15 reizen Hampshire 'Bentheimer Hof' VOORDEELARRANGEMENT [Hj ^ShI reizen@wegener.nl ^fjjjjj 024-3650360 Zaterdag 29 mei 2010 uijs Haerlem in Kaap stad, met uitzicht over de oceaan, is het enige guesthouse dat we vooraf geboekt heb ben. Van onze gastheren Johan en Kees krijgen we de Portfoliogids voor guesthouses, voor onze vol gende onderkomens. Even buiten Kaapstad begint het Zuid-Afrikaanse wijngebied. We lunchen op het landgoed Vergele gen bij Stellenbosch. Een restau rant met een Michelinster, maar dat wisten we niet. Het verklaart in ieder geval de drukte. Stellen bosch is een van de oudste steden van Zuid-Afrika en het wijncen trum. Hier wonen trotse 'Afrika ners' in hun Kaap-Hollandse hui zen met karakteristieke gevels. Ons eerste doel is Hermanus. Het plaatsje stelt niet veel voor, maar daar komen we ook niet voor. De warme zee bij Hermanus is 's zo mers de kraamkamer van walvis sen, voordat ze in oktober naar de koude wateren van de Atlantische Oceaan terugkeren. We hebben weinig geluk, alleen in de verte ver raden een paar vage fonteinen de aanwezigheid van zuidkapers. In onze huurauto (stuur rechts, want je rijdt hier links) op weg Foto links: Een koedoe aan het eind van de dag in Santa Lucia. Kleine foto boven: Struisvogel in Oudtshoorn. Foto rechtsboven: Picknicken in het Hluhluwe wildpark. Kleine foto hiernaast: Guesthouse House on Westcliff in Hermanus. foto's Tom van der Leij en Johan Bosveld naar Swellendam, passeren we eeu wenoude kastanjes, ooit geplant toen hout hier schaars was. We lo geren bij Roosje van de Kaap. In het restaurant brandt de open haard die voor een aangename temperatuur zorgt. Onze zomer is de Zuid-Afrikaanse winter, met soms zelfs sneeuw. Eigenaresse II- zebet Oosthuisen zet haar gasten het nationale gerecht voor: bobo- tie. De kruidige, zachte smaak moet wedijveren met de romige Merlot uit Stellenbosch. Ilzebet voorspelt: „Om te slaap is hier geen probleem nie." Maar eerst een e-mail naar het thuisfront van uit een café. De trage internetver binding komt volgens de cafébaas door de wind. Hij verklaart la chend: „This is Africa, man." We rijden naar Oudtshoorn over een weg met prachtige vergezich ten en weinig verkeer. Dit is het hart van de Kleine Karoo. Oudts hoorn is de struisvogelhoofdstad van de wereld. Overal worden toe risten gelokt voor een ritje op een struisvogel of een struisvogelrace. Op Rietfontein Ostrich Palace doen ze daar niet aan mee. Je kunt struisvogelvlees eten, een rondlei ding krijgen, maar circusattracties zijn hier taboe. Volgens eigenaar Kobus Potgieter zijn vogelraces die renmishandeling. „Ze wegen zo'n 150 kilo en hun dunne poten kun nen het eigen gewicht al nauwe lijks dragen." Vlakbij Oudtshoorn ligt het ge hucht De Rust waar we in Guest house Die Gat van Anton en Susan Schoeman logeren. Voordat we gaan slapen in een verbouwde ossenwagen, gebruiken we de maaltijd met het echtpaar. Ook een blanke Zuid-Afrikaanse pro jectontwikkelaar en zijn vrouw eten mee. Voorafgaand aan de maaltijd vraagt Anton Gods zegen in het Afrikaans. Susan verschijnt met in haar kielzog een zwarte be diende in een wit dienstmeisjes pakje. Anton zit aan het hoofd van de tafel. Na de maaltijd praten we over de toekomst van het land. De ze blanke Zuid-Afrikanen beseffen dat de zwarte meerderheid veel heeft in te halen en dat blanken daarbij in de weg lopen. Maar de wet op de affirmative action (posi tieve discriminatie) benadeelt blan ken wel. Anton: „Blanken worden in hoog tempo vervangen door minder ervaren zwarten. Vroeger hadden we nooit stroomstoringen, tegenwoordig vaak." Een langza mere tempo zou echter tot nieuwe raciale onvrede leiden. En Anton weet waartoe dat leidt. Als ex- agent van de Zuid-Afrikaanse In lichtingendienst bestreed hij jaren lang het ANC-geweld. Terwijl Susan de tafel afruimt, vertelt An ton dat ze wekelijks eten naar zwarte weesjes in een township brengen. Het is een complex land. Na een stevig ontbijt volgt het af scheid: drie zoenen en „ek hoop ons sal mekaar eendag weer sien". Via de Swartbergketen leidt de weg naar het Tsitsikamma Natio nal Park, een smalle strook langs de Indische Oceaan. Huizenhoge golven beuken hier op de rotsen en laten het water tientallen me ters de lucht inspatten. Een strand- Op één dag rijden naar het noor den liggen de wetlands van Santa Lucia, een moerassig natuurgebied met zó'n rijke dieren- en planten wereld dat het op de Unesco We- relderfgoedlijst staat. Santa Lucia is een toeristisch, gezellig stadje waar tot ieders verbazing 's avonds soms nijlpaarden langs de huizen kuieren. John Englebrecht, eige naar van Guesthouse African Am bience, heeft tijdens ons avond- biertje een safari geregeld in het Hluhluwe-Umfolozi Park, 50 kilo meter verderop. Rond 3 uur 's nachts komt gids Jeff ons halen. In de ijskoude duisternis, ingepakt in wandeling eindigt met het nodige geklauter over de rotsen. Dan wacht ons een verrassing. In de golven verschijnen tientallen dolfij nen. Het is een onvergetelijk schouwspel zoals ze springen, dui ken en weer tevoorschijn komen. Op de terugweg naar ons guest house in Storms River komt de oceaan opnieuw tot leven. Op hooguit een paar honderd meter afstand duiken walvissen op, een paar grote en een kleintje. Ze zwemmen weg, komen weer dich terbij en telkens spuiten ze hun sierlijke fonteinen de lucht in. Van het grootste zeedier naar het grootste landdier is in Zuid-Afrika niet ver. In Addo Elephant Park, niet ver van Port Elizabeth, leven zo'n 400 olifanten. Vanuit Ge rald's Gift, een schilderachtig guesthouse, is het 20 minuten rij den naar het park. Op sommige plekken mag je uitstappen, maar er staan wel waarschuwingsbord jes: 'Beware of lions'. De olifanten hebben hier weinig plekken om zich te verschuilen, als ze dat al zouden willen, 's Avonds verwent gastvrouw Susan Vogel ons met haar bobotie-versie. We slapen in stijlvolle huisjes, met een weids uitzicht over Addo Valley. dekens, rijden we in een landrover naar Hluhluwi (spreek uit sloesloe- wie). Bij de eerste ochtendscheme ring zien we twee zwarte neus hoorns. Jeff zet onmiddellijk de landrover stil en de motor uit. De zeldzame en schuwe dieren staan op nog geen 5 meter afstand. Even verderop staat een witte neus hoorn met jong. Er heerst een doodse stilte, alleen de geluiden van de neushoorns zijn te horen. Ons rest nog een paar dagen in Kruger National Park voor het zien van de big Jive (leeuw, lui paard, olifant, neushoorn en buf fel). Als we daarna de borden vol gen naar OR Tambo International Airport, rijden we langs de einde loze townships van Johannesburg. Apartheid bestaat niet meer, maar is nog overal voelbaar. We werden in de guesthouses verwend door blanken, maar het personeel was zwart. Toch is er geen land in de wereld, waar voormalige vijanden in zo'n korte tijd geleerd hebben min of meer vreedzaam samen te leven. Als ons vliegtuig 's avonds opstijgt, zien de duizenden licht jes van de townships er vrolijk uit. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl HAMPSHIRE INN - BAD BENTHEIM in het karakteristieke bergstadje Bad Bentheim. Net over de grens bij Oldenzaal, direct aan het Bentheimer woud in Duitsland, ligt het charmante Hampshire Inn Hotel Bentheimer Hof'Middenin een prachtig landschap met groene bossen, uitge strekte weiden en schilderachtige dorpen. 5 overnachtingen incl. ontbijt en 3-gangen diner Normaal €490;-p.p. nu slechts €289,- p.p. Inclusief - 1 x gratis entree kuurbaden - I x gratis leenfiets (I dag) - 1 x gratis wandeling met de stadsomroeper (Deze aanbieding is geldig t/ra 31 oktober 2010) ZIMBABWE j*/\i Krugeri MOZ National Park BOTSWANA Jopannesburg Hluhluwe- Umfolozi Park ,f~ Durban sf' /ri Addo - Elephant Park Oudtshoorn Indische Oceaan Kaapstad0 - Sfeervolle kamers voorzien van alle moderne gemakken. - Bistro restaurant - Buitenterras - Kuurbaden op 5 min. loopafstand - Golfbaan op 4 km. - Station op 5 min. loopafstand - Diverse conferentie mogelijkheden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 105