal, weer tijd voor een klein feestje. Als verslaggeefster was ik voor de k-ant al vaker naar dat soort gelegenheden geweest, maar dat waren grote bcwprojecten. Ik had geen idee hoe dat bij huizen voor particulie ren zou gaan. Eigenlijk net als bij grote projecten, is het antwoord op die vraag, maar dan met minder mensen. Dus ook met (pannen)bier en hartige hapjes, en velopjes met inhoud voor de bouwvak kers en een bloemetje en een factuur voor ons. En natuurlijk de gelegenheid weer eens bij te praten met de aanne mer zelf en zijn vader, die het familiebe drijf ooit startte. De rest van het werk vordert ook ge staag. We hebben de kleur van de voe gen gekozen voor de buitenmuren, de te gels voor de badkamer zijn besteld en we hebben de haard uitgezocht. En eer gisteren heeft de keukenleverancier de le ge ruimte opgemeten waar hij straks on ze keuken mag neerzetten. Inmiddels is er een einde gekomen aan onze dakloze slaapkamers: de dakplaten bedekken nu de door Willem en zijn col lega's gebouwde houten dakconstructie. Het duurt niet lang meer of de pannen kunnen erop. Reageren? redactie.wonen@wegener.nl De linkerbalk is een van de be langrijkste kilkepers van ons huis. foto's ID2 Media illem meende het uit de grond van zijn hart: „Nu begint het écht mooie werk. Dit is het leukste om te doen". Willem is de timmerman van de aanne mer en degene die vrijwel elke dag op de bouwplaats zorgt dat alles op rolletjes loopt De aannemer die ons huis bouwt, heeft een klein familiebedrijf met niet héél veel werknemers. Voor veel klussen huurt hij onderaannemers in, vaklui met wie hij in de afgelopen jaren een goede band heeft opgebouwd. Mensen als Willem zorgen namens de aannemer met hun aanwezigheid en vakkennis voor de continuïteit op de bouw plaats. Dat hij daarnaast ook nog sympathiek is en alles waar wij als leken naar kijken gedul dig uitlegt, is voor ons een zeer prettige bijkomstigheid. Het 'écht mooie werk' waar hij het over had, was het maken van de kilkepers. Nee, wij had den er ook nog nooit van ge- door Jan van Mullem redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Lezeres M. Esvelt heeft sinds vorig jaar een Acer Palmatum (esdoorn) in een bak op de noordwestzijde van het balkon van haar appartement staan. 'Hij krijgt bij zonsopkomst even zon en tegen de tijd dat de zon ondergaat nog een uur. Gelijk nadat er bladeren kwamen, werden de punten van die bladeren wit. Het lijkt alsof ze indrogen. Dus van de mooie, rode bladeren heb ik slechts kort mogen genieten. Wat is er aan de hand? Ik heb zelfde indruk dat hij te veel in de wind staat.' „Het lijkt op een combinatie van wind en nachtvorst", zegt deskundi ge Romke van de Kaa. „In dat geval is er weinig aan de hand. Volgend jaar beter. Toch zou het beter zijn de esdoorn beschutting te bieden, bijvoorbeeld door middel van een rietmat. Ook te weinig water tijdens het uitlopen van het blad leidt soms tot indrogen. Een esdoorn moet ove rigens wel een grote pot hebben, wil hij daarin gelukkig kunnen zijn." 'Ik heb sinds enige jaren een mooie tuin met een klein vijvertje', mailt le zeres D. van Aalst. 'De vijver heeft het altijd goed gedaan met mooie planten, helder water en leuke vis sen. Maar na deze winter zijn alle bladeren van de planten die weer uitlopen, zoals de waterlelie, rood. Ook de krabbescheer, die het altijd heel mooi heeft gedaan, wordt lang zaam rood van kleur. Ik heb niets aan het water gedaan of toege voegd. Wat is er aan de hand?' „Volgens mijn niets verontrus tends", zegt Romke van de Kaa. „Waterlelies hebben altijd rood blad als ze uitlopen. Pas later in het sei zoen wordt dat groen. Ook de ver kleuring van de krabbescheer kan te maken hebben met het seizoen en met de lage watertemperatuur. Als het meer gaat om rode aanslag dan naar rood verkleurend blad, dan kan dat het gevolg zijn van ijzerhoudend water. Maar ook dat is geen reden voor ongerustheid."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 125