land 'Stouten Musiceert' viert tienjarig bestaan 'Duister vaarwater Centree: het kan verkeren Gemeente scoort goed in onderzoek van KvK n9n uit 22 bin Rommelmarkt en bazar bij scouting Kijk- en doedag rond lokale visvijver CULTUUR Nieuwe politieke verhoudingen geven Centree weinig hoop MEEST CELEZEN EN VERDER Genieten van ons Lifestyle Event 28 en 29 mei donderdag 27 mei 2010 ZIERIKZEE Scouting Zierikzee verzorgt zater dag een grote rommelmarkt en ba zar in het clubhuis aan de Van Veenlaan in Zierikzee. Tussen ïo.oo en 16.00 uur staan daar kra men met boeken, huishoudelijke artikelen en speelgoed. Om n.oo uur is er een veiling van curiosa. Kinderen kunnen zelf hun stok- broodje bakken en er is een rond rit met oude militaire voertuigen. De opbrengst komt ten goede aan de bouw van een nieuw clubhuis. OOSTERLAND Vier Schouwse hengelsportvereni gingen verzorgen zaterdag samen een Kijk-, doe en speldag (8.30-15.30 uur) rond de visvijver in Oosterland. Er is een spelcircuit met onder meer het herkennen van waterdiertjes. Verder kunnen kinderen onder begeleiding van jeugdbegeleiders een tuigje en voer maken. Voor de oudere jeugd is er 's middags een viswedstrijd. Wie mee wil doen, kan zich mel den bij dorpshuis Oosterhof. MBHSMMMI Bergen op Zoom Goes Koudekerke Kruiningen www.tmcbinnenhuisadviseurs.nl brouwershaven - Muziekgezel schap 'Stouten Musiceert' viert het tienjarig bestaan zaterdag met een jubileumconcert en de presentatie van een jubileum-cd in de Sint Ni- colaaskerk in Brouwershaven. Aan het concert werken ook het Schouwse Jeugdorkest en een groot samengesteld koor mee, on der leiding van Marien Stouten. Stouten Musiceert bestaat uit drie broers en twee zussen uit Kerkwer- ve: Marien (orgel), Christiaan (vleugel), Aleida (dwarsfluit), Arianne (viool) en Jacob-Jan (trompet). Het eerste openbare concert vond plaats in mei 2000 in de Nieuwe door Melita Lanting en Ali Pankow zierikzee - Het cultureel initiatief Centree in Zierikzee lijkt ten dode opgeschreven. Met het voornemen van de WD om Centree, het cul tuurplein rondom de Nieuwe Kerk, geen structurele subsidie te geven valt een meerderheid in de gemeenteraad voor ondersteuning weg. „Ze hebben twee jaar incidentele subsidie gekregen en dat is volgens de verordening maximaal", zegt Laurance Haack van de WD. „Daarna moet de subsidie omge zet worden in structurele subsidie. Maar we zitten aan het subsidiepla fond en tel daarbij de gedachte dat we moeten bezuinigen nog op. Dan is het niet reëel om Centree structureel subsidie te geven. Dat kunnen we niet waarmaken." „Als wij geen structurele subsidie krijgen, komen we in heel duister vaarwater", zegt voorzitter Pieter Schotte van Centree. Na enkele testen moet Centree de finitief vorm krijgen. Daarvoor zijn investeringen nodig, zoals een podiumvoorziening. „En als we geen structurele subsidie krijgen durf ik dat niet aan", zegt Schotte. Hij wijst op de vérstrekkende ge volgen van deze ontwikkeling. Als Centree geen structurele subsi die krijgt van de gemeente blijven andere subsidiepotten ook geslo ten en vallen bijvoorbeeld ook toe komstige inkomsten voor het be stuur van de Nieuwe Kerk weg. „Ik begrijp het ook niet", zegt Schotte. „Grote dingen kunnen we straks niet meer realiseren. Maar wij geven nog niet helemaal op. We gaan kijken naar een laatste redmiddel. Centree is in 2009 gestart in een poging om een permanente cul tuurlocatie te creëren in en rond de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Sinds de sluiting van Mondragon is er geen ruimte meer voor de wat grotere theaterproducties of andere grotere culturele uitingen. Centree is een initiatief van de stichting Oude Zeeuwse Kerken, stichting Vrienden van de Nieuwe Kerk en woningbouwvereniging Zeeuwland. Centree wordt ook in één adem ge noemd met de voormalige Katoen weverij. Dit vervallen pand ligt aan het 'cultuurplein' en is eigen dom van Zeeuwland. Het pand biedt straks onderdak aan een kleinschalig theater en filmhuis Fi- Zi. De ongewisse toekomst van Centree heeft vooralsnog geen ef fect op de ontwikkeling van dit theater en filmhuis, laat directeur Antoine de Ceuster van Zeeuw land weten. „Werken aan de ont wikkeling van de weverij gaat on verlet door." Vorig jaar november, tijdens de be grotingsvergadering, zag de toe komst van Centree er nog heel an ders uit. Op initiatief van de frac ties van het CDA, PvdA en Alert! kreeg Centree een incidentele sub sidie. Tussen de regels door viel te beluisteren dat een structurele sub sidie vanaf 2011 ook aannemelijk was, want daar leek een meerder heid voor. Na de verkiezingen lig gen de verhoudingen compleet an ders. De nieuwe coalitiepartners (WD, SGP en LSD) zijn tegen structurele subsidie voor Centree en hebben (zeker met de gedoog- steun van de CU) een ruime meer derheid in de raad. Kerk in Zierikzee. In 2003 ver scheen de eerste cd. Het muzikale gezin werkt regelmatig mee aan zangavonden en concerten. Marien dirigeert drie gemengde ko ren en studeerde orgel aan het con servatorium in Gent. Christiaan volgde orgellessen bij Rinus Verfla ge, Aleida studeert bij Marjolein de Wit en Arianne en Jacob-Jan studeren op de muziekschool in Zierikzee. Het jubileumconcert in de Brou- wershavense sint Nicolaaskerk be gint om 19.3-0 uur. Toegang is gra tis. Wie meer wil weten kan kij ken op: Q www.marienstouten.nl Van de gemeentepolitiek op Schouwen-Duiveland valt de komende vier jaar weinig te verwachten wat betreft kunst en cultuur. Centree zit sowieso danig in de knel. Bredero, Neerlands dichter en toneelschrijver aan het einde van de 16e eeuw constateerde het al'Het kan verkeren'. Zijn bevinding past vijf eeuwen la ter nog naadloos op het kunst-en cultuurbeleid van de gemeente Schouwen-Duiveland. Voor men sen die niet hebben 'doorgeleerd' in de politiek lijkt het immers moeilijk te begrijpen dat een initia tief als Centree krap een halfjaar geleden nog werd omarmd door een meerderheid in de gemeente raad en nu op de nominatie staat te worden afgeserveerd als 'een door Ali Pankow particulier initiatief dat niet op fi nanciële steun van de gemeente hoeft te rekenen'. Een cultuurplein in en rond de Nieuwe Kerk in Zierikzee zou meerdere doelen dienen: - Een alternatief voor het gat dat viel met de sluiting van Theater Mondragon bijna tien jaar gele den. -Een levendige entree van een mo- numentenstad die grote behoefte heeft aan een impuls voor cultuur toerisme. -Breder gebruik en dus meer in komsten voor de Nieuwe Kerk, zo dat mogelijk tenminste het geld voor het jaarlijks onderhoud bij een gebracht kan worden. -Een nieuwe locatie voor filmthea ter FiZi, dat op termijn niet in de huidige huisvesting kan blijven. -Een plek waar mensen elkaar wer kelijk ontmoeten om te genieten van muziek en theater, maar ook om meningen en ervaringen uit te wisselen. Een ruime meerderheid binnen de gemeenteraad had daar geld voor over. Had, want met de recen te switch die de WD-fractie maak te, zijn de kaarten plotseling heel anders geschud. 'Nieuwe heren, nieuwe wetten', zo blijkt ook deze gevleugelde uitspraak op te gaan voor het nieuw gevormde dage lijks gemeentebestuur. Centree leek een brug te kunnen slaan over de brokstukken heen die in 2002 ontstonden met het bijna legendarische uit de hand ge lopen cultuurdebat over een thea tervoorziening in de Nieuwe Kerk. Die brug lijkt nu als een kaarten huis in te storten. 1. Nauwelijks controle wildkamperen 2. Brand door defect koelcel 3. Hotel ontruimd vanwege brand Alles over de examens in het voortge zet onderwijs valt te lezen op: www.pzc.nl/examens TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Meer regionieuws op v.pzc.nl/schouwen-duiveland door Ton van den Nouweland zierikzee - Ambtenaren van de af deling Recreatie, Economie en Bij zondere Wetten staan onderne mers op correcte wijze te woord. Ze nemen de telefoon snel op en geven op deskundige en vriende lijk wijze antwoord op vragen. Dat concludeert de Kamer van Koophandel (KvK) op basis van 28 zogenoemde 'mystery-calls'. In de ze telefoongesprekken doet een on derzoeker zich voor als onderne mer met vragen over regels of ver gunningen. Slechts één beller was ontevreden. Die kreeg geen bevredigend ant woord op een vraag over het aan leggen van kabels en leidingen. De KvK concludeert dat Schou wen-Duiveland het in relatie tot de 23 andere onderzochte gemeen ten in Zeeland en West-Brabant 'zeer goed' doet. Als het gaat om het hoofdonder werp van onderzoek - de mate waarin regelgeving is vereenvou digd of afgeschaft - loopt Schou wen in de pas met de andere 23 ge meenten en krijgt daarmee het predikaat 'goed'. „Ik ben hier zeer tevreden over en dat mag ook wel eens gemeld wor den," reageert burgemeester Ge rard Rabelink. Kom morgen en zaterdag weer genieten van ons Lifestyle Event: Geniet in en om ons pand van al het moois wat er te koop is. Mis dit bijzondere Event niet, kom met al uw zintuigen genieten! Een keur aan fantastische gastbedrijven laten u hun nieuwste producten en diensten zien. Inft - Lifestyle Event: Vrijdag 28 mei 14:00 - 21:00 uur Zaterdag 29 mei 10:00 - 19:00 uur Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 561482 www.binnenuit.nl woonconcept

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 64