Leo en Sonja het visitekaartje La Bamba Jan Kikken wil revanche met Delta JÜJÏL?0"1 si 33 In bijna elke kern wonen (oud-)sporters, bestuurders, trainers of vrijwilligers die een verhaal waard zijn. In de rubriek 'Kriskras door Zeeuws-Vlaanderen' worden zij in de schijnwerpers gezet. Vandaag deel 18: La Bamba. donderdag 27 mei 2010 Z door René van Stee HENGSTDIJK - De kern telt amper zeshonderd inwoners. De basis school bestaat er nog steeds. Voor de dagelijkse boodschappen moe ten de inwoners van Hengstdijk wel hun woonplaats uit. Om te sporten dan weer per se niet. Want het dorp beschikt over een j heuse sportschool. „Dat zou je in zo'n piepklein plaatsje inderdaad niet verwachten", zeg een lachen de Leo den Breems van sportsbar La Bamba. De 48-jarige sportschoolhouder en bodybuilder kwam vanuit de Randstad min of meer per toeval in Zeeuws-Vlaanderen terecht. Zijn toenmalige echtgenote wilde een paard aan huis. In Hengstdijk werd haar die mogelijkheid tegen een schappelijke prijs geboden. Bo vendien nam het echtpaar zijn in trek in café La Bamba aan de Ple vierstraat. „Daar hadden we ruim te over. Ik heb toen een trainings zaaltje ingericht. Sommige klanten vonden dat wel aardig. Op den duur hadden we een groepje van een man of twintig dat ook train de." Zo'n zeven jaar later bestaat het ca fégedeelte niet mee. De klanten bleven weg vanwege het in juli 2008 ingestelde rookverbod en om dat in de cafés in de buurt wel vro lijk werd doorgepaft. Leo maalde er niet om. Net zoals van zijn huidige vrouw Sonja (49) was de horeca toch al niet zijn stiel. „Dat rookverbod was een mooi excuus om er hele maal een sportschool van te ma ken." De bar in de hoek herinnert nog aan het oude La Bamba, maar voor de rest is de begane grond vol gestouwd met trainingsapparatuur voor alle mogelijke spiergroepen. Ook is er een ruimte voor groeps lessen. „Dit is mijn domein", ver- telt Sonja. „Ik geef wekelijks een uur of tien les. Leo doet de begelei- ding in de sportschool. En we trai nen zelf natuurlijk behoorlijk in tensief" Leo kwam met bodybuilding in Leo den Breems helpt zijn vrouw Sonja bij een oefening. aanraking na zijn toelatingsexa men voor de Academie voor Licha melijke Opvoeding. „Opdrukken, touwklimmen, dat soort werk. Om er zeker van te zijn dat ik niet zou worden afgewezen, ben ik kei hard gaan trainen. Met succes. Ik heb jarenlang lesgegeven, maar ik ben ook in het bodybuilding blij ven hangen." Sonja maakte vanwe ge het intensieve lesgeven zichtba re lichamelijke veranderingen door. „Het werd allemaal iets strakker. Dat beviel me. Ik bleek ook over veel aanleg te beschikken. Vandaar dat ik er verder mee ben gegaan." De trainingsarbeid van Leo en Son ja bleef niet zonder resultaat. Ze worden met recht het visitekaartje van La Bamba genoemd. Op een onlangs gehouden bodybuilding wedstrijd in Beverwijk kaapten zij diverse prijzen weg. Op het NK van de bond Nabba eindigde Son ja als tweede in de categorie figure 2; voor vrouwen met het meest ge spierde en getrainde uiterlijk tot 1,63 meter. Een internationale wed strijd van de bond YBF leverde haar op hetzelfde evenement in de klasse miss superbody de vierde plaats op. „Het had zelfs nog beter gekund. Zoals iedereen kan zien beschik ik over een slank, afgetraind figuur met weinig vet en veel spiersepara- tie. Doordat plotsklaps de regels waren aangepast, telde dit minder zwaar mee dan in het verleden", legt Sonja uit. „Er is heel andere weg ingeslagen. Een hoger vetpercentage en min der spierseparatie wordt nu juist wenselijker geacht. Dit zou body building beter toegankelijk voor meer mensen maken. En dus ook commercieel aantrekkelijker", vult Leo aan. Hijzelf liep ook tegen de nieuwe regels aan. Ondanks zijn scherpe spierseparatie en droge fy siek (vetpercentage van 3,5) werd hij op het NK vierde in de klasse masters 40 en bij de YBF tweede in de categorie masters body xtre- me. Nieuwe regels of niet, Leo en Sonja genieten volop van hun foto Mark Neelemans sport. In oktober staat een nieuwe wedstrijd op de rol. Ze willen daar goed beslagen ten ijs komen. Maar er zijn grenzen. Sonja: „Natuurlijk zijn onze lichamen heel erg ge spierd, maar het is wel allemaal in proportie. Ik zie er niet uit als een halve kerel. En dat zal ook niet ge beuren. Leo: „Spierkracht moet in mijn visie functioneel zijn. Wij zul len dus nooit zo ver gaan dat we ons niet meer fatsoenlijk kunnen bewegen omdat er van alles in de weg zit." Kriskras door Zeeuws-Vlaanderen houdt zomerstop. De eerstvolgende aflevering verschijnt op donderdag 2 september. door Frits Bakker SLUISKIL - Wat is de maandenlange koppositie van de biljarters van Delta/Fast in de eredivisie waard geweest als het Sluiskilse team dit weekend in Ridderkerk faalt in de play-offs voor de titel, jan Kikken, de teamleider, heeft vertrouwen in een mooie afloop van het seizoen, zelfs na de treur mars in de bekerfinale vorige week. Het Delta-team, met Eddy Lep- pens, Jean Paul de Bruijn, Peter de Backer en Henk Habraken, speelt vandaag en morgen een dubbel programma tegen Crystal Kelly. De winnaar van die wedstrijd treft zaterdag en zondag de andere fina list, die komt uit de ontmoeting tussen titelverdediger Van Donge en De Roo en Snelle Recycling. „Ik heb de indruk", voerde Kikken zondag als excuus aan, „dat wij met Delta niet zo goed zijn in set jes spelen." De play-offs worden net als de reguliere competitiewed strijden naar vijftig caramboles ge speeld. De Bruijn en De Backer zullen in Ridderkerk moeten op staan om samen met Leppens en Habraken een gooi naar de titel te doen. Het Zeeuwse team leverde die prestatie één keer eerder, toen nog met Roland Forthomme, Jean Paul de Bruijn, Henk Habraken en Martin Spoormans. „Delta was in die tijd zo sterk door de teamspi rit", zei Forthomme zondag in Rijsbergen. Daar was tijdens de be kerfinale weinig van te merken. )an Kikken stelde vast dat zijn spe lers finaal de boot hadden gemist, maar verbond er niet de conclusie aan dat ze alle vier meer met zich zelf bezig zijn dan met het team. „We zullen wel vóór de play-offs de koppen bij elkaar steken, want het moet absoluut beter dan wat we nu hebben laten zien." Delta Fast heeft zowat heel de competitie de ranglijst aangevoerd in de eredivisie en moest de kop positie pas afstaan na verlies tegen het team van Dick Jaspers, Torbjörn Blomdahl, Martin Horn en Jean van Erp. Die vier spelers zijn de grote favoriet voor de lands titel. „Delta is een outsider", schat Kikken in. „Toch zie ik ons wel als finalist, omdat ik vind dat we de halve finale tegen Crystal Kelly moeten winnen." Voor Henk Ha braken wordt het de laatste wed strijd in het eerste team. De Bra bander, die een aangeslagen in druk maakte in de finalebeker, om dat hij net zijn oudere broer Frans had verloren, was niettemin een kracht waarop het team kon bou wen. Volgend seizoen doet hij een stap terug naar het team van Ver- brugge Terminals. Delta speelt in Ridderkerk van daag om 13.00 en 15.30 uur de eer ste sessie tegen Crystal Kelly. Morgen volgt om 18.00 en 20.30 uur de return. De speellocatie is hotel Van der Valk. SCHOONDIJKE - Op de eerste dag van de Zeeuwse districtscompeti tie voor gemengde teams heeft De Schelde goede zaken gedaan in de strijd om de titel. Uit in Schoondij- ke werd er met 6-0 gewonnen van Gravelsteps. De spannendste partij van de dag kwam op naam van Eva Hartog en Sven Bakker, die Anoeska Willemsen en Dylan Blackman versloegen. Het werd 7-6 4-6 6-4. De overige vijf par tijen gingen gewonnen in twee sets. In Oost-Souburg was er de clash tussen het eerste en tweede team van Souburg. Het eerste team, dat als regerend kampioen ook dit jaar weer de belangrijkste favoriet is, won die confrontatie met 6-0.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 81