Geen klompendansjes tijdens de Ramp 29 Zeeuwse landschap fel verdedigd op website Utrechtse scholieren winnen debat kpn PRESENTATIE CAST Makers '1953 De Musical' streven naar een waardige en integere voorstelling Interactieve TV in combinatie met Internet en Bellen voor €45,- v_, kpn winkel kpn.com 0800 0115 donderdag 27 mei 2010 door Rolf Bosboom Waardig. Theaterpro ducent Michael van Hoorne laat het woord herhaalde lijk vallen, om aan te geven dat de makers van 1953 De Musical zich terdege bewust van de gevoelighe den die leven rond het onder werp. Zeker in Zeeland. Maar ze hebben de beste bedoelingen, ver zekert Van Hoorne. „Het moet een waardige, zorgvuldig gemaak te musical worden." De plannen, destijds toegelicht te Ouwerkerk, kwamen een jaar gele den voor het eerst naar buiten. In middels zijn de voorbereidingen zo ver gevorderd, dat alle belang stellende media - en dat zijn er nogal wat - deze woensdag naar Kinderdijk zijn genood. De be faamde negentien windmolens in de Alblasserwaard vormen het pit toreske decor voor de presentatie van de cast, die per boot haar en tree maakt. Het weer is wat minder pittoresk. Stevige bries, gestage regen, bijna ijzig na de pinksterweelde. „Bij dit onderwerp past wel regen", zegt Van Hoorne monter. Eenmaal bin nen in het fraaie Wisbóomgemaal ('We hopen dat u dat ook in uw stuk noemt') schetst hij de achter gronden van Van Hoorne Theater producties. Het is nog een relatief kleine speler in de muziektheater wereld, die zich tot nu toe heeft toegelegd op familiemusicals. 1953 De Musical wordt de eerste produc tie voor, wat dan heet, 'de boven kant van de volwassenenmarkt'. Met andere woorden: het al wat oudere publiek. De cast van de musical: Ben Cramer, Martijn Mulders, Esther van Santen, Marleen van der Loo, Filip Bolluyt, Anouk de Pater, Dick Schaar, Joke de Kruijf, Marcel Smid, Laura Burgmans en Robbert van Unnik (vlnr). foto Rolf Bosboom De cast is nu compleet, aan het script wordt volop gewerkt, de theaters zijn geboekt voor de eer ste helft van 2011: 65 voorstellin gen in zeven weken. Van Hoorne: „Natuurlijk is de première op 1 fe bruari en natuurlijk is dat in Mid delburg." De voorstelling krijgt een duidelijke tweedeling. „Voor de pauze zetten we het beeld neer van Zeeland vóór de Ramp, die vlak voor de pauze plaatsvindt. De gevolgen ervan zijn na de pauze zichtbaar en dan gaat het om de keuzes die worden gemaakt." Wie artistiek aan de slag gaat met de watersnoodramp, begeeft zich op glad ijs, zo bleek ook toen de film De Storm werd gemaakt. „We hebben een prachtig, maar ook ge voelig en gevaarlijk onderwerp in handen. We willen dat waardig brengen." Het wordt een geroman tiseerd verhaal, maar alle feitelijk heden moeten kloppen, onder streept de producent. Hij wijst op Jaap Schoof, directeur van het Wa tersnoodmuseum, ook aanwezig in Kinderdijk. „Hij zal ons zeker op de vingers tikken als we een verhaal maken dat niet aansluit bij de werkelijkheid." Dan is het tijd om de elfkoppige cast voor te stellen, met bekende namen - zoals Ben Cramer, Joke de Kruijf en Marleen van der Loo - maar ook minder bekende. „Het is een redelijk zwaar onderwerp, maar ik denk dat er ook best wel gelachen wordt", zegt Cramer, die dijkgraaf Jacobse speelt en deze middag als voorproefje het num mer Vriend of vijand zingt. loke de Kruijf (vissersvrouw Neeltje Sturm-Barentse) bekent niet zo veel van de watersnoodramp te weten. „Maar ik ga deze zomer ze ker die kant op om wat persoonlij ke verhalen te horen." Bas Groenenberg zal de voorstel ling regisseren. „Ik heb heel veel zin om er een mooi en integer stuk van te maken. Mensen schrik ken van de naam 'musical', met na me in Zeeland. Dat snap ik. Maar het feit dat we het zo noemen, be tekent alleen dat we muziek kun nen gebruiken, om de sfeer weer te geven, om emoties uit te druk ken. Er komen dus echt geen klom pendansjes op het plein terwijl er een enorme ramp plaatsvindt. Zo slecht zijn we ook weer niet." 1953 De Musical is van 1 t/m 5 februari 2011 te zien in de Stadsschouwburg Middelburg, op 25 maart 2011 in het Scheldetheater in Terneuzen en van 12 t/m 14 mei 2011 in theater De Mythe in Goes. Kijk voor meer informatie op: www.1953demusical.nl. rnmrmmnrrr—-r~ door Ondine van der Vleuten MIDDELBURC - Het lage rapportcij fer (2,2) dat het Zeeuwse land schap krijgt van de Vereniging Ne derlands Cultuurlandschap (VNC) heeft tot een storm van reacties ge leid op de websites van de PZC en BN De Stem. Liefhebbers van het boerenland ('...het mooie lijnenspel van pol ders, dijken, sloten en lucht...') kre gen direct repliek van tegenstan ders ('De Zeeuwse akkers zijn nog minder natuurlijk dan de Bijlmer' en 'kaal, plat, leeg en eerlijk ge zegd saai'). Iemand die onderte kent met 'Uit de klei getrokken Zeeuw' sluit zich aan bij de conclu sie dat Zeeland niet mooi ge noemd kan worden, ondanks dat er toch een paar stukjes mooie om geving zijn. Alleen vindt de één dit mooi en de ander dat: 'Wat moet je dan met zo'n onderzoek? Helemaal niets. Geldverspilling, zo als reeds eerder opgemerkt.' Wim van Gilst schrijft dat er ge noeg te genieten valt: 'Wat denk je van de domeinen van Schouwen, de boswachterij in de Westhoek, de Mantelinge van Walcheren, het Nollebos en Vebenabos tussen Vlissingen en Zoutelande, de in laag bij Westkapelle, de Zak van Zuid-Beveland, de onvolprezen Oosterschelde, het land van Saef- tinghe, de Westvlaamse kust, de schorren, de duinen en de stran den en de wisselwerking van het licht tussen water en lucht.' Zijn advies: doorspoelen, dat rapport. MIDDELBURG - Drie leerlingen van het Utrechts Stedelijk Gymnasium hebben gisteren het Roosevelt Na tional Debating Tournament in Middelburg gewonnen. Geertje Standhardt, Menno Schel- lekens en Daan Hallo mochten niet alleen de wisselbokaal mee naar huis nemen, ze wonnen ook een toegangskaart voor de uitrei king van de Four Freedom Awards van aanstaande zaterdag. Aan het debattoernooi deden twintig teams van zeventien scho len uit het hele land mee, waaron der drie teams van Stedelijke Scho lengemeenschap Nehalennia in Middelburg. /mnd sluit je aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 31