zeeland 23 hadden heel veel te brommen multim, w.«y* wr elke 4E meter GRATIS HEEL WALCHEREN KRIJGT OPSLAG! Amateurkunst Wakker Veere in Dishoek Kennedymars Bergen op Zoom naar Vlissingen Alles over een eerste huis op startersdag risri uit GIMBRÈRE MODE BOBBE MODE w Geldig op de gehele collectie van Novilon! Genieten van ons Lifestyle Event 28 en 29 mei opruimen, verhuizen en bedaren MIDDELBURG VLISSINGEN www.gimbreremode.com VLISSINGEN - In de nacht van 5 op 6 juni start om 24.00 uur de derde Kennedymars, georganiseerd door wsv de Vrolijke Tippelaars uit Vlis- singen. De nachttocht van Bergen op Zoom naar Vlissingen over 80 (of 75) km vertrekt vanuit café De Raayberg te Bergen op Zoom. In Hansweert is het eerste grote rust punt. Om 5.30 uur wordt er in Hansweert gestart, waar ingeschre ven kan worden voor de laatste 45 km. Van Hansweert gaat het naar 's-Heerenhoek voor de rust. Ver volgens gaat het naar Vlissingen. De Kennedylopers doen in Sou burg een extra lus van 5 km. Inlich tingen: wsvdvt@zeelandnet.nl Bergen op Zoom Goes Koudekerke Kruiningen www.tmcbinnenhuisadviseurs.nl 1 donderdag 27 mei 2010 Jan Noordhoek was 34 jaar toen hij in 1924 tot veldwachter van Sint Laurens werd benoemd. Hij verstond zijn vak en daarom adviseerde de burgemeester de gemeenteraad in 1928 om het salaris van de veldwachter te verhogen van ft 050 naar ft 300. Noordhoek heeft niet lang mogen genieten van de loonsverhoging. In 1929 overleed hij aan de gevolgen van een motorongeluk. Jan Noordhoek (1890, Kamperland), veldwachter te Sint Laurens Jan Franse was veldwachter van 1924 tot 1943. In 1943 hief de Duitse bezetter de veldwacht op. Franse werd wachtmeester van de marechaussee en in 1945 aangesteld als plaatselijke commandant van de Ordedienst in Vrouwenpolder. Prins Bernhard complimenteerde Franse in 1945 voor zijn 'toewijding welke hij ten behoeve van ons land heeft betoond'. Jan Franse (1896, Middelburg), veldwachter te Vrouwenpolder en Gapinge DISHOEK - WAKker Veere houdt za terdag in Dishoek het weekend van de amateurkunst. Op het plein bij Kaapduin is een marktje, en er treden muziek- en dansgroe pen op: de Zeeuwse Muzikanten, Phiharmonie 50+, Volksdansgroep Vrouwenpolder, Stichting Dansz en jong talent. In de Touristenkerk zijn exposities en lezingen. Het duurt van 11 tot 16.30 uur. Wethou der René Molenaar verricht de opening. Meer info: www.wakzeeland.nl Bijgestaan door de rijksveldwachter (links) was de gemeenteveldwachter (midden) ook verantwoordelijk voor noodvoorzieningen, zoals de uitgifte van drinkwater in zeer droge zomers, hier te zien in Borssele rond 1930. foto uit beschreven boek noemd door de commissaris van de koning, maar waren de knecht jes van de burgemeester. Die had doorgaans liefst iemand uit het ei gen dorp, maar die mocht weer niet te familiair zijn met bijvoor beeld de herbergier." Veldwachters werden ook wel uitgeruild. Ene Hennekam werd als dienstklopper in Boskapelle niet gepruimd, maar bleek in Schore zeer op zijn plek: dat dorp had in hem en zijn nage slacht drie generaties veldwach ters. Het boek bevat een - hoogstwaar schijnlijk - complete lijst van Zeeuwse veldwachters, van de in voering van het instituut door de Franse bezetter in 1795 tot de op heffing ervan in 1943 door de Duit se bezetter. Maar het boeiende zit in de histories: over Van der Ha ven, burgemeester te Ouwerkerk bijvoorbeeld, die, tevens huisbaas van veldwachter Kuzee, zijn func tionaris en diens vrouw als een soort lijfeigenen dacht te kunnen gebruiken. En over die ene Zeeuw se veldwachter waar nimmer een klacht over is geregistreerd: Abra ham Arnoldi, tussen 1850 en circa 1900 veldwachter te Wilhelmina- dorp en Kattendijke. Kort: „Goede veldwachters hebben een dun dos- siertje. Bij Arnoldi is er louter lof over zijn dienstijver. Zijn voorgan ger, Schouwenaar, bakte ze ongelo felijk bruin. Kwaaie veldwachters, daar kom je veel meer over te we ten. En over hun dorp dus ook." Bromsnor in Zeeland, uitgeverij ADZ Vlissingen, ligt na 4 juni voor voor 24,95 euro in de boekhandels. MIDDELBURG - Voor iedereen die plannen heeft een eerste huis te kopen houdt de Rabobank Wal cheren vrijdag 4 juni de jaarlijkse startersdag. Tussen 16.00 en 22.00 uur kunnen bezoekers aan de Lan- geviele 49 in Middelburg terecht voor advies over de aankoop van een woning. Ook kunnen zij hun financiële mogelijkheden op een rij laten zetten. Bezoekers maken kans op een flatscreen televisie. Kom morgen en zaterdag weer genieten van ons Lifestyle Event: Geniet in en om ons pand van al het moois wat er te koop is. Mis dit bijzondere Event niet, kom met al uw zintuigen genieten! Een keur aan fantastische gastbedrijven laten u hun nieuwste producten en diensten zien. Lifestyle Event: Vrijdag 28 mei 14:00 - 21:00 uur Zaterdag 29 mei 10:00 - 19:00 uur Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 561482 www.binnenuit.nl woonconcept r!.r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 25