81 buitenland buitenland! 8 Ruzie om dubbele nationaliteit Obama: we doen alles Noord-Korea schrapt akkoord Zuid-Korea Regering Jamaica: drugscrimineel Coke mogelijk niet meer in het land PASPOORT Spanning Slowaken en Hongaren Hopen op regen OUERAMP Nieuwe techniek lijkt lek te hebben gedicht vrijdag 28 mei 2010 vrijdag 28 mei 2010 Slowakije is woedend op Hongarije, omdat dat land alle Hongaren in het buiten land een paspoort wil ge ven. 'Een bedreiging voor Europa', zegt de premier. door Carel Goseling De Oostenrijks-Hongaar se dubbelmonarchie be staat al niet meer sinds 1918. Het rijk van kei zer Franz Jozef is uiteengevallen in een tiental onafhankelijke staten. Volgens de Slowaakse premier Ro bert Fico onderneemt zijn Hon gaarse collega Viktor Urban echter verwoede pogingen de oude toe stand te herstellen. Deze week besloot het Hongaarse parlement op instigatie van Ur- bans regeringspartij Fidesz om alle in het buitenland wonende Honga ren een Hongaarse pas te geven. In Slowakije wonen ruim twee mil joen Hongaren. Die zouden op ba sis van de besluitvorming in Boe dapest vanaf 1 januari 2011 hun oorspronkelijke nationaliteit kun nen terugkrijgen. Fico, daarin gesteund door het grootste deel van het Slowaakse parlement, is niet van plan het daarbij te laten zitten. Door mid del van een wetswijziging is deze week bepaald dat een dubbele na tionaliteit voor Slowaken verbo den is. De conservatieve Fidesz won in april met overweldigende meerderheid de Hongaarse parle mentsverkiezing. Daarbij kreeg men steun van de Beweging voor een Beter Hongarije, Jobbik. Beide partijen komen op voor Hongaar se belangen. Daarbij hebben ze met name de Hongaarse minder heid in Slowakije op het oog. Die wordt volgens Fidesz en Jobbik al jaren gediscrimineerd door het ka- binet-Fico waarvan ook de natio nalistische SNS onderdeel uit maakt. Zo bepaalde het kabinet-Fi- co onder meer dat de Hongaarse minderheid in het openbaar Slo- waaks moest spreken. Tegen ge welddaden jegens Hongaren in Slo wakije werd niet opgetreden. In Hongarije steunt 60 procent van de bevolking het verstrekken van paspoorten aan landgenoten in het buitenland. In Slowakije rept Fico over 'revisionisme' en 'een bedreiging voor de veiligheid in Europa'. „Het is een tijdbom", aldus Fico. De Slowaakse regering heeft steun gevraagd van EU-lidsta- ten. Die lijken hun vingers niet aan de zaak te willen branden. De oppositiepartijen in Slowakije verwijten Fico een ongefundeerde, anti-Hongaarse massahysterie te ontketenen met het oog op de par lementsverkiezing in Slowakije op 12 juni. Het moet de aandacht aflei den van problemen als werkloos heid en corruptie. SNS-leider Jan Slota pleit voor veel hardere Slowaakse verdedi gingsmaatregelen. Volgens hem be reidt Hongarije zich voor op iets 'waar we maar beter niet over kun nen praten'. Hij voorziet een nieuw gewapend conflict in hartje Europa, 'en daar moeten wij ons nu al defensief op voorbereiden'. SEOUL - Noord-Korea heeft giste ren een verdrag met het zuiden ge schrapt dat erop gericht is scher mutselingen langs de betwiste wes telijke zeegrens te voorkomen. Het land schrapt het akkoord als vergel ding voor de beschuldiging van Se oul dat Noord-Korea verantwoor delijk is voor een torpedoaanval op een Zuid-Koreaans marines chip. Het Noord-Koreaanse leger zei het verdrag 'compleet te vernie tigen'. Tegen elk Zuid-Koreaans schip dat Noord-Koreaanse wate ren betreedt, zal 'een directe fysie ke aanval worden ingezet'. De aankondiging van Noord-Ko rea kwam enkele uren nadat Zuid-Korea een grootschalige oefe ning hield om zich voor te berei den op aanvallen van onderzeeërs. Noord-Korea heeft gewaarschuwd dat dergelijke oefeningen het Kore aanse schiereiland op de rand van oorlog brengen. Noord-Korea maakte gisteren tevens bekend dat het gaat bekijken of Zuid-Koreaan- se personeelsleden en voertuigen op een gezamenlijk opgezet indus triecomplex in de Noord-Koreaan se stad Kaesong de toegang kan worden ontzegd. Uit rapporten bleek gisteren dat de Zuid-Koreaanse en Amerikaan se troepen in de hoogste staat van paraatheid zijn sinds Noord-Korea in 2009 een atoomproef uitvoerde. Ongeveer tienduizend mensen gin gen gisteren in Seoul de straat op om de regering op te roepen wraak te nemen op Noord-Korea. Een VN-afvaardiging is in Noord- Korea om te onderzoeken hoe daar wordt omgegaan met hulp goederen. De delegatie, de eerste van die soort in de geschiedenis van de VN, is een week geleden ge arriveerd, werd gisteren bekend. RANCHI - Indiërs liggen met stokken op de grond in de tempel van de Hindoe-god Shiva in Ranchi. Het is onderdeel van een ritueel dat de go den gunstig moet stemmen zodat ze regen brengen. Grote delen van India worden geteisterd door een hittegolf. Het extreem warme weer zou sinds maart al 250 levens heb ben geëist. Door regelmatige stroomuitvallen en watergebrek in meerdere staten kunnen veel inwo- Amerikaanse president verde digt zich tegen kritiek op aan pak olieramp. Nieuwe techniek BP om lek te dichten lijkt succesvol. Obama verbiedt boringen naar olie in Noordelijke IJszee in de komende zes maanden. door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - De Amerikaanse president Barack Obama heeft zich gisteren fel verweerd tegen aanzwellende kritiek dat zijn rege ring te laks en weifelend optreedt in het bestrijden van de olieramp in de Golf van Mexico. De Demo craat bezwoer dat hij zich 'vanaf dag één' bewust was van de enor miteit van de ramp. „En daar heb ik ook naar gehandeld. We doen al les wat mogelijk is." Obama gaf zijn persconferentie te gen de achtergrond van een crucia le reddingsactie door oliemaat schappij BP. De uitkomst van de 'Top Kill-operatie', waarbij zware modder in de lekke oliepijp wordt gepompt, was gisteravond nog niet duidelijk. De verantwoordelij ke regeringsfunctionaris, admiraal Thad Allen, verklaarde dat het lek 'vooralsnog' gedicht leek. „Er lijkt geen olie meer in de zee te stro men, maar het is te vroeg om vic torie te kraaien." Een risico van de techniek is dat de druk zo groot wordt door het injecteren van modder dat de pijp ontploft. Obama benadrukte dat hij zich zeer betrokken voelt bij de gevol gen van de grootste olieramp uit de Amerikaanse geschiedenis. „Ik ben uiteindelijk verantwoorde lijk." Hij vertelde dat zijn dochter tje hem 's ochtends vraagt of hij het gat al heeft gedicht. Obama zal vandaag opnieuw naar het kustgebied reizen. Zelfs partij genoten hebben de afgelopen da- KINGSTON - De Jamaicaanse drugs baron Christopher 'Dudus' Coke is mogelijk het land ontvlucht. Dat heeft de regering van Jamaica ge zegd. Na een inval in de sloppen wijk waar Coke heer en meester was, heeft het leger hem nog niet kunnen vinden. „Ik kan niet zeg gen of hij in Jamaica is", zei minis ter voor Informatie Daryl Vaz. De advocaat van Coke wilde niets zeg gen over zijn verblijfplaats. Een politie- en legermacht is be gonnen met een zoektocht van deur tot deur in de Tivoli Gardens, in West Kingston. Volgens de rege ring is de rust in de wijk weerge keerd. De afgelopen dagen hebben de po litie en het leger strijd geleverd met gangsters in de Tivoli Gar dens. Ten minste 73 mensen kwa men om het leven, onder wie en kele soldaten en agenten. Het ge weld was geen verrassing. Er werd gewaarschuwd dat Coke al maan den bezig was met het verzamelen van wapens en voorbereidingen trof voor zijn verdediging sinds de VS om zijn uitlevering hadden ver zocht. Premier Bruce Golding van Jamai ca ligt onder vuur, omdat hij en de regerende Arbeiderspartij van Ja maica Coke al jaren de hand bo ven het hoofd zouden houden. Bruce Golding foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8