uit 13 Joris Posthumus speelt de hardbop van deze tijd Westveer fotografeert de jazz selectie Jong geleerd Philip Catherine Jan Akkerman George donderdag 27 mei 2010 In de Grote Kerk is zaterdagmid dag een speciaal kinderprogram ma. Het ontstaan van de jazz wordt verteld. Vanaf 14.00 uur kunnen de kinderen zien en ho ren en later ook meedoen. Met hun eigen toeters, trommels en andere instrumenten gaan ze vervolgens in een echte streetpa- rade de Noordstraat in. De Belgische gitarist Philip Ca therine stond al vaak op het po dium in Terneuzen. In zijn spel is veel Django Reinhardt terug te horen. Deze keer vormt Ca therine een duo met de Neder landse pianist Bert van den Brink. Philip Catherine Si Bert van den Brink: vrijdag om 22 uur in Porgy Bess. Jan Akkerman (1946) is al 40 jaar één van de meest gerespec teerde gitaristen van Nederland. Hij speelde in Brainbox en Fo cus, en werkte samen met on der anderen BB King, Charlie Byrd en Cozy Powell. In 2005 is hij onderscheiden met een Gou den Harp voor zijn gehele oeuvre. Jan Akkerman met band: zaterdag 22.30 op de markt. De nieuwe achtkoppige forma tie George stond een jaar of zes geleden al op het grote podium in Terneuzen, toen nog als The George Experience. De jonge blazer Kyteman zou een paar jaar later heel Nederland aan zijn voeten zou krijgen. George speelt een mix van opzwepende en laidback funk, soul 8c jazz. George: zondag 14.30 u Markt. COLOFON UitGids: elke donderdag als bijlage bij de PZC en BN/DESTEM. Informatie over voorstellingen, restau rants, exposities, winkels, evenementen en films. U kunt ons informeren: E-maii: uitgids@pzc.nl Website: www.pzc.nl/uit - op de si te is een formulier beschikbaar, waar u alle gegevens over voorstel ling of evenement kunt invullen. Redactiesecretariaat, Postbus 91, 4330 AB Middelburg. Telefoon: 0118 434010 Redactie: Jan van Damme: 0118 434014, j.vandamme@pzc.nl Rolf Bosboom: 0118 434006, r.bosboom@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland: 0118 434070, teamzeeland@bndestem-pzc.nl door Mischa Beckers Met de 'Young VIPs on tour' haalt de or ganisatie van Schel de jazz buitenge woon Nederlands talent met hoogwaardig eigen repertoire binnen. Traditioneel selecteren de programmeurs van de Vereni ging van Jazz en Improvisatie- muziekpodia (VIP) deze Young VIPs. Dit jaar werden zangeres Simin Tander en altsaxofonist Joris Posthumus uitverkoren tot Young VIP. Zondag spelen ze elk met hun eigen kwartet op het Terneuzense festival. Posthumus bracht onlangs het zeer goed ontvangen album The Abyss uit. Met zijn kwartet speelt hij ook op het aankomende North Sea Jazz Festival. Hij leerde de praktijk kennen in een tournee met saxofonist David Murray. „Ik zat nog op het conservatorium en Murray gaf een masterclass", zegt Posthumus. „Daarna jamden we nog wat met hem. Jaren daarna kreeg ik financieel de gelegenheid om een droomproject uit te voe ren. Ik koos er voor om met Mur ray op tournee te gaan." De vier dagen die hij met de saxo fonist op stap was, typeert Posthu mus als een 'interessante ervaring'. „Het was een soort kat-en-muis- spel. Soms verdween hij na de eer ste set en ging in de stad op zoek naar, uhm, wat dan ook. Dan duur de een pauze soms anderhalf uur. Hij staat niet voor niets bekend als een enfant terrible in de jazz. Ont zettend onvriendelijk ook in het begin. Daarom moesten we muzi kaal gezien enorm knokken maar het kwam goed allemaal. Erg leer zaam." Posthumus krijgt regelmatig het la bel van John Coltrane-adept opge plakt. „Dat is een grappige vergelij king. Hij is een tenorist en ik een altist. Ik heb toch een ander geluid maar speel soms op een Coltra- ne-achtige manier. In mijn spel zit ten quotes, referenties naar Coltra- Joris Posthumus: „Ik word liever vergeleken met Coltrane dan met Kenny G." foto Koen Scherer ne. Als zoiets eens in een recensie verschijnt, veroorzaakt dat klaar blijkelijk een sneeuwbaleffect. Maar goed, ik word liever vergele ken met Coltrane dan met bijvoor beeld Kenny G." Coltrane is een belangrijke inspiratiebron maar Posthumus noemt als grote invloe den de altsaxofonisten Kenny Gar rett en Rosario Giuliani. Hij bestudeerde 'op school' bebop inclusief het hele Charlie Parker-re pertoire. In zijn eigen stukken ver werkt hij ook modale elementen. „Mijn stijlidioom noem ik hard bop die nu geschreven is, nu-bop dus." Posthumus treedt op met vaste bassist Jurriaan Dekker en, in Terneuzen, met drummer Mar- tijn Vink en pianist Randal Cor- sen, die invallen voor respectieve lijk Pascal Vermeer en Jeroen van Vliet uit zijn kwartet. „Ik houd van combinaties die elkaar goed kennen zoals Pascal en Jeroen. Met de drukke agenda's van zulke goe de muzikanten moet ik kunnen re kenen op invallers. Met muzikan ten als Martijn en Randal heb ik wat dat betreft enorm veel maz zel." 'Young VIPs on tour' met SIMIN en het Joris Posthumus Quartet, zondag op Scheldejazz Terneuzen, podium Arsenaalplein. Aanvang 14.00 uur Tijdens Scheldejazz expo seert de Goese fotograaf Ed dy Westveer in restaurant Kolkzicht in Terneuzen. Westveer is al jaren een bekend gezicht tij dens jazzevenementen in Zeeland en daarbuiten. Hij is ook de vaste fotograaf van Scheldejazz en van de jazzconcerten in Porgy en Bess. Zijn foto's zijn terug te vinden in onder meer muziekbladen, kran ten en jazzwebsites. Begin vorig jaar was in het stads kantoor van Goes onder de titel Jazz in the city een overzicht te zien van zijn werk in ruim veertig foto's. De tentoonstelling in Kolk zicht draagt dezelfde titel, maar er is deels nieuw werk te zien. In Por gy en Bess is daarnaast een perma nente tentoonstelling. Roy Hargrove foto Eddy Westveer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 47