kunst Goede IOl Leo de Jong Francesco Arena Tien Heestermans Ray Moon jos Gielen donderdag 27 mei 2010 ook iets toevoegt aan het land schap of zich puür picturaal onder scheidt. Met name de Argentijnse kolonie die de tweede week van mei in kil en winderig Domburg neerstreek, heeft gemiddeld een behoorlijke kwaliteit. Dat geldt ze ker voor de gestileerd speelse com posities van Antonia Guzman. Op vallend zijn de twee acrylschilde ringen van de Nederlander Mare Renckens, die inventief schilderen en sjabloneren combineert, vorm vast is en tot rijke texturen komt. Op naar Middelburg, waar in gale rie 't Haentje te Paart drie exposan ten uiteenlopend werk tonen. Wim Zurné is graficus en schilder. Het spel van lijn, kleur en textuur beheerst hij perfect. Hij zoekt van uit zijn thema en het materiaal naar een verbeelding, in dit geval van 'de' vrouw. Zij zit te lezen, kijkt voor zich uit of draait zich om alsof de schilder even haar aan dacht vraagt. Je ziet dat Zurné op zoek is naar de ongrijpbare schoon heid van 'zijn' vrouwen. Ze zijn teer en krachtig tegelijk. Zijn werk straalt liefde uit voor onderwerp en metier. Dat verbindt hem met mede-expo sant Mirna Knoppert. Zij maakt objecten en schalen van glas door platen te versmelten of uit te laten zakken. Ik zie geïnspireerd en knap werk, waarin zij ook door kleur en door het benutten van luchtbelletjes in het glas iets toe voegt aan de kunst. Het gaat over vorm, licht, kleur en textuur als pendant van de visuele ervaringen die de natuur biedt. Daar haakt ook Anneke Coppoolse op in. Zij plaatst kleine golvende vormen, die zij uit kleiplaten snijdt, op staaldraad tussen de planten in de weelderige tuin achter de galerie. Het licht wordt gevangen en danst ritmisch tussen het groen. Zij geeft de tuin en mijn verbeelding als het ware water en lucht. Wat tenslotte opvalt, is dat het hier getoonde werk ondanks de verschillen een concentratie ge meen heeft en een houding van verwondering en respect voor wat door Nico Out Op zoek naar het beste wat Zeeland op kunstgebied te bieden heeft be zocht ik drie tentoonstellingen op Walcheren, waarbij het teweegbren gen van een schoonheidservaring op basis van vakmanschap de inzet is. Leidt dat ook tot goede kunst? In de Osseberg, Grijpskerke, exposeert een viertal kunste naars. Theo Jordans toont landschappen. Zijn op be scheiden formaat geschilderde aquarellen hebben de frisheid van het buiten werken. Dankzij erva ring en vakmanschap weet Jor dans het nagestreefde naturalisme waar te maken, terwijl er ook wat te beleven is qua penseelvoering, kleur- en watergebruik. Jordans streeft geen vernieuwing na, maar wil zich meten met de traditie en daarin slaagt hij goed. Zeker als hij de aquareltechniek combineert met tekenen, waardoor lijn en kleur elkaar versterken en het verf- oppervlak verrijkt wordt met tex turen. Dick Bakker schetst buiten, maar maakt zijn schilderijen in het atelier. Lucht en aarde zijn gro te vlakken, waarmee hij de toon zet om daarna de composities so ber te stofferen zodat er landschap pen ontstaan. Zijn kracht is de sfeer, opgeroepen door de kleur. Zijn penseelvoering in de stoffe ring is raak, maar voegt qua schil derkunstige beleving vaak niets toe, waardoor het allemaal wat vlak en voorspelbaar blijft. Dat geldt op een andere manier ook voor de beelden van Jozef van Mierlo. Een paard of een haan brengt hij terug tot een golvende lijn, een tekening in de ruimte, die dier en houding treffend karakteri seert, maar dat is het dan. Voor mij te weinig. De Duingalerie in Domburg, niet ver van de plek waar zo'n honderd jaar terug Toorop en Mondriaan exposeerden, is de locatie waar de opbrengst van de Domburgse schil dersweek is te zien, met werk van 25 deelnemers uit negen landen. Je zou herkenbare plein air schilder kunst verwachten. Dat ligt anders. Tal van benaderingen komen aan bod: academisch naturalisme, im pressionisme, expressionisme, sym bolisme en abstractie of daarnaar neigende verbeelding. Toetssteen is dan vanzelfsprekend wat er in het verleden is gemaakt. Een Mo net, Weissenbruch, Jan Wiegers of Paul Klee kwam ik niet tegen, wat niet wegneemt dat er naast onder maats maakwerk veel schildersple- zier is te zien, waarvan een deel Wim Zurné exposeert in 't Haentje te Paart in Middelburg. Theo Jordans: Stierskreek ons aan leven omringt. Ik zag van daag geen grote kunst, maar wel genoeg dat de belofte inlost. En wat niet de moeite waard was is snel vergeten. Dick Bakker, Diny Clarisse, Theo Jordans, Jozef van Mierlo: Boerderijgalerie De Osseberg, Singelweg 11, Grijpskerke. T/m 12/6. Do t/m za. 14-17 uur en op afspraak. 'In het licht van Walcheren': Domburgse schildersweek, Duingalerie, Badhuisweg 2, Domburg. T/m 30/6. Dagelijks 12.00 - 20.00 uur. Anneke Coppoolse, Martine Knoppert, Wim Zurné: galerie 't Haentje te Paart, Spanjaardstraat 19, Middelburg. T/m 13/6. Do., za. en zo. 14.00 - 16.30 uur en op afspraak. Werk van Anneke Coppoolse Leo de Jong is ex-Rotterdammer en stelt geschilderde collages sa men die uiteenlopende associaties met havens etaleren. Ensembles van gevonden voorwerpen geven daarnaast een frisse kijk op zee mansliederen - en verhalen. Ook met Jan Wagner en Wim Biesheu vel. T/m 3 0/S: Kunst Vorm, Fort den Haakweg 16, Vrouwenpolder. Wo. t/m za. 12.00 - 17.00 uur Francesco Arena speelt met zijn in stallatie in op het evenement 'Het vergeten bombardement', dat her innert aan de verwoesting van het centrum van Middelburg in mei 2940. Arena bouwde een confron terend beeld: een berg van zand en brokstukken, een omgekeerde bomkrater. T/m 13/6: Vleeshal. Markt, Middelburg. Di. t/m zo. 13.00 - 17.00 uur. Tien Heestermans combineert een oude schrijfmachine, een laken met een songtekst, witte koffers en foto's van plekken van vertrek of aankomst tot een vervreemden de installatie over leven, tijd en ruimte met de titel 'Who knows where the time goes'. T/m 30/6: Stadhuishal Brouwershaven, Markt 2. Werkdagen 10.00 - 16.00 uur. Tijdens feestdagen gesloten. Ray Moon schildert vanaf 2006 grote zwart-witte doeken. Een vi suele kakofonie van abstracte struc turen, bouwsels, voorwerpen en mensen, die associaties oproept met een door mensen gemaakte wereld die een eigen leven leidt en waarin je ook als toeschouwer kunt verdwalen. T/m 11/7: Kunstruimte deWILLEM3, Oranjestraat 4, Vlissingen. Wo. t/m zo. 11.00-17.00 uur. Jos Gielen is één van de ruim twin tig kunstenaars die werk tonen tij dens de zomerexpositie in Bellas Artes. In zijn kleine bronzen beel den zie je vaak groepen mensen. Ze lijken rust noch doel te kennen en te wachten op iets wat komen gaat of misschien toch uitblijft. T/m 26/9: Galerie Bellas Artes, Heuvelsweg 2, Kerkwerve. Do. t/m zo. 12.00 - 17.00 uur. Tijdens de kunstschouw (12 t/m 20/6) 10-17 u.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 54