81 buitenland Italië bezuinigt voor bedrag van 24 miljard Turkse rel PW om de zetels' Leedvermaak Modder en cement tegen olie Ontvoerd paar verschijnt op video 'Bom' blijkt pak met weckfles Ruimteveer vloog 200 miljoen km Ook aanpak belastingontduiking moet geld opleveren EUROPA Rollen plots omgedraaid nu economie VS tonen spierballen in oplopend conflict LEICHT Keukens Middelburg b.v. donderdag 27 mei 2010 ROME - De Italiaanse regering heeft ingestemd met een plan om 24 miljard euro te bezuinigen in het begrotingsjaar 2011-2012. Het Italiaanse kabinet wil niet alleen de overheidsuitgaven terugdrin gen, maar ook extra inkomsten krijgen door belastingontduiking tegen te gaan. Het begrotingstekort moet met een reeks maatregelen worden te ruggebracht van 5,3 procent van het bruto binnenlands product (bbp) nu naar 2,7 procent in 2012. In de landen met de euro mag het tekort maximaal 3 procent van het bbp zijn. Ambtenaren komen er met de bezuinigingsmaatregelen bekaaid af Hun salaris wordt voor de komende drie jaar bevroren. Mi nisters en andere hoge overheids functionarissen moeten zelfs een deel van hun salaris inleveren. De gemiddelde Italiaan hoeft door de nieuwe plannen niet meer be lasting te gaan betalen. Wel wil de overheid de belasting op aande- lenopties en op bonussen van za kenlieden verhogen. Vanuit de op positie klonk er direct kritiek op het pakket aan maatregelen. Pier Luigi Bersani, de fractieleider van door onze correspondent Jessica Maas Turkije-rapporteur van de EU Ria Oomen, is woe dend. Is ze op werkbe zoek in Ankara, schof feert Barry Madlener (PW) in het Europees Parlement een Turkse minister. 'Onze boodschap aan Turkije om meer te doen aan godsdienstvrij heid, essentieel wil het land ooit lid worden van de EU, is helemaal ondergesneeuwd door het optre den van de PW. Ook ik ben erg kritisch over de voortgang in Tur kije, maar met schofferen bereik je niets", richt Oomen (CDA) zich tot Europarlementariër Madlener. Tijdens een werkbezoek met Turk se politici stelde hij dinsdag vragen over onder meer het Turkse lid maatschap van de Organisatie van de Islamitische Conferentie, die volgens de PW'er pleit voor isla mitische wetgeving. Volgens Ria Oomen was de PW'er er alleen maar op uit om de Turkse minis ter Egemen Bagis te provoceren. En met succes. De minister noem de hem een racist. „Pure relpoli- tiek", meent Turkije-rapporteur Oomen. „Madlener wilde alleen maar scoren met het oog op de ver kiezingen. Uit zijn hele houding sprak geen enkel respect voor de Turken." Met als gevolg dat de aan dacht van de Turkse pers niet uit ging naar de boodschap van Oomen en de Europese delegatie. „Turkije is zo gepolariseerd. Nie mand vertrouwt elkaar. In zo'n kli maat mensen schofferen helpt niets. Wij willen Turkije helpen een sterke democratie te worden, dat is niet alleen belangrijk voor het land zelf, maar voor heel Euro pa", aldus Oomen. Barry Madle ner zorgde al eerder voor een relle tje als lid van een Europese delega tie, door woedend te reageren toen bij een bijeenkomst met poli tici Turkse journalisten buiten de deur werden gezet. Oomen: „Je kunt er de klok op gelijk zetten: Madlener zoekt een podium." LONDEN - Een Brits stel dat maan den geleden werd ontvoerd door Somalische piraten is verschenen op een video waarop ze smeken om hulp van de Britse premier. De video is gisteren vrijgegeven. de Democratische Partij in de Ka mer van Afgevaardigden, vindt dat de kabinetsplannen 'onzorgvuldig' zijn opgesteld en dat zij geen struc turele oplossing bieden voor de problemen. De grootste vakbond, CGIL, sluit een staking niet uit. Ita lië is niet het enige land dat zware maatregelen wil nemen om het overheidstekort terug te dringen. De regeringen van het Verenigd Koninkrijk, Denemarken, Spanje, Griekenland, Portugal en Ierland gingen Italië al voor. Ook in Neder land bereiden politieke partijen forse bezuinigingen voor. COVINGTON - Oliemaatschappij BP zal dikke, kleiachtige modder en cement in het lek spuiten dat is ontstaan bij het boren naar olie in de Golf van Mexico. Als dit niet lukt, zal het lek waarschijnlijk gro ter worden. De oliemaatschappij zou, volgens directeur Tony Hayward, waar schijnlijk vannacht (Nederlandse tijd) een eerste poging doen de olie zo te stelpen. Het is een pro ces dat nog niet eerder op een der gelijke diepte (anderhalve kilome ter) heeft plaatsgevonden en daar om is het risico op verergering niet gering. De zogeheten 'top kill' moet er door verstopping voor zor gen dat er geen olie meer de zee in stroomt. Gisteren werden er nog tests uitgevoerd. Volgens Hayward is de kans op succes zestig tot ze ventig procent. De frustratie over de tot nog toe mislukte pogingen van BP wordt met de dag groter. Ongeveer 26,5 miljoen liter ruwe olie is intussen de zee in gestroomd sinds het boorplatform Deepwater Horizon meer dan een maand geleden ont plofte. De olie heeft de kust van Louisiana bereikt en bedreigt flora en fauna in het gebied. Het Witte Huis liet gisteren weten dat presi dent Barack Obama op het punt staat het getroffen kustgebied voor de tweede keer te bezoeken. BRUSSEL - Een verdacht pakketje in een trein in het station van de Brusselse gemeente Schaarbeek heeft gisteren voor ernstige vertra ging gezorgd van het spoorverkeer in de avondspits in en rond de Bel gische hoofdstad. Honderden forenzen zaten uren lang opgesloten in treinen. Het verdachte pakketje bleek niets anders dan een weckfles met wit poeder, die werd aangezien voor een bom. CAPE CANAVERAL - Na 32 keer te zijn gelanceerd, is het ruimteveer Atlantis gisteren voor het laatst te ruggekeerd naar de aarde. In totaal vloog het veer bijna 200 miljoen kilometer in de ruimte. Op deze vlucht werd een Russisch compartiment in het internationa le ruimtestation ISS geïnstalleerd. Er resten nog twee vluchten (met andere shuttles) voordat dit type ruimtevaartuig met pensioen zal gaan. OKINAWA - Amerikaanse straalja- tor landden gisteren op de lucht- gers staan op de luchtmachtbasis Ka- machtbasis als opmaat tot een sta- dena in het Japanse Okinawa. Vier tionering van in totaal twaalf Ameri- straaljagers van het type F-22A Rap- kaanse gevechtsvliegtuigen op Kade- Europa las de VS flink de les over de financiële crisis. Maar de VS boert weer rede lijk en Europa zit in een be staanscrisis. Het gegniffel in de VS is niet van de lucht. door onze correspondent Frank Hendrickx e progressievere eco noom Barry Eichen- green van de Berkeley Universiteit ziet in de VS enig leedvermaak over het on heil in de Eurozone. „De Europea nen zullen ons voorlopig in elk ge val niet meer de les lezen over de economie." In Amerika zijn ze het triomfalis me van de Europeanen nog niet vergeten. Het Amerikaanse impe rium stond op instorten, zo viel een paar maanden geleden nog te beluisteren op 'het oude conti nent'. Europese leiders hekelden 'het Amerikaanse model', het casi- nokapitalisme met geleend geld. En de duikelende dollar zou vol gens enkele Europese chauvinisten wel eens vervangen kunnen wor den door de keiharde euro. Functie, elegantie en comfort LEICHT Keukens Mortiereboulevard 3 Middelburg (vanaf de A58 bij de rotonde rechts) tel. (0118) 62 88 79 fax (0118) 67 00 79 infofa'leichtkeukensmiddelburg.nl www.leichtkeukensmiddelburg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8