101 verkiezingen 2010 O ^PvdA SP» y De hypotheekrenteaf trek was net zo'n hei lig huisje als de AOW-leeftijd. Was? Jazeker, het H-woord kan tegenwoordig volledig worden uit gesproken. Versobe ring van deze aftrek post blijkt voor een doorsnee gezin ook helemaal geen pro bleem. Aftrek en bijtelling GROENLINKS zaterdag 29 mei 2010 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl CDA en WD verkondigden ook bij voorgaande verkiezingen dat niet aan de hypotheekrenteaftrek ge tornd zou worden. Niettemin heeft het kabinet Balkenende II (een CDA, WD, D66-kabinet) de aftrek beperkt tot dertig jaar. Ook voerde dat kabinet de ver plichting in de overwaarde van een verkocht huis te investeren in een nieuw huis. Dit zorgt voor lagere hypotheken. Het eigenwoningforfait, de fiscale bijtelling voor huizenbezitters, is de afgelopen jaren fors opgetrok ken. Deze bedraagt nu 0,55 pro cent van de woz-waarde voor hui zen tot 1 miljoen euro. Huizen met een waarde boven een miljoen worden voor 0,8 procent aangeslagen. Wie zijn hypotheek volledig heeft afgelost, betaalt geen eigenwoning forfait meer. H-woord kan nu door Cert van Harskamp illustratie Mathijs Wansink Voor 'Henk en In- grid', het hardwer kende Nederlandse doorsnee gezin met anderhalf inkomen, staat er deze verkie zing veel op het spel. Henk met een modaal jaarinkomen van 32.500 euro en Ingrid die met een halve baan jaarlijks 15.000 euro binnensleept, hebben in 2007 op de top van de huizenmarkt een nieuwbouwwoning gekocht. Daar voor sloten zij een maximale hypo theek van 227.100 euro af Doordat zij maandelijks zo'n 280 euro aan hypotheekrenteaftrek ontvangen, betalen de twee in 2010 905 euro netto aan maandelijkse hypotheek- kosten. Met een gezamenlijk net to-inkomen van ruim 2400 euro drukt de hypotheek zwaar op hun schouders. Henk en Ingrid bekijken dan ook met argusogen de plannen van de partijen met de hypotheekrenteaf trek. Als zij die 280 euro aftrek moeten missen, zal het huishou den toch zijn eigen financiën nog eens goed door moeten nemen. Het is dan ook niet wonderlijk dat de hypotheekrenteaftrek voor veel huizenbezitters een belangrijk on derwerp is bij de partijkeuze voor de Tweede Kamerverkiezingen op 9 juni. Het raakt hen direct in de portemonnee. Toch hoeft de afschaffing van het fiscale voordeel voor dit stel geen desastreuze gevolgen te hebben. Sterker nog: „Henk en Ingrid kun nen zonder hypotheekrenteaftrek wel eens beter af zijn", stelt Peter Boelhouwer, hoogleraar woning markt aan de TU Delft en direc teur van woningmarktonderzoeks instituut OTB Delft. Geleidelijke afschaffing van de hy potheekrenteaftrek leidt volgens eerdere berekeningen van het CPB tot een beter functionerende wo ningmarkt, lagere belastingen en hogere werkgelegenheid. In totaal zou het gaan om een welvaarts winst van gemiddeld 200 euro per maand per Nederlander. De politieagent, timmerman, on derwijzer en verpleegster hebben weinig te vrezen van geleidelijke aanpak van de hypotheekrenteaf trek, zeggen economen in koor. Met de plannen van de PvdA, SP en GroenLinks, die de aftrek wil len versoberen, merken modale in komens niets. Zij beperken vooral de aftrek voor de hoogste inko mens. Het modale anderhalfverdienersge- zin zal de pijn van beperking van de hypotheekrenteaftrek het hardst voelen bij D66, blijkt uit be rekening van de Hypotheekshop. Die partij gaat het verst. Henk en Ingrid zouden op basis van dat programma in 2016 44 eu ro per maand minder terugkrij gen. Dat bedrag loopt op tot 140 euro minder aftrek in 2031, waar door de hypotheeklast dan op 1171 euro per maand ligt. Lijkt veel, maar daarmee stijgen de hypo- theeklasten veel minder dan de ge middelde prijs- en salarisstijging. „Ik zou me om de koopkracht niet zo'n zorgen maken", zegt Lans Bo venberg, hoogleraar economie aan de Universiteit Tilburg. „Belangrij ker is de waardedaling van de wo ning. Wij stimuleren mensen gro te schulden te maken om een huis Aftrek in 10 jaar maximeren tot 350.000 euro tegen een maximale aftrekpercentage van 42 procent. Eigenwoningforfait onveranderd ook na aflossing. \Overdrachtsbelasting halveren in 2040. Hypotheekrenteaftrek geleidelijk af schaffen. Het eigen huis wordt ge leidelijk betrokken in de vermo gensbelasting met een vrijstelling ter hoogte van de waarde van een gemiddeld huis. Eigenwoningforfait handhaven, ook na aflossing. Overdrachtsbelasting in 22 jaar af bouwen. Aftrekpercentage in 30 jaar terug brengen tot 30 procent. Maximale schuld waarover renteaftrek in 30 jaar afbouwen naar de dan gelden de gemiddelde huizenprijs. Eigenwoningforfait onveranderd. Overdrachtsbelasting onveranderd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10