221 zeeland Zeeuwse veldwachters Praatpaal helpt jongeren met moeilijke situaties Vakantieappartementen boven nieuw eetcafé in Zoutelande Acaciahof heeft beste korfballers Leeuwenburch houdt rommelmarkt Jongerenavond over Puriteinen Avond voor nabestaanden BROMSNOR IN ZEELAND Alle veldwachters die tussen 1795 en 1943 de orde moesten bewaren in Zeeland zijn door Albert Kort, geschiedkundige te 's-Heer Hendrikskinderen, bijeengebracht in een boek. Marnixkoor geeft jubileumconcert KNVB houdt straatvoetbaltoernooi Informatiemarkt over diagnostiek dyslexie donderdag 27 mei 2010 W door Henk Postma ZOUTELANDE - Na sloop van eetca fé De Babbel verrijst aan het Langstraatplein in Zoutelande een nieuw horecabedrijf met daarbo ven vier recreatieappartementen. De gemeente Veere wil daar ruim te voor maken in het nieuw be stemmingsplan voor Zoutelande. Het project staat nog in de kinder schoenen, zegt uitbater Lourus Roelse van De Babbel. Maar als het aan hem ligt, gaat het zeker door. Na het zomerseizoen zou hij al met de sloop van De Babbel wil len beginnen. Hij houdt er reke- MIDDELBURG Archipelschool De Leeuwenburch aan de Baljuwlaan in Middelburg houdt zaterdag 5 juni een rommel markt, en niet aanstaande zaterdag zoals gisteren abusievelijk vermeld stond. Van 10.00 tot 13.00 uur is de markt open. De schoolkinderen ver kopen hun eigen spullen, maar er zijn ook spullen te koop in een Leeuwenburchkraam. Dansschool Dazzle treedt rond 11.00 uur op. ARNEMUIDEN De christelijke vereniging Beréa houdt zaterdag in Arnemuiden een interkerkelijke jongerenavond over de Puriteinen. Er zal tijdens de avond een lezing worden gehou den door W. Westerbeke. Aanslui tend hierop zal door middel van stellingen met elkaar over dit on derwerp nagedacht worden. De bij eenkomst is in verenigingsgebouw De Arne en begint om half acht. MIDDELBURG Uitvaartverzorging De Groot - de Kam houdt vanavond in het rouw- centrum aan de Buitenhovelaan 1 'Een avond in herinnering' voor mensen die een verloren dierbare willen gedenken. Om 19.00 uur wordt iedereen ontvangen met een kopje koffie of thee. Sprekers zijn acteur Peter Adriaanse en stads dichter Joop Buma. Het duo Lace verzorgt de muziek. ning mee dat het wel eens een jaar tje later zou kunnen worden. Momenteel vindt overleg plaats over beeldkwaliteit, bouwhoogte, massa en terrasfunctie. Met het plan speelt Roelse in op de ver nieuwing van het Langstraatplein. Zijn bedrijf staat op een markante plek op de hoek met het Willibror- dusplein. In de nieuwe situatie krijgt De Babbel een 'wat ruimere opzet'. Sinds kort staat de gemeen te Veere toe dat boven horecabe drijven of winkels recreatieapparte menten worden verhuurd. Roelse maakt daarvan gebruik. door Claudia Sondervan Maarten Adriaanse uit Wolphaarts- dijk, veldwachter te Zierikzee, 1890. SINT LAURENS - Acaciahof 4 (wit) speelt tegen de Wegwijzer. Honderdtwin tig leerlingen van negen basisscholen deden gistermiddag mee aan het schoolkorfbaltoernooi van Ondo in Sint Laurens. De Acaciahof was opper machtig. In de poule van de groepen 5 en 6 won Acaciahof 1. In de finale voor de groepen 7 en 8 won Acaciahof 3 van Acaciahof 4. foto Izaak Verkeste ill uilH 11 II i I III i Ml IIIH TP 11'iFn'iir' nilliilMUllHlilllHlilliHriHlliilliP' VLISSINGEN Het Marnixkoor viert op zaterdag zijn vijftigjarig jubileum met een concert. Dat wordt gegeven in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. Het jubileumconcert begint om 19.30 uur. Aan deze viering wordt medewer king verleend door het orkest Con Vocare en het kinderkoor. De toegang voor dit concert is gra tis. VLISSINGEN Tientallen jongens en meisjes doen woensdagmiddag 2 juni tus sen 14.00 en 17.00 uur mee aan een KNVB Calvé Straatvoetbaltoernooi. Het toernooi vindt plaats bij de Al- bert Heijn aan de Gildeweg 6 in Vlissingen. Aan het einde van de middag worden de medailles uitge reikt en wordt bekend welke voet balhelden doorgaan naar de regiofi nales in de volgende speelronde. MIDDELBURG Balans Zeeland houdt zaterdag 12 juni tussen 10.00 tot 13.00 uur in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg een informatiemarkt over dyslexie. De dag is bedoeld om leer lingen en ouders te informeren over de hulpmiddelen en hulpverle ningsinstanties die er bestaan. Aan wezig zijn onder andere RPCZ, To- matis, CZ en Studium Zeeland. De toegang is gratis. Historicus Albert Kort onderzocht de loopbanen van alle Zeeuwse veld wachters. foto Ronald den Dekker P. Groenleer, veldwachter te Kapelle van 1897 tot 1924, met zijn vrouw. Heterdaadjes zullen ze niet vaak bij de hand gehad hebben, de Zeeuwse veldwach ters van weleer. In hun eentje bewaakten ze wet en fatsoen in dorp en buitengebied, op de fiets, ondertussen de bood schappen van meneer de burge meester volbrengend en driftig bij klussend. Van de wedde van een Zeeuwse veldwachter, daar kon de schoorsteen niet van roken. Albert Kort, docent geschiedenis aan het Goese Lyceum, begroef zich vanaf 2004 in de wederwaar digheden van de voorlopers van de gemeentepolitiemannen. Alle jaren onderzoek resulteerden in een boekje, Bromsnor in Zeeland. Letty Demmers, korpschef van de politie Zeeland, krijgt het vrijdag 4 juni in Middelburg als eerste in handen. Dikke snorren droegen ze inder daad, valt op bij de foto's die Kort verzamelde. En genoeg te brom men hadden de mannen ook. Kort duikelde uit archieven tot diep in België correspondentie op die veel aan het licht brengt over de veld wachters, hun functioneren, hun superieuren en over hun verhou ding met de dorpsgemeenschap pen die zij in de pas met wet en fatsoen dienden te houden. Korts opa was politieman in Goes. Maar hij verdiepte zich om andere redenen in de ordehandhavers, die weliswaar onmisbaar waren voor de samenleving, maar die hun taak onder benarde omstandighe den moesten volbrengen. „De ge schiedenis is geschreven door men sen die konden lezen en schrijven. Dat was vooral de gegoede burge rij, de bestuurdersklasse. De veld wachter was één van de weinige mensen van gewone komaf die ook gegevens bijhield. De versla gen over de dagelijkse rondes ver tellen heel veel over het leven in de dorpen van destijds. Mensen leefden toen zeer in het publiek. Een dorpje als Waterlandkerkje had zeven of acht kroegen. Je ziet OOST-SOUBURG - Met de Praatpaal die gisteren officieel werd gelan ceerd, kunnen kinderen hun hart luchten via een speciaal telefoon nummer. Een echtscheiding, rouw en pesten: alles is bespreekbaar. Het initiatief voor een praatpaal komt vanuit de Protestantse Ge meente in Oost-Souburg. Hiermee wordt op een nieuwe manier in vulling gegeven aan het pastoraal werk. „We merken dat jeugdigen lastig te bereikbaar zijn", zegt vrij williger Aarnoud van der Deijl. „De Praatpaal werkt ongeveer het zelfde als de Kindertelefoon, maar dan op een lokaal en concreet ni veau." dat er soms elk jaar een nieuwe veldwachter werd aangesteld. Dan kon de vorige zich er niet staande houden, of was hij betrapt op dronkenschap." De veldwachters waren vaak oud-militairen, veteranen van de veldslagen tegen de Russen en uit de Nederlands-Belgische oorlog, of werkmannen en handwerkslie den. Als ze redelijk konden lezen en schrijven en van onbesproken gedrag waren, mochten ze aan de slag. „Veldwachters werden be- De acht vrijwilligers zullen beurte lings zorg dragen voor het telefoon nummer van de Praatpaal. Van der Deijl benadrukt dat er niet wordt geëvangeliseerd. „Iedereen, met welke achtergrond dan ook, is welkom. We richten ons op kinde ren tussen de vier en twaalf jaar." Na de zomer zullen er - naar aan leiding van de telefoontjes - ook in dividuele- en groepsactiviteiten plaatsvinden in Oost-Souburg. De Praatpaal is bereikbaar via tele foon (ma-vrij 9.00-20.00 uur) en internet. Q www.praatpaalsouburg.nl 06-81083003 MEEST CELEZEN 1. Mortiere ook op zondag open 2. Piratdise wordt Golf Lounge (foto) 3. Spinselmot overdekt struiken EXAMENS Alles over de examens in het voortge zet onderwijs valt te lezen op: www.pzc.nl/examens STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 24