land Lokale radio kan de lucht nog niet in Zeeuwse veldwachters 22 Aanmoediging voor Zeeuwse popbandjes Raad staat achter SGP-motie tegen opheffen gemeenten en provincies Zoektocht naar locatie voor antenne BROMSNOR IN ZEELAND Alle veldwachters die tussen 1795 en 1943 de orde moesten be waren in Zeeland zijn door Albert Kort, geschiedkundige te 's-Heer Hendrikskinderen, bijeengebracht in een boek. Spinselmot kleurt het groen wit rmxs donderdag 27 mei 2010 B door Raymond de Frel GOES - De Stichting Radio Mid den-Zeeland kan nog altijd niet uit zenden via de ether. De lokale ra diozender is voorlopig in Noord en Zuid-Beveland alleen via kabel frequentie 107.6 te beluisteren. Het Commissariaat voor de Media eiste dat de lokale omroep voor de gemeenten Goes, Kapelle en Borse- le in april al via de kabel te beluis teren was. Dat kwam André Poort vliet van de Stichting Radio Mid den-Zeeland eigenlijk iets te vroeg. Hij wilde daarom nog niet al te veel ruchtbaarheid geven aan de testuitzendingen in de gemeente Goes. De omroep is al maanden op zoek naar een goede locatie in Goes om een antenne te plaatsen. „Maar er zijn geen hoge daken meer be schikbaar. Woningcorporatie RWS staat bijvoorbeeld niet toe dat wij een antenne op een van hun flats plaatsen. We moeten per se een lo catie in Goes vinden, omdat we al leen op die manier ook andere ge meenten kunnen bereiken. Als we buiten Goes een antenne plaatsen, wordt die tenietgedaan door de KRUININGEN - Een ruime meerder heid van de Reimerswaalse ge meenteraad heeft deze week tij dens de raadsvergadering een mo tie van de SGP tegen het plan om gemeenten en provincies op te hef fen en regio's te vormen, ge steund. Volgens de SGP betekent het voor nemen van de de Vereniging Ne derlandse Gemeenten (VNG) een rechtstreekse bedreiging voor het voortbestaan van de gemeente Rei- merswaal. De reorganisatie leidt door Claudia Sondervan zendkracht van de televisietoren in Goes. Die drukt alle signalen van buiten Goes in de stad plat", vertelt André Poortvliet van Radio Midden-Zeeland. Hij is daarom nu in onderhande ling om ook gebruik te maken van een plekje op de televisietoren. Poortvliet verwacht in september ook over een etherfrequentie te be schikken. Pas dan wil hij spreken van een officiële start van de radio zender. De zender biedt muziek en infor matie. Elk heel uur wordt het ANP-nieuws uitgezonden, elk half uur een bulletin met regionaal nieuws. „Daarvoor doen we 'min of meer' aan eigen nieuwsgaring", zegt Poortvliet. „Maar we kijken ook naar het nieuws dat andere media brengen. Dat doen we toch allemaal?" De gemeenteraad van Borsele ging vorige maand met de grootst mo gelijke tegenzin akkoord met een subsidie van 12.600 euro voor de stichting. De raad was daartoe ver plicht door een bepaling in de nieuwe Mediawet. Het college van burgemeester en wethouders werd opgedragen in Den Haag hierover zijn ongenoegen te uiten. P. Groenleer, veldwachter te Kapelle van 1897 tot 1924, met zijn vrouw. Historicus Albert Kort onderzocht de loopbanen van alle Zeeuwse veld wachters. foto Ronald den Dekker bovendien tot uitzonderlijk hoge kosten en vergroot de afstand tus sen burger en gezag op 'onaan vaardbare wijze', aldus de partij. Leefbaar Reimerswaal stemde als enige tegen de motie, de partij vindt dat er te veel bestuurslagen in Nederland zijn. „Er gaat vroeg of laat dus toch iets gebeuren", zei raadslid Marien Weststrate. De resolutie van de VNG wordt volgende week in stemming ge bracht tijdens de ledenvergadering in Leeuwarden. Maarten Adriaanse uit Wolphaarts- dijk, veldwachter te Zierikzee, 1890. Heterdaadjes zullen ze niet vaak bij de hand gehad hebben, de Zeeuwse veldwach ters van weleer. In hun eentje bewaakten ze wet en fatsoen in dorp en buitengebied, op de fiets, ondertussen de bood schappen van meneer de burge meester volbrengend en driftig bij klussend. Van de wedde van een Zeeuwse veldwachter, daar kon de schoorsteen niet van roken. Albert Kort, docent geschiedenis aan het Goese Lyceum, begroef zich vanaf 2004 in de wederwaar digheden van de voorlopers van de gemeentepolitiemannen. Alle jaren onderzoek resulteerden in een boekje, Bromsnor in Zeeland. Letty Demmers, korpschef van de politie Zeeland, krijgt het vrijdag 4 juni in Middelburg als eerste in handen. Dikke snorren droegen ze inder daad, valt op bij de foto's die Kort verzamelde. En genoeg te brom men hadden de mannen ook. Kort duikelde uit archieven tot diep in België correspondentie op die veel aan het licht brengt over de veld wachters, hun functioneren, hun superieuren en over hun verhou ding met de dorpsgemeenschap pen die zij in de pas met wet en fatsoen dienden te houden. Korts opa was politieman in Goes. Maar hij verdiepte zich om andere redenen in de ordehandhavers, die weliswaar onmisbaar waren voor de samenleving, maar die hun taak onder benarde omstandighe den moesten volbrengen. „De ge schiedenis is geschreven door men sen die konden lezen en schrijven. Dat was vooral de gegoede burge rij, de bestuurdersklasse. De veld wachter was één van de weinige mensen van gewone komaf die ook gegevens bijhield. De versla gen over de dagelijkse rondes ver tellen heel veel over het leven in de dorpen van destijds. Mensen leefden toen zeer in het publiek. Een dorpje als Waterlandkerkje had zeven of acht kroegen. Je ziet dat er soms elk jaar een nieuwe veldwachter werd aangesteld. Dan kon de vorige zich er niet staande houden, of was hij betrapt op dronkenschap." De veldwachters waren vaak oud-militairen, veteranen van de veldslagen tegen de Russen en uit de Nederlands-Belgische oorlog, of werkmannen en handwerkslie den. Als ze redelijk konden lezen en schrijven en van onbesproken gedrag waren, mochten ze aan de slag. „Veldwachters werden be- MEEST CELEZEN 1. Dode bij ongeval Wilhelminadorp 2. Korting tunneltarief kan socialer 3. Brand in verzorgingshuis Cederhof STELLING Reageer op de stelling: Amfitheater op het Bleekveld is een goed idee. www.pzc.nl/bevelanden TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto door Ali Pankow GEERSDIJK - Het Zeeuwse circuit van nieuwe en jonge bands heeft een boeiend weekend voor de boeg. De Week voor de Amateur kunst (WAK) heeft daar een stimu lerende werking in In Geersdijk wordt morgenavond de eerste editie gehouden van de North-B's Contest (NBC), in Ren- esse staat zaterdag een zinderende finale van RegioRuis op het pro gramma en in Dishoek presente ren drie jonge bands zich zaterdag middag op het tijdelijk cultuur plein. De Jongerenraad Noord-Beveland nam het initiatief tot de NBC. De avond in het dorphuis in Geers dijk wordt geopend met een optre den van het pop/folkbandje Sweet Document, bestaande uit vier Wal- cherse jongens. Vervolgens treedt de nieuwe Noord-Bevelandse band Fables&_Fairytales op. De groep maakt met stonerrock zijn debuut tijdens NBC. Met meer podiumervaring laat Sca- rabee zijn versie van britpop ho ren. Als vierde treedt hier het grun ge- en hardrockbandje Zink uit Zierikzee Dreischor op. De Til- burgse alternatieve rockband Day- broke sluit de avond als special act af GOES - Het is een eigenaardig zicht. Van een afstandje lijkt het wel of het heeft gesneeuwd. Het is echter de spinselmot, een kleine rups, die ervoor zorgt dat bomen en struiken - tijdelijk - wit kleuren. De beestjes vreten het groen weg en spinnen zich vervolgens in. Dat is ook gebeurd bij deze struik aan de Appelstraat in Goes. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 84