sport 133 Volleyballers brengen strand tot leven Jan Kikken wil revanche met Delta kris Biggekerke In bijna elke kern wonen (oud-)sporters, bestuurders, trainers of vrijwilligers die een verhaal waard zijn. In de rubriek 'Kris kras door Walcheren' worden zij in de schijnwerpers gezet. Vandaag deel 18: Beachvolleybalschool Vlissingen. Geelhoed met drie teams naar NK donderdag 27 mei 2010 cF I w door Sven Remijnsen BICCEKERKE - Wie sinds kort op woensdagavond op het Vlissingse Badstrand is, ziet daar een paar knalgele palen in het zand, een knalgeel net en een groep enthou siaste volleyballers. Ze horen bij de Beachvolleybalschool Vlissin gen, een nieuw initiatief dat de sport wil promoten en leven wil brengen op het strand. De Beachvolleybalschool is opge zet door Henriëtte Swartjes uit Big gekerke. Swartjes (30) speelde zelf in de zaal bij Dynamo'70 en Kwiek, maar verloor gaandeweg haar hart aan het strand. Ze richt te een eigen bedrijf op, Strand- sport Zeeland, waarmee ze sportie ve evenementen organiseert aan de Walcherse kust. Toen de Nederlandse volleybal- bond iemand zocht om het beach- volleybal in Zeeland verder op de kaart te zetten, was zij al snel de aangewezen persoon. De Nevobo kwam bij Swartjes terecht via de Zeeuwse beachvolleyballer Timko Lokerse. „Hij heeft mij benaderd voor het project", aldus Swartjes. „Ik zag het meteen zitten en ben aan de slag gegaan met de Nevo bo, de gemeente Vlissingen en WS'92. Die samenwerking verliep perfect. In mijn eentje was het me niet gelukt." De gemeente plaatste begin deze maand een vaste beachvolleybalin- stallatie op het Badstrand. Die be staat uit twee knalgele palen en een net, dat door de Strandwacht wordt bewaakt. „De installatie blijft de hele zomer staan, zodat ook de toeristen er gebruik van kunnen maken. De gemeente wil dat het strand meer gaat leven en dat er meer activiteiten zijn. Dan is beachvolleybal natuurlijk ideaal om mee te beginnen." Op 10 mei, terwijl de wielrenners van de Giro d'Italia over de Vlis singse boulevard raasden, werd de Beachvolleybalschool officieel geo pend. De eerste trainingen op de woensdagavonden zijn inmiddels afgewerkt en de toeloop is groot. De jeugdgroep is met achttien spe lers helemaal volgeboekt en bij de senioren is nog maar één plaatsje vrij. „Maar mensen kunnen zich nog wel aanmelden via onze website", zegt Swartjes. „Als er dan iemand uitvalt, kunnen ze halverwege als nog instromen." Veel spelers zijn afkomstig van WS'92, de Vlissingse vereniging die met Sven de Vries en Max Dijkstra ook de trainers voor de jeugd levert. Henriëtte Swartjes neemt zelf de senioren onder haar hoede en zal af en toe worden bij gestaan door Thomas Meijboom. Beachvolleybal vereist een geheel eigen benadering, legt Swartjes uit. De zon en de wind spelen een gro te rol. „Je kunt de bal heel hoog spelen, zodat de tegenstander in de zon moet kijken. En serveren met topspin om de wind onder de bal te laten komen. In het zand val je niet hard. Je moet er alleen voor zorgen dat je je mond dichthoudt, anders hap je zand. Maar kinderen vinden het heerlijk om lekker in het zand te duiken." Swartjes heeft duidelijke doelen voor ogen. „Een zo breed mogelij ke promotie van de sport. Zeeland is zo'n mooie strandprovincie, maar brengt relatief weinig beach- volleyballers voort. Ook proberen we kinderen op het strand zo en thousiast te maken voor de sport dat ze later ook in de zaal gaan vol leyballen." De trainingen worden tot de zo- mervakantie gegeven. „Daarna zijn er in de weekeinden zo veel toernooien dat men toch wel aan zijn trekken komt en het geleerde in de praktijk kan brengen." Het eerste seizoen is nu al ge slaagd. „De opkomst is boven ver wachting", zegt Swartjes. „Ik hoop dat iedereen het vol houdt, er plezier aan beleeft en het gevoel heeft iets te kunnen le ren van ons. Als dat in juli nog steeds zo is, dan ben ik helemaal tevreden." door Frits Bakker SLUISKIL - Wat is de maandenlange koppositie van de biljarters van Delta/Fast in de eredivisie waard jjg| geweest als het Sluiskilse team dit weekend in Ridderkerk faalt in de play-offs voor de titel. Jan Kikken, de teamleider, heeft vertrouwen in een mooie afloop van het seizoen, zelfs na de treur mars in de bekerfinale vorige week. Het Delta-team, met Eddy Lep- pens, Jean Paul de Bruijn, Peter de Backer en Henk Habraken, speelt vandaag en morgen een dubbel programma tegen Crystal Kelly. De winnaar van die wedstrijd treft zaterdag en zondag de andere fina list, die komt uit de ontmoeting tussen titelverdediger Van Donge en De Roo en Snelle Recycling. „Ik heb de indruk", voerde Kikken zondag als excuus aan, „dat wij met Delta niet zo goed zijn in set jes spelen." De play-offs worden net als de reguliere competitiewed strijden naar vijftig caramboles ge speeld. De Bruijn en De Backer zullen in Ridderkerk moeten op staan om samen met Leppens en Habraken een gooi naar de titel te doen. Het Zeeuwse team leverde die prestatie één keer eerder, toen nog met Roland Forthomme, Jean Paul de Bruijn, Henk Habraken en Martin Spoormans. „Delta was in die tijd zo sterk door de teamspi rit", zei Forthomme zondag in Rijsbergen. Daar was tijdens de be kerfinale weinig van te merken. Jan Kikken stelde vast dat zijn spe lers finaal de boot hadden gemist, maar verbond er niet de conclusie aan dat ze alle vier meer met zich zelf bezig zijn dan met het team. „We zullen wel vóór de play-offs de koppen bij elkaar steken, want het moet absoluut beter dan wat we nu hebben laten zien." Delta Fast heeft zowat heel de competitie de ranglijst aangevoerd in de eredivisie en moest de kop positie pas afstaan na verlies tegen het team van Dick Jaspers, Torbjörn Blomdahl, Martin Horn en Jean van Erp. Die vier spelers zijn de grote favoriet voor de lands titel. „Delta is een outsider", schat Kikken in. „Toch zie ik ons wel als finalist, omdat ik vind dat we de halve finale tegen Crystal Kelly moeten winnen." Voor Henk Ha braken wordt het de laatste wed strijd in het eerste team. De Bra bander, die een aangeslagen in druk maakte in de finalebeker, om dat hij net zijn oudere broer Frans had verloren, was niettemin een kracht waarop het team kon bou wen. Volgend seizoen doet hij een stap terug naar het team van Ver- brugge Terminals. Delta speelt in Ridderkerk van daag om 13.00 en 15.30 uur de eer ste sessie tegen Crystal Kelly. Morgen volgt om 18.00 en 20.30 uur de return. De speellocatie is hotel Van der Valk. OOST-SOUBURG - Sportschool Geel hoed staat komend weekend met drie judoteams (meisjes -12, jon gens -12 en -15 jaar) op de mat om deel te nemen aan de eerste editie van de Nationale Jeugd teamcom petitie. De Judobond Nederland heeft dit jaar voor het eerst aan het districtskampioenschap voor de jeugd, een kwalificatieplaats ge koppeld voor de winnende pupil len- en semi-aspirantenteams. Trainer Tonny Mulder, die al jaren binnen het district succesvol is met zijn jeugdteams, kan nu voor het eerst om de nationale titel gaan strijden. Als decor voor het NK heeft de JBN het Triavium in Nijmegen uit gekozen ItilTl i2t' Henriëtte Swartjes organiseert volleybalwedstrijden op het strand. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 35