zeeland Het is genoeg geweest in de Westerschelde 2 Het begint bij de kracht in de règio □EaamassBiaÉ HflH Wandelen PZC donderdag De krant 5 weken voor 15 euro! 'In dunbevolkte gebieden moet je voorzichtig zijn met het weghalen van medische voorzieningen' ZEEUWSE ZAKEN ZEEUWSE STEMMEN donderdag 27 mei 2010 door Willem van Dam Aan wandelen heb ik een broertje dood. Want van wandelen word je moe. Waarom zou ik gaan wandelen zolang er bussen, treinen en auto's rijden; ze brengen je overal naar toe. Dus waarom zou een mens gaan lo pen? Omdat Onze-Lieve-Heer ons niet voor niets een paar benen heeft geschonken? Flauwekul! Hij gaf ons tenslotte ook vervoermid delen. Vroeger ja, toen ik nog een jong jongetje was, toen heb ik wel eens gewandeld. Dat kwam door Heske, een mooi meisje, dat een paar straten verderop woonde en op wie ik stiekem stapelverliefd was. Heske was lid van een wan delclub, en toen ze me op een fraaie lentedag vertelde dat ze mee zou doen aan de avondvier daagse, vlinderde het hevig in mijn jongensbuik en rook ik mijn kans. Ik schreef me in en sjokte vier avonden lang hijgend achter haar aan. Toen ik op de slotavond eindelijk de finish bereikte en ik haar trots mijn zojuist verworven medaille wilde laten zien, keurde ze mij nauwelijks een blik waar dig. „Pffttt", nufte ze slechts, „daar heb ik er al vijf van." Ze hief haar neusje en paradeerde par mantig weg. Sedertdien nooit meer gewandeld. Vorige week werd te Goes een gidsje gepresenteerd. Kort door de Bocht heet het. Het gul geïllustreer de boekje is geschreven door de Goese stadsarchivaris Frans de Klerk. Hij loodst wandelaars langs de vele mooie en interessan te plekjes die het stadje rijk is. De route die De Klerk heeft uitgestip peld voert niet alleen langs de ge kende paden, zij brengt de wande laar ook naar achterafstraatjes en -buurtjes en over elk straatje en elk buurtje weet De Klerk wel iets wetenswaardigs te vertellen. Zo'n kleine veertig jaar woon ik nu al op Zuid-Beveland en ik dacht Goes en zijn historie op mijn duimpje te kennen. Da's dus niet zo. Ik denk dat ik aan de hand van De Klerk maar weer eens een wandeling ga maken. Gisteren heb ik het gidsje ge kocht. Waarmee de eerste stap is gezet. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AO Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zore Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Hardop zal André Rouvoet, voorman van de ChristenUnie, het niet zeggen. Maar je hoort het hem denken: Zeeland moet niet zielig doen, maar poetsen. „Wacht niet op Den Haag voor geld om de krimp op te vangen. Maak zelf plannen." Hetzelfde geldt voor energie. „Het zou goed zijn als Zeeland kiest voor vernieuwende vormen van energieopwekking. Daar liggen de kansen." door Jeffrey Kutterink Graag wijst Rouvoet op de titel van het verkiezingsprogramma van de Chris tenUnie: 'vooruitzien'. Maar niemand kon voorzien dat de verkiezingscampag ne drie dagen werd stilgelegd vanwege de vliegramp in Tripoli. Daardoor verschoof het Ra dio lijsttrekkersdebat en kon hij afgelopen vrijdag niet aanwezig zijn op de PZC-redactie in Middelburg. „Jammer", zegt hij in zijn werkkamer. Op het ministerie voor Jeugd en Gezin in Den Haag neemt hij alsnog de tijd voor een gesprek. Al is de sfeer anders. Lijsttrekkers op campagne maken de in druk op schoolreis te zijn. Nu is Rouvoet demissio nair minister, vicepremier en ook nog lijsttrekker. Hoeveel zetels denkt u te gaan halen? „Het is verbazingwekkend dat na de verdubbeling in 2006 van drie naar zes zetels de ChristenUnie de afge lopen jaren stabiel op forse winst staat. Mijn ambitie is opnieuw winnen." Femke Halsema vroeg zich af of u bereid bent een coali tie van WD en CDA aan een meerderheid te helpen. „Ik ben niet de politiek in gegaan om anderen aan een meerderheid te helpen, maar om mijn eigen pro gramma zoveel mogelijk te realiseren. Ik ben bereid met iedereen te praten over de uitvoering van dat pro gramma. Maar ik ben niet bereid om tot elke prijs in een coalitie te gaan zitten. Laat Femke Halsema zich niet rijk rekenen. Ze doet er verstandig aan om de ChristenUnie niet in een linkse hoek te trekken." Kleine ziekenhuizen die essentieel zijn voor de bereikbaar heid moeten gehandhaafd blijven, staat in uw program ma. Moet er een ziekenhuis op Walcheren blijven? „Zeker. Al is er geen garantie voor welk klein zieken huis in Nederland dan ook dat het tegen elke prijs kan blijven. Want is het inefficiënt, dan moet je soms pijnlijke keuzes maken. Maar in dunbevolkte gebie den moet je voorzichtig zijn met het zomaar wegha len van medische voorzieningen. Ook al liggen ze re latief dichter bij elkaar. Twintig kilometer in Zeeland is anders dan in de Randstad. De ChristenUnie hecht aan een goede spreiding van acute zorg." I met de voedselvoorziening. De taak van de agrarische sector is zo vitaal, dat ik boeren niet zou wil len missen. Boeren zitten niet te wachten op eindeloze schaalvergro ting, ze willen boeren." Anko van Hoepen uit Vlissingen wil van Rouvoet weten op welke wijze de ChristenUnie Zeeland te gemoetkomt om de gevolgen van Het raakt André Rouvoet als hem de vraag wordt voorgelegd of christelijke boeren nog wel op de Christen- Unie moeten stemmen. Anneke van Dam uit Aagtekerke heeft het idee dat de CU steeds meer de kant van GroenLinks op gaat en 'de reële situatie van de boeren in Nederland uit het oog verliest'. „Geen sprake van", reageert Rou voet. „Een boer moet in Neder land een eerlijke boterham kun nen verdienen. We houden het be lang van groen, goed beheer van de schepping, duurzaamheid en dierenwelzijn in de gaten. Maar als er iemand verstand van heeft, dan is het de boer. We geven boeren extra verantwoordelijkheden. Ze hebben er belang bij dat ze wor den ingeschakeld bij landschapsbe heer. Als de Partij voor de Dieren in de Kamer bij ieder debat zegt dat de bio-industrie moet verdwij nen, doet ze onrecht aan heel veel agrariërs die in het belang van de Nederlandse bevolking bezig zijn de bevolkingskrimp te bestrijden. „Ik was vorige week in Friesland. Wat mij aansprak is dat ze daar niet zijn blijven wachten op geld uit Den Haag. De vijf gemeenten in Noord-Oost Friesland die er last van hebben, hebben met de pro vincie en partners een plan ge maakt hoe ze gaan anticiperen op de situatie in 2030. Ze hebben kan sen op een rij gezet en gaan bij voorbeeld streekproducten sterk neerzetten. Ook bekijken ze hoe gemeenten op het platteland ge bruik kunnen maken van voorzie ningen in steden. De prijs is dat niet elke gemeente meer alle voor zieningen heeft. Dat noem ik voor uitzien. Waar liggen kansen als krimp een gegeven is? De regio moet zelf anticiperen. Ik vind wel dat de rijksoverheid bij verdeling van geld uit gemeente- en provin ciefonds rekening moet houden met krimpregio's. Maar het begint wel bij de eigen kracht. Ik zou het geweldig vinden als dat in Zeeland de grond komt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2