241 zeeland De Leliestraat: trapjes tegen wildparkeerders Laatste dans op DNA blijft moordzaak Toth beheersen Vervanger gedenkplaat Britannia in museum Briljanten paar uit Westkapelle VOLKSDANSGROEP Lessen stoppen door sluiting donderdag 27 mei 2010 w Parkeren in Middelburg: het is niet altijd even makkelijk. Drukke we gen, smalle straatjes en een centrum dat geheel is omgetoverd tot betaal- zone. Wat zijn de problemen? Wie ondervindt er overlast? En welke op lossingen worden aangedragenVan daag deel 2 in de serie parkeerproble men in Middelburg: De Leliestraat. door Jens Pauw De Leliestraat in Nieuw-Middelburg is een smal straatje. De huizen staan dicht op el kaar gepakt, voor de deur ligt een stoepje van vier tegels breed. Het is niet voor niets eenrichtingsweg. Eigenlijk is de straat niet gebouwd voor het moderne wagenpark van de huidige Nederlander. Zeker niet als de thuiswonende kinderen een auto mogen uitzoeken, of de baas een tweede auto in het vooruit zicht stelt. Op auto's van werkne mers uit het centrum zitten de be woners al helemaal niet te wach ten. Al enige tijd kampt de Leliestraat met parkeerproblemen. Willem Vermeulen van nummer 9 - die er al meer dan veertig jaar woont - weet maar al te goed wat er mis is. „Vanuit het centrum zijn we het eerste straatje zonder parkeerbe- perking. Hier geen vergunninghou derzone of blauwe parkeerschijf- streep. Werknemers uit het cen trum zijn te beroerd om te betalen voor een parkeerplaats. Ze draaien de auto achteruit de straat in en dan kunnen wij nergens meer staan. Ik vind het een schandalige In de smalle Leliestraat is het vaak lastig manoeuvreren. foto Ruben Oreel vertoning." De parkeerproblemen zorgen ook voor onderlinge span ningen in de straat. Er zijn inmid dels twee kampen ontstaan. Een deel wil dat de straat een vergun ningzone wordt, anderen peinzen er niet over om te betalen voor een plekje. „Ben je mal. Daar ga ik echt niet voor dokken", zegt Jan Dingemanse van nummer 26. „Het probleem wordt te groot ge maakt. Ik wil het niet bagatellise ren, maar wij vinden eigenlijk al tijd wel een plekje." Toch lijken de meeste bewo ners problemen te hebben met die 'vreemde' auto's in de straat. In de loop der tijd zijn de meest creatieve oplossingen be dacht om zeker te zijn van een par keerplek voor de deur. Paaltjes, trapjes en grote betonblokken wor den neergezet als men even weg DEN HAAG - De advocaat van de Vlissinger (54), die is veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf we gens moord op Ilonka Toth, wil een nieuwe beoordeling of de re sultaten van eerder DNA-onder- zoek juist zijn geïnterpreteerd. „Het gaat niet om nieuw DNA-on- derzoek maar om een review over reeds beschikbare gegevens", zei advocaat H. Dunsbergen gisteren in hoger beroep bij het Haagse ge rechtshof Die review zou nodig zijn omdat de onderzoekers van het Nederlands Forensisch Insti tuut en Independent Forensic Ser vices de minimale DNA-sporen verschillend hebben geïnterpre teerd. De verdachte heeft de moord van het begin af aan in alle toonaarden ontkend. De DNA-sporen zijn belangrijk be wijs in de moord op de 42-jarige moet. Ook Marijke Basie van num mer 10 is creatief Als ze bood schappen gaat doen met de cam per - ze overwintert met haar echt genoot in Zuid-Europa - zet ze er een niet-werkende motor voor te rug. „Ik vind dat ik dat recht heb, want ik betaal er immers wegenbelas ting voor", vertelt ze. „Niet ieder een vindt dat leuk en dat leidt dan weer tot spanningen. Het is hier een drama met parkeren, gelukkig hebben wij er de helft van het jaar geen last van." Met een drie vierde meerderheid in de straat is het mogelijk een aan een blauwe zone aan te vragen. Willem Vermeulen ziet dat niet op korte termijn gebeuren. „Ik heb het voorgesteld in het bewoners overleg, maar het haalt de meerder heid niet. Voorlopig blijkt het af zien in de straat, helaas." vrouw, die op 5 juli 2008 op de Noorderbegraafplaats in Vlissin- gen om het leven is gebracht. Op een marmeren staaf, die van een graf afkomstig was, zijn bloedres ten aangetroffen van de vrouw en DNA, dat is gelinkt aan de verdach te. Hofaanklager M. van der Horst wil wel dat het aangetroffen DNA op nieuw wordt onderzocht met be hulp van de nieuwste technieken. door Carla van de Merbel Wisselpas, stap, zij en tik; wissel pas, stap, zij én voor en tik." Docent Martha Gunter leidt haar dames door een dans. Het is donderdagmiddag, volksdansles op de zolder van Mol straat 13 in Middelburg. Helaas, vandaag voor het laatst. Het pand wordt gesloten voor al die zeshonderd mensen die er via Stichting Welzijn Middelburg in diverse soorten activiteitengroe- pen gebruik van maken. Het ge bouw voldoet niet meer aan de veiligheidsnormen die de brand weer stelt. De gemeente Middel burg wil daarom dat de activitei ten verhuizen naar andere wel- zijnsaccommodaties in de stad. Maar de volksdansdames zien dat niet zitten. Dus stoppen ze ermee. Zo komt er ook voor Martha Gun ter, na 35 jaar, een einde aan het lesgeven. „Dit is een dans met vier wissel- passen. We oefenen even droog", kondigt Gunter aan en zet de mu ziek even stil. Na de oefening klinkt gegiechel en begint het kletsen weer. Zoals na elke dans. De vijftien vrouwen van de volksdansgroep - aan man nen is dit blijkbaar niet besteed - komen behalve voor de dans ook voor de gezelligheid. Het is in de loop der jaren een hechte groep geworden. De vrouwen weten veel van elkaar en bespreken alles. Maar over verhuizing naar een an dere locatie in de stad konden ze het niet eens worden. De één wil niet het kanaal over naar de ruim te in zorgcentrum Rustenburg, de ander ziet een wekelijkse tocht naar Hof van Buren in de Oranje laan niet zitten. En veel van de vrouwen op leef tijd - het gemiddelde ligt boven de tachtig jaar - vinden dit daar om het moment een punt achter hun lessen te zetten. „Mensen houden niet van verkas sen", zegt Martha Gunter (72). Ook voor de docente uit Vlissin- gen is het mooi geweest. Al heeft ze het al die 35 jaar met veel ple zier gedaan, eerst in het Schutters hof, de laatste twintig jaar in de Molstraat. „Ik ben gek van volks dansen." Op haar twaalfde zag ze het voor het eerst, bij een be zoek aan haar tantes op Texel. Tijdens haar lessen worden wei nig Nederlandse dansen gedaan. „Die oubollige boerendansen zijn niet favoriet." Joegoslavische, Duitse, Ameri kaanse en Engelse volksdansen zijn populairder. „Vooral Ameri kaanse. Die zijn haast altijd vlot. En al zijn de mensen nog zo oud, het liefst dansen ze vlot." Dat is te zien tijdens 'Lambeth walk', een dans die in 1945 met de Amerikaanse geallieerden naar Nederland kwam. De dames dansen enthousiast in een kring en zingen stukjes mee: 'Allemaal naar buiten toe, alle maal naar binnen toe, hoi!' en kletsen op hun dijen. Ondanks het enthousiasme in de Molstraat: „Volksdansen sterft uit", zegt Gunter. „Je ziet nu veel meer linedancen." Toch wordt er op Walcheren nog op diverse plekken volks dansles gegeven, zoals in Nieuw en Sint Joosland, in de Vergulde Baars in Middelburg, in Oost-Souburg en in Vlissingen. Sommige vrouwen van het volksdansen in de Mol straat gaan verder bij een andere groep. Zo denkt Suus van Nieuwenhuijzen (86) erover voortaan in Nieuw- en Sint Joos land te gaan dansen. „Daar ben ik zo met de flets, vanuit Dau- wendaele." Suus van Nieuwenhuijzen zit al 25 jaar op volksdansles. „Het is heel jammer dat het stopt hier. Ik mis haast nooit. Het is altijd hartstikke gezellig." Ook lerares Martha Gunter zal de wekelijkse bijeenkomsten in de Molstraat gaan missen. En ook het lesgeven, al zal ze dat nog wel incidenteel blijven doen als invaller bij de andere groe pen op Walcheren. Voor de vrouwen van de volks dansgroep van de Molstraat is er één troost: ze hebben met elkaar afgesproken vanaf september één keer per maand op donder dagmiddag bij elkaar te komen in de stad. Zo blijven ze op de hoogte van eikaars wel en wee. door Raymond de Frel NIEUWDORP - De originele gedenk plaat uit hotel Britannia in Vlissin gen is nog altijd spoorloos, maar het Bevrijdingsmuseum in Nieuw- dorp is ook blij met een vervan gend exemplaar. Zaterdag wordt de gedenkplaat op verzoek van commandant Major Joe Brown aan het museum over handigd door Jan Wigard. Hij zocht voor de Schotten lange tijd naar het originele exemplaar. Sinds de sluiting van Britannia (tien jaar geleden) is de plaat ter herinnering aan de slachtoffers van de verovering van het hotel in 1944 door het 7th/9th Bataljon Royal Scots spoorloos. De plaat werd in 1969 door de Schotten aan het hotel aangeboden. De gemeente Vlissingen moest vo rige maand een bevestiging van de vondst van de plaat herzien. Wigard: „De Schotten zijn vooral teleurgesteld in het feit dat er zo weinig historisch besef is. Die plaat had bij de sluiting van Britan nia meteen moeten worden veilig gesteld. Om te blijven herinneren dat bij de verovering van Britannia en vervolgens Middelburg, twintig soldaten zijn gesneuveld, schen ken zij daarom nu een vervanger aan het museum." DOMBURG - Samen stampten ze in Westkapelle camping De Boom gaard uit de grond. Maar dat is al weer bijna een halve eeuw gele den. De afgelopen dagen vierden Piet Verburg (87) en Neeltje Lous (92) dat ze elkaar 65 jaar terug hun jawoord gaven. Ze ontmoetten elkaar in 1939 toen hij, afkomstig uit Waarde, als dienstplichtig militair in Westka pelle verbleef Na de oorlog traden ze in het huwelijk. Ze begonnen een fruitteeltbedrijf Gaandeweg veranderden ze hun boomgaard in een camping. Tegenwoordig wordt die gerund door de oudste van hun drie zonen. Twee maanden te rug verkaste het briljanten paar van Westkapelle naar een zorgwo- ning in Domburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 26