reizen 14 33 Jij is nie wit nie' j Onze chauffeur vertrekt: Zuid-Afrika is prachtig, maar het leven is mooier Stippel een route uit door het prachtige Zuid-Afrika, huur een auto en laat je verwennen in guesthouses, smulde van bobotie, ging op walvisjacht en zag de big Jive. PW reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 29 mei 2010 Een paar dagen later filmen we in een township. Alles ver loopt prima totdat de avond valt. In Mamelodi, vlakbij Pre toria verdwijnt de zon al vroeg achter de bruinkoolwalm die boven de hutjes hangt. We moeten met een taxi terug naar de stad. Die kunnen we het best aanhouden op de hoofdweg. Daar staan we dan. Bijna donker, tienduizenden ontevreden, zwarte Zuid-Afrikaners komen net terug van hun werk. Twee blanken met een grote camera speuren wanhopig naar vervoer. Ogenschijnlijk cool, maar van bin nen diep bevreesd. Ter ontspanning gaan we nog even naar Swaziland. De sfeer in het kleine, door een maffe koning geregeerde staat je is totaal anders. In Mbabane heerst vrolijkheid. Het bruist, er wordt gelachen. In een klein reservaatje drinken alle huidskleuren gezellig samen een biertje, terwijl de nijl paarden hun oortjes vlak boven de waterspiegel laten rond tollen. Hoe relaxed vergeleken met het 'aparte' Zuid-Afrika. Opgefrist en opgeladen rijden we na een paar dagen terug naar Johannesburg. Ons busje lijkt op de busjes van het openbaar vervoer. Een oude, zwarte man steekt zijn hand op om ons aan te houden. Te laat ziet hij zijn fout. Het blan ke busje stopt. Onze laatste goede daad voor we vertrekken. Angstig gaat het mannetje op de achterbank zitten. Heeft hij dat weer. Twee bleekscheten. Na een paar kilometer ge baart hij wild dat zijn bestemming is bereikt. Zodra de deur openschuift, sprint hij weg. Het plastic zakje met zijn vier aardappels blijft achter op de bank. Ik roep hem na. De vluchteling versnelt. Weg van die aardige mensen! Zuid-Afrika, begin dit jaar. Geen apartheid meer. Wel het WK voor de deur. De hele wereld op weg naar de parel van onze globe. Grant, onze chauffeur, wacht het niet af. Hij gaat nog vóór de eerste aftrap naar vrienden in Australië. Definitief. Veiligheid voor vrouw en kind. Want Zuid-Afri ka is prachtig, maar het leven is mooier. Mijn eerste keer in Zuid-Afrika was nog vóór de af schaffing van de apartheid. De 'witman' had de wind er goed onder, met alle ellende van dien. Ui- iraard stonden wij aan de goede kant van de apartheid, na- ïelijk aan de zwarte. Om wild te zien, spoedden wij ons naar het Krugerpark. Een dierentuin zonder hokken, be waakt door rossige padvinders van middelbare leeftijd. In ons huisje hangt het reglement. Een flinke paragraaf behan delt de omgang met de zwarte bevolking. Belangrijke regel: geef de 'swartman' nooit alcohol. Daarvan zouden ze name lijk krankjorum worden en gekke dingen gaan doen. Subver sief als wij zijn, delen we terstond onze fles Kaapse Pracht met de bruine bell boy die voordeed hoe de airco (niet) werkte. Beleefd nam de man een slok en wist niet hoe snel hij weg moest komen. Wijn, getverderrie! We hebben een interview met (de onlangs overleden) Eugène Terre'Blanche. De man die graag overal te paard ver schijnt. We mogen langskomen op een bijeenkomst van zijn Afrikaner Weerstandsbeweging in Bloemfontijn. De enorme hal van het theater waar de bebaarde leider zal gaan spreken, zit al behoorlijk vol. De blanke boeren stro men toe. Er hangt een sfeer van inteelt. Wanneer ik de zaal wil binnenlopen, houdt een geüniformeerde mafketel mij staande. De bijeenkomst is niet voor mijn soort mensen. Hoezo? „Jij is nie wit nie." En hij meent het! Ben ik nou zo bruin geworden in die overdadig schijnende zon? Het pas poort moet erbij komen en na veel wikken en wegen word ik doorgelaten. Na zijn toespraak vol vuur, oorlogsretoriek en onomwonden bedreigingen, schud ik Eugène bedrem meld de hand. Je ziet het meteen: een gevaarlijke gek. Khaki uniform, leren laarzen, koppelriem, dikke sigaar. We praten een half uurtje. Er komt geen zinnig woord uit. Om hem heen hangt een doordringende, verstikkende lucht van de stal, de geur van beesten. Als tegenwicht zullen we de nacht doorbrengen in het thuisland Lesotho. 'Niet doen', had iedereen nog geadviseerd, maar eigenwijs hè? Een hotelletje in Mafeteng is bereid onderdak te bieden. Eten in de 'kantine'. Daarna drinken tussen steeds dronke- ner wordende Lesothanen. De sfeer wordt broeie rig, grimmig. Alle aandacht gaat uit naar ons. Wij zijn rijk en vrij en dat is hier zeker geen voordeel. De receptionist stuurt ons naar de kamer. Niet meer verlaten vanavond. Deur op slot. Zuid-Afrika SK KLM vliegt rechtstreeks naar Kaapstad (5x per week) en Johannesburg (dage lijks). Een auto huren kan onder meer via www.sunnycars.nl Veel van de luxere guesthouses zijn aangesloten bij Portfolio. Kijk op www.portfoliocollection.com Verder biedt Zuid-Afrika accommodaties in alle soorten en prijsklasses. Boek ac commodatie in het Kruger Park ruim van tevoren op www.sanparks.org Celd kun je overal uit de muur trekken en creditcards worden op de meeste plaatsen geaccepteerd. Tip: koop een telefoonkaart om tegen lokaal tarief voordelig binnen Zuid-Afri ka te kunnen bellen. Er zijn veel boeken en gidsen over Zuid-Afrika. In ieder geval actueel zijn Trot ter Zuid-Afrika-Namibië en Lonely Planet South Africa, te koop in de boekhandel. Zie ook www.trotterclub.com en www.lonelyplanet.com Meer weten over het leven in Zuid-Afrika? Lees dan het Zuid-Afrika deeltje van de serie Te Cast In. Zie www.tegastin.nl Kudu bij St Lucia. mmm Foto Tom van der Leii Hl www.southafrica.net/netherlands

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 104