241 zeeland Aanmoediging voor Zeeuwse popbandjes Zeeuwse veldwachters Praatpaal helpt jongeren met moeilijke situaties Waterschap pareert kritiek: 'maaibeleid is geven en nemen' Jong talent aan zet BROMSNOR IN ZEELAND Alle veldwachters die tussen 1795 en 1943 de orde moesten be waren in Zeeland zijn door Albert Kort, geschiedkundige te 's-Heer Hendrikskinderen, bijeengebracht in een boek. VIDEO donderdag 27 mei 2010 door Ali Pankow Het Zeeuwse circuit van nieuwe en jonge bands heeft een boeiend weekend voor de boeg. De Week voor de Amateurkunst (WAK) heeft daar een stimule rende werking in. In Geersdijk wordt vrijdagavond de eerste editie gehouden van de North-B's Contest (NBC), in Ren- esse staat zaterdag een zinderende finale van RegioRuis op het pro gramma en in Dishoek presente ren in het kader van WAK-Veere drie jonge bands zich zaterdagmid dag op het tijdelijk cultuurplein. De jongerenraad Noord-Beveland nam het initiatief tot de NBC. De avond in het dorphuis in Geers dijk wordt geopend met een optre den van het pop/folkbandje Sweet Document, bestaande uit vier Wal- cherse jongens. Vervolgens treedt de nieuwe Noord-Bevelandse band Fables&Fairytales op. De groep maakt met stonerrock zijn debuut tijdens NBC. Met meer po diumervaring laat Scarabee zijn versie van Britpop horen. Als vier de treedt hier het grunge- en hard- rockbandje Zink uit Zierikzee Dreischor op. De Tilburgse alterna tieve rockband Daybroke sluit de avond als special act af Genoemde Walcherse band Sweet Document is ook zaterdagmiddag van de partij in Dishoek. Verder treden daar op: de akoestische sin- ger-songwritersformatie rond zan geres Annemiek Buize en de Ne derlandstalige popgroep Smout. De finale van RegioRuis manifes teert zich zaterdag in en rond De Stulp in Renesse. Daaraan doen acht Zeeuwse bands mee die ieder op hun eigen manier de kans grij pen verder te komen. Dat kan dus zijn een plek op festival Anywave en deelname aan De Zeeuwse Be lofte. Voorafgaand aan de werkelij ke finale vanaf 20 uur, kunnen er 's middags diverse workshops wor den gevolgd, betreffende: podium presentatie, componeren, manage ment en podiumtechniek. „Jonge bands grijpen kansen om zich in de kijker te spelen. Dat ge beurt in iedere regio en ieder land", zegt René de Dreu, coördi nator van de regionale bandprojec ten in Zeeland. Hij verwijst als voorbeeld naar België waar de Hu- mo Rock Rally een contest is van de hoogste categorie. „De jonge al ternatieve rockband The Mojo Fil ters greep daar de kans zijn alterna tieve en Belgische variant op de Britpop te laten horen." De Dreu haalde The Mojo Filters naar Zee land. Zij sluiten zaterdagavond de finale van RegioRuis af P. Groenleer, veldwachter te Kapelle van 1897 tot 1924, met zijn vrouw. Historicus Albert Kort onderzocht de loopbanen van alle Zeeuwse veld wachters. foto Ronald den Dekker door Claudia Sondervan De Belgische band The Mojofilters sluit de finale van RegioRuis af. Maarten Adriaanse uit Wolphaarts- dijk, veldwachter te Zierikzee, 1890. Heterdaadjes zullen ze niet vaak bij de hand gehad hebben, de Zeeuwse veldwach ters van weleer. In hun eentje bewaakten ze wet en fatsoen in dorp en buitengebied, op de fiets, ondertussen de bood schappen van meneer de burge meester volbrengend en driftig bij klussend. Van de wedde van een Zeeuwse veldwachter, daar kon de schoorsteen niet van roken. Albert Kort, docent geschiedenis aan het Goese Lyceum, begroef zich vanaf 2004 in de wederwaar digheden van de voorlopers van de gemeentepolitiemannen. Alle jaren onderzoek resulteerden in een boekje, Bromsnor in Zeeland. Letty Demmers, korpschef van de politie Zeeland, krijgt het vrijdag 4 juni in Middelburg als eerste in handen. Dikke snorren droegen ze inder daad, valt op bij de foto's die Kort verzamelde. En genoeg te brom men hadden de mannen ook. Kort duikelde uit archieven tot diep in België correspondentie op die veel aan het licht brengt over de veld wachters, hun functioneren, hun superieuren en over hun verhou ding met de dorpsgemeenschap pen die zij in de pas met wet en fatsoen dienden te houden. Korts opa was politieman in Goes. Maar hij verdiepte zich om andere redenen in de ordehandhavers, die weliswaar onmisbaar waren voor de samenleving, maar die hun taak onder benarde omstandighe den moesten volbrengen. „De ge schiedenis is geschreven door men sen die konden lezen en schrijven. Dat was vooral de gegoede burge rij, de bestuurdersklasse. De veld wachter was één van de weinige mensen van gewone komaf die ook gegevens bijhield. De versla gen over de dagelijkse rondes ver tellen heel veel over het leven in de dorpen van destijds. Mensen leefden toen zeer in het publiek. Een dorpje als Waterlandkerkje had zeven of acht kroegen. Je ziet dat er soms elk jaar een nieuwe veldwachter werd aangesteld. Dan kon de vorige zich er niet staande houden, of was hij betrapt op dronkenschap." De veldwachters waren vaak oud-militairen, veteranen van de veldslagen tegen de Russen en uit de Nederlands-Belgische oorlog, of werkmannen en handwerkslie den. Als ze redelijk konden lezen en schrijven en van onbesproken gedrag waren, mochten ze aan de slag. „Veldwachters werden be- door Luc Oggel GOES - Het maaien van dijken, ber men en sloten is 'schipperen tus sen verschillende belangen'. Dat zegt dagelijks bestuurder Jacob Mol van het waterschap Zeeuwse Eilanden. Mol reageert op de recente kritiek op het maaibeleid, zoals dat door van onder meer het waterschap wordt uitgevoerd. Voor veel men sen is onduidelijk waarom er al op veel plaatsen gemaaid wordt, ter wijl de Flora- en Faunawet voor schrijft dat dat pas na 15 juli mag. Dan sneuvelen veel minder broe dende vogels, andere dieren en zeldzame planten. Mol zegt begrip te hebben voor de kritiek, maar stelt tegelijkertijd dat het voor wegbeheerders als het wa terschap schipperen is tussen ver schillende belangen. Wat Mol be treft, zou het goed zijn als de 'maatschappelijke context' van het maaien wat breder zou worden ge zien, ook door critici. „Wat niet wegneemt dat we zoveel mogelijk rekening proberen te houden met de natuur." Mol wijst erop dat niet alle dijken en sloten eigendom zijn van het waterschap. „Mensen gaan daar snel vanuit, maar over zo'n twin tig tot dertig procent hebben wij geen zeggenschap. Eigenaren kun nen daar dus naar eigen inzicht maaien. Wel sturen wij pachters al tijd een brief waarin we vragen re kening te houden met de Flora- en Faunawet." Koeien grazen zich een weg door de ruige natuur. Kijk op: www.pzc.nl/buutekieke Alle PZC-video's, meer dan duizend, staan op het YouTube-kanaal van de krant: www.youtube.com/depzc TIPS:schouwen-duiveland@pzc.nl Het laatste regionieuws op www.pzc.nl/schouwen-duiveland OOST-SOUBURG - Met de Praatpaal die gisteren officieel werd gelan ceerd, kunnen kinderen hun hart luchten via een speciaal telefoon nummer. Echtscheiding, rouw en pesten: alles is bespreekbaar. Het initiatief voor een praatpaal komt vanuit de Protestantse Ge meente in Oost-Souburg. Hiermee wordt op een nieuwe manier in vulling gegeven aan het pastoraal werk. „We merken dat jeugdigen lastig te bereiken zijn", zegt vrijwil liger Aarnoud van der Deijl. „De Praatpaal werkt ongeveer hetzelf de als de Kindertelefoon, maar dan op een lokaal en heel concreet niveau." De acht vrijwilligers zullen beurte lings zorg dragen voor het telefoon nummer van de Praatpaal. Van der Deijl benadrukt dat er niet wordt geëvangeliseerd. „Iedereen, met welke achtergrond dan ook, is welkom. We richten ons op kinde ren tussen de vier en twaalf jaar." Na de zomer zullen er - naar aan leiding van de telefoontjes - ook in dividuele- en groepsactiviteiten plaatsvinden in Oost-Souburg. De Praatpaal is bereikbaar via tele foon (ma-vrij 9.00-20.00 uur) en internet. www.praatpaalsouburg.nl 06-81083003

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 66