wonen3o U 3 JT fD Druppel O Muuuei Wiegen en schommelen Een spiegelende waterplas, buitelende vissen, bloeiende waterlelies. Veel mensen zien zo'n aards paradijsje voor zich als ze een vijver aanleggen. Maar wie bij het begin fouten maakt, zit later met de brokken: een groene algensoep waaraan weinig lol te beleven valt. Tijd voor vijveraanleg voor dummies, door Frederike Krommendijk Heerlijk, helder kraanwater Zaterdag 29 mei 2010 wonen@wegener.nl 024-3650509 Druppel op lupineblad. foto Romke van de Kaa 70 O m Z O m 7s Het is een grapje onder tuinarchi tecten: als je het niet meer weet, teken dan maar een rondje. En als je geen beplanting meer kunt bedenken, neem dan vrouwenmantel. Vrouwenmantel, Alchemil la mollis, is sinds jaar en dag de reddingsboei voor hoveniers en tuinarchitec ten die zonder inspiratie zitten. Vrouwenmantel heeft aantrekkelijk grijsgroen blad en geelgroene bloemen. Aan geelgroen kun je je geen buil vallen, want je kunt die kleur met alle andere bloemkleu- ren combineren. Vrouwenmantel is neutraal van kleur en daardoor vormt een grote groep Alchemilla mollis 'een rust punt in de border'. Dat is vriendelijk uitgedrukt. Je kunt ook zeggen: 'een uiting van gebrek aan creatief vermogen'. Dat neemt niet weg dat vrouwenmantel een nuttige plant is. Vooral boekettenmakers hebben er schik van. Want niet alleen tuinen, maar ook boeketten hebben soms behoefte aan een neutraal vulmiddel. Het geelgroen van de bloeien de vrouwenmantel is zon mooi vulmiddel. Alchemilla mollis heeft twee nadelen: na de bloei valt de plant uit elkaar en vrouwenmantel zaait zich enthousiast uit. Vaak precies op die plaats waar je geen vrouwenmantel kunt gebruiken, zoals tussen de terrastegels. Daar is wat aan te doen. Door de plant na de bloei tot aan de grond terug te knippen, heb je na een week of twee weer een or dentelijke pol. Het terugknippen voorkomt tegelijk dat de vrouwenmantel zich uitzaait. Maar dan moet je dat wel met een ijzeren discipline doen en wie kan die opbrengen? Ik in ieder geval niet. Ik ben geen uitgesproken liefhebber van vrouwen mantel. Maar toch is er één ding waarom ik de plant nooit zou willen missen: de druppel. Na een regenbui blijft op ieder blad een glinsterende drup pel achter. Het is een wonder waarop ik nooit uitge keken raak. Natte planten zijn mooier dan droge, maar bladeren waarop regendruppels parelen, zijn betove rend. Ik geef toe: in een droge zomer beleef je geen lol aan vrouwenmantel, maar je kunt er altijd met de gieter langs. Vrouwenmantel is niet de enige plant die in het midden van zijn blad een druppel water verzamelt Ook de lupine heeft die eigenschap, en ook in dit geval is het de druppel die me met de plant verzoent. Lupine is geweldig als de plant met grote kaarsen bloeit, maar een uitgebloeide lupi ne is een wrak. Ook de lupine kun je terugknippen, maar terwijl de teruggeknipte vrouwenmantel in een paar weken herstelt, is het gedrag van de lupine minder voorspelbaar. Sommige komen na het terugknippen goed terug, sommige geven de geest. Dat heeft te maken met het feit dat moder ne lupines geen betrouwbare vaste planten zijn. In hun stre ven het kleurengamma uit te breiden, hebben veredelaars enthousiast gekruist met tweejarige soorten. Het resultaat is een plant die mooi, maar zwak is. Maar ja, die druppel. Welke ouder wil het niet, samen met de baby lekker wiegen en schommelen en ondertussen een paar slaapliedjes zingen? De Rockid maakt dat mogelijk. Het gcombineerde ontwerp van een schommelstoel met wieg is een idee van Ontwerpduo uit Eind hoven, een naam waarachter de signers Tineke Beunders en Na than Wierink schuilgaan. Hun wiegmeubel is gemaakt van ber kenhouten multiplex en heeft kussens van vilt. De afmetingen zijn 88 bij 97 bij 133 centimeter. De Rockid is als pakket te koop bij woonwinkel Friday Next in Amsterdam. Bezorging is moge lijk. Kopers kunnen kiezen uit 12 houtkleuren en 48 verschillende kleuren kussens. De prijs: vanaf 849 euro. Tegen meerprijs is een zijpaneel leverbaar waarmee het meubel ook alleen als schommel stoel te gebruiken is. Meer info: SI www.ontwerpduo.nl Het voorjaar is een prachtige tijd om een vijver aan te leggen. Planten beleven nu het hoogtepunt van hun groei en dus kunnen ze ook in een vijver meteen lekker aan slaan. Dat moet ook wel, want onderwa terplanten (ook zuurstofplanten genoemd) zijn de motor van de vij ver. Zodra er water in de plas gaat, moeten deze planten er dus ook zo snel mogelijk in. Ze halen voe ding en koolzuurgas uit het water en zetten dat om in zuurstof Daar mee zijn ze een geduchte concur rent van zweefalgen, die het water in een ondoorzichtige, groene soep kunnen veranderen. Roel van den Berg, mede-eigenaar van Vijver Flora Hellendoorn, weet alles van waterplanten. Bijna elke dag komt bij zijn vijvercen trum wel een wanhopige eigenaar binnen die een soort snert heeft, in plaats van waterpret. „Als je vol doende zuurstofplanten in het wa ter zet, krijg je niet snel zweef algen. Maar je hebt ook nog draad algen en wieren. Dat is eigenlijk een goed teken: het betekent dat je vijver gezond is. Maar mensen vin den het vervelend. Het enige wat je er tegen kunt doen, is ze conse quent weghalen. Dat moet je soms wel maanden volhouden, maar uit eindelijk lost het probleem op. Een filter helpt daar ook niks te gen en met chemische middeltjes kun je ook de onderwaterplanten een tik geven. Geduld dus. Rozen moet je snoeien, gras moet je maaien, aan een vijver heb je am per werk, behalve regelmatig draadalgen verwijderen dus." Wie met de vijver begint, moet eerst de goede plek kiezen. Dicht bij een terras of bij het huis is na tuurlijk het leukst. Halfschaduw of zon is het meest gunstig voor de onderwaterplanten, die het water helder houden. Maar ook voor donkere plekken zijn wel onderwa- Voor elke kwaal is een middeltje te koop, ook voor vijverellende. Maar volgens de kenner kun je het ook té goed willen doen. „Soms komen mensen hier met verhalen dat 'de waarden van het water niet goed zijn'. Maar als je helder water hebt, de vissen gezond zijn en planten goed groeien, moet je niet willen weten of het water niet te hard is. Pas als er problemen zijn, kunnen die waarden je helpen de oorzaak vast te stellen", weet vijverexpert Roel van den Berg. Gewoon leidingwater is volgens Van den Berg een prima basis. Dat kun je een extra 'boost' geven door een bacteriecultuur toe te voe gen, uit een flesje. En als je een bekende hebt met een heldere vij ver, vraag dan gerust een emmer water als 'injectie' voor jouw plas. „Verder moet je vooral gewoon genieten. Als je je vijver goed aan legt, is het één van de meest onderhoudsarme stukken van je tuin."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 122