24 land 'Maaibeleid is geven en nemen' 'Bij ons kun je gewoon y Gemeente bemiddelt in conflict over braderie in Scherpenisse Vervanger gedenkplaat Britannia in museum Waterschap pareert kritiek MAATSCHAPPELIJK WERK Zonder klaroengeschal voltrok zich gisteren de eerste nationa le dag van de maatschappelijk werker. SWMO, maatschappe lijk werk in de Oosterschelderegio, vierde de dag bescheiden. www.pzc.nl SMWO donderdag 27 mei 2010 door Frank Balkenende door Luc Oggel GOES - Het maaien van dijken, ber men en sloten is 'schipperen tus sen verschillende belangen'. Dat zegt dagelijks bestuurder Jacob Mol van het waterschap Zeeuwse Eilanden, „je kunt het nooit hon derd procent goed doen." Mol reageert op de recente kritiek op het maaibeleid, zoals dat door van onder meer het waterschap wordt uitgevoerd. Voor veel men sen is onduidelijk waarom er al op veel plaatsen gemaaid wordt, ter wijl de Flora- en Faunawet voor schrijft dat dat pas na 15 juli mag. Dan sneuvelen veel minder broe dende vogels en andere dieren en zeldzame planten. Mol zegt begrip te hebben voor de kritiek, maar stelt tegelijkertijd dat het voor wegbeheerders als het wa terschap schipperen is tussen ver schillende belangen. „De ene bur ger zegt: waarom maai je niet', de andere vraagt zich af waarom het wel gebeurt. Maar het zal toch een keer moeten. Het is geven en ne men, maar de veiligheid voor de weggebruiker is nu eenmaal priori teit nummer één voor ons. Men sen vragen wel eens waarom we langs fietspaden maaien. Dat doen we omdat ligfietsen tegenwoordig steeds populairder worden, en die zie je anders niet." Wat Mol betreft zou het goed zijn als de 'maatschappelijke context' van het maaien wat breder zou worden gezien, ook door critici. „Wat niet wegneemt dat we zoveel mogelijk rekening proberen te hou den met de natuur. We zijn bij voorbeeld al gestopt met het in één keer maaien van de totale bermbreedte. Dat gebeurt nu tot twee meter uit de verharding. Vo gels broeden daar niet. Daarnaast worden maailocaties van te voren altijd gecontroleerd op nesten. Maar het blijft mensenwerk, dus er zal best wel een keer iets mis gaan." Mol wijst erop dat niet alle dijken en sloten eigendom zijn van het waterschap. „Mensen gaan daar snel vanuit, maar over zo'n twin tig tot dertig procent hebben wij geen zeggenschap. Eigenaren kun nen daar dus naar eigen inzicht maaien. Wel sturen wij pachters al tijd een brief waarin we vragen re kening te houden met de Flora- en Faunawet." Een beetje promotie kan het maatschappelijk werk best gebruiken, zegt kwali teitscoördinator Yvonne van Renswoude van de Stichting Maatschappelijk Werk en Welzijn Oosterschelderegio (SMWO). De marktwerking in de zorg kan er namelijk toe leiden dat ook het maatschappelijk werk straks wordt 'aanbesteed'. Gemeenten rondom de Oosterschelde, die via de Wet Maatschappelijke Ondersteuning, SMWO financieren, doen dat bij voorbeeld al bij het contract voor de regiotaxi, bestemd voor oude ren en mindervaliden. Van Renswoude: „Dus is het be langrijk dat het publiek weet wat je doet. Daarom is zo'n nationale dag een goed initiatief, al mag er landelijk nog wel meer aandacht aan worden besteed." Om 'de dag' te vieren, kregen medewerkers en cliënten gisteren een sleutelhanger met daarin een 'klavertje vier'. Symbolisch: SMWO is een geluk bij ongeluk. Maarschappelijk werkers vormen een 'bescheiden beroepsgroep die vooral met de cliënt bezig is', ver klaart de Bevelandse teamleider Sanne Zuijderduin de geringe re clame voor het vak. Onbekend maakt nog niet onbemind. SM WO helpt mensen die even niet meer hun leven aan kant krijgen. Bijvoorbeeld door een echtschei ding, opvoedingsproblemen, het verlies van werk of van een part ner, door schulden of vereenza ming. Het maatschappelijk werk zit ook in tal van netwerken, zoals zorgteams op scholen. De welzijnspoot zet (in Goes) buurtsportactiviteiten op touw en beheert twee wijkinfowinkels, een ruilwinkel en een jongerencen trum. Dat zijn voelsprieten die re gistreren waar actie nodig is. Bij SMWO hoef je geen for mulier in drievoud in te vul len om in aanmerking te ko men voor hulp. Zuijderduin: „We zijn nog niet verbureaucratiseerd. Bij ons kun je gewoon binnenlo pen en hulp vragen. Je hebt geen verwijzing of indicatie nodig. Het is bovendien kostenloos." Een merkwaardige ontwikkeling tekent zich af in het maatschappe lijk werk. Het aantal dossiers ('ca ses') daalt licht, maar binnen één dossier lopen vaak meer trajecten. „Dat geeft aan dat de problemen complexer worden", signaleert de 27-jarige maatschappelijk werker Famke Kramer. „In een gezin zie je dat relatieproblemen vaak gepaard gaan met opvoedingsproblemen. DE ZEEUWSE KELDER Hoe houden De Frel en De Koning hun conditie op peil in een voetballo- ze periode? pzc.nl/zeeuwsekelder VIDEO'S Alle PZC-video's, meer dan duizend, zijn terug te vinden op het YouTu- be-kanaal van de krant: www.youtube.com/depzc De redactie in Goes is telefonisch bereikbaar via 0113-315670. Zet uw eigen foto's in het album www.pzc.nl/fotoalbum Yvonne van Renswoude, kwaliteits coördinator SWMO en lid van de in terne werkgroep 'profilering'. Sanne Zuijderduin, teamleider Beve- landen van SMWO, coördineert het maatschappelijk werk. mmsmmsmm&mmm Ook schulden spelen dikwijls een rol. Het aantal schuldproblemen neemt toe." Zuijderduin: „Na een intakege sprek proberen wij de kluwen te ontwarren, zodat voor mensen weer alles is te overzien. Je brengt dus de schulden in kaart en ver wijst door naar de gemeentelijke kredietbank. Voor opvoedingspro blemen wordt een ander traject in gezet. We scheppen orde in de chaos." Kramer: „Veel mensen weten ook niet bij welke instantie ze moeten zijn of komen er niet doorheen en geven het dan maar op." Zucht eens diep: Vooral over het UWV en het Zorgkantoor krijgen we dat soort verhalen. Als wij die instan ties benaderen, lukt het wel." Als er dan weer licht aan het eind van de tunnel schijnt, laat de maat schappelijk werker de cliënt van zelf een keer los. Dat is het mooie van het vak, vindt de 58-jarige Ma rian Remijn. „Je neemt mensen een tijdje bij de hand met het doel ze zelfredzaam te maken en te ver binden met anderen. Familie of bu ren, aan wie je best om hulp mag vragen. Sommigen missen die so ciale vaardigheden. Ze vinden bel len al moeilijk. Zie je na een tijdje persoonlijke groei, inzicht en over zicht, ja, dat is dan mooi. Daar doe je het voor." SMWO helpt bij vragen over geld, werk, wonen, opvoeding, onder wijs, relaties, (rouw)verwerking en gezondheid. SMWO wordt betaald door de ge meenten Goes, Noord-Beveland, Borsele, Kapelle, Reimerswaal, Tho- len en Schouwen-Duiveland. De welzijnstak is in Goes actief en wordt dus door Goes bekostigd. SMWO telt 75 formatieplaatsen. De hoofdvestiging huist aan de 's-Heer Elsdorpweg 12 in Goes, 0113-277111 www.smwo.nl door Frank Balkenende SCHERPENISSE - De gemeente Tho- len voert binnenkort overleg met Scherpenissenaren die zich verzet ten tegen de braderie in hun dorp. Ook met de organisator komt een gesprek. Inzet: behoud van de bra derie voor Scherpenisse. Vorig jaar werd in dat dorp voor het eerst in jaren weer een brade rie gehouden. Bij de tweede editie in april dit jaar ontstond tumult. Inwoners uit de streng-christelijke hoek klaagden hun nood over het evenement, met name over mu ziek en dans. Organisatiebureau De Markten be sloot daarop de country-dans- groep Small Town Dancers van het programma te schrappen, wat weer ongenoegen bij de country- dansers teweegbracht. Ook werd de muziek tijdens de braderie op een laag volume gezet. Ook bleek dat sommige inwoners weigerden mee te werken om stra ten autovrij te maken. Door de gro te weerstand twijfelt het organisa tiebureau of het wel moet door gaan met een jaarlijkse braderie in Scherpenisse. De niet-christelijke fracties in de Thoolse gemeenteraad vinden dat het zover niet moet en mag ko men. Ze trokken bij het college van B 8c W aan de bel. Dat laat we ten een bemiddelingspoging te zul len ondernemen. Overigens waren er vorig jaar geen klachten over de braderie. Dit jaar is één bezwaarschrift tegen de ver gunning ingediend. Het college wist overigens niet dat een aantal Scherpenissenaren weigerde hun auto te verplaatsen om de locatie voor de braderie vrij te maken. Mocht de braderie in 2011 wel doorgang vinden, dan is het colle ge echter niet van plan meteen te bekeuren of auto's weg te slepen. Het ziet meer in voorlichting en overleg met (klagende) dorpsbewo ners. door Raymond de Frel NIEUWDORP - De originele gedenk plaat uit hotel Britannia in Vlissin- gen is nog altijd spoorloos, maar het Bevrijdingsmuseum in Nieuw- dorp is ook blij met een vervan gend exemplaar. Zaterdag wordt de gedenkplaat op verzoek van commandant Major Joe Brown aan het museum over handigd door Jan Wigard. Hij zocht voor de Schotten lange tijd naar het originele exemplaar. Sinds de sluiting van Britannia (tien jaar geleden) is de plaat ter herinnering aan de slachtoffers van de verovering van het hotel in 1944 door het 7th/9th Bataljon Royal Scots spoorloos. De plaat werd in 1969 door de Schotten aan het hotel aangeboden. De gemeente Vlissingen moest vo rige maand een bevestiging van de vondst van de plaat herzien. Wigard: „De Schotten zijn vooral teleurgesteld in het feit dat er zo weinig historisch besef is. Die plaat had bij de sluiting van Britan nia meteen moeten worden veilig gesteld. Om te blijven herinneren dat bij de verovering van Britannia en vervolgens Middelburg, twintig soldaten zijn gesneuveld, schen ken zij daarom nu een vervanger aan het museum."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 86