Four Freedoms in 2010 II Algemene Vrijheidsprijs donderdag27 mei 2010 Vrijheid van meningsuiting Vrijheid van godsdienst Vrijwaring van gebrek Vrijwaring van vrees Dimitri Muratov Asmajahangir I Maurice Strong Gareth Evans President Jean-Paul Costa van het Europese Hof voor mensenrechten (Freedom Medal) Naast de prijs voor de Vier Vrijheden wordt er ook een afzonderlijke algemene vrijheidsprijs (de Freedom Medal) uitgereikt aan iemand die zijn functie, persoonlijkheid en invloed langdurig heeft gebruikt voor de menselijke vrijheid in al zijn facetten. Juriste en mensenrechtenactiviste. Speciale VN-rapporteur op het gebied van vrijheid van geloof. Maakt naam als beschermer van het milieu, stond aan de wieg van het United Nations Environment Program. Het Europese Hof voor Mensenrechten ontvangt de onderscheiding voor de bijdrage die het in de afgelopen 50 jaar heeft geleverd aan de bescherming van de individuele mensenrechten in het naoorlogse Europa. (Middelburg vanaf de eerste uitreiking in 1982) 1982 H.K.H. Prinses Juliana 1984 Harold MacMillan 1986 Sandro Pertini 1988 Helmut Schmidt 1990 Vaclav Havel en Jacques Delors 1992 Javier Pérez de Cuéllar 1994 Dalai Lama Tenzin Gyatso 1996 Juan Carlos I van Spanje 1998 Mary Robinson 2000 Martti Ahtisaari 2002 Nelson Mandela 2004 Kofi Annan 2006 Mohammed el-Baradei 2008 Richard von Weizsacker 2010 Jean-Paul Costa Voor zijn inzet in de bewustmaking van regeringen wereldwijd van het concept Responsibility to Protect van de VN. De prijzen worden in oneven jaren uit gereikt aan niet-Amerikanen tijdens (jen ceremonie in de Nieuwe Kerk in Middelburg. De keuze voor Middelburg werd ingegeven door de vermoedelijke afkomst van de familie Roosevelt uit Oud-Vossemeer in de gemeente Tholen. De uitreiking van de Four Freedoms Awards brengt een uitzonderlijk gezelschap van (wereld)bekende prominenten naar Middelburg. Een uitgelezen kans om Vip's te spotten. Met name omdat de uitreiking van de Four Freedoms Awards zich in een intiemere entourage afspeelt dan Koninginnedag. Alle Vip's betreden de Abdij via de Balanspoort. Eromheen zijn wel wat hekken geplaatst om de toeloop in goede banen te leiden, maar massale samenscholingen zoals onlangs op het Damplein of de Markt zijn niet te verwachten. Fototoestel in de aanslag, dus. Wie, wanneer, waar? Allereerst natuurlijk de laureaten. Zij verblijven in hotels in Middelburg en Vlissingen en zijn omstreeks 9.15 uur te spotten bij de Balanspoort van de Middelburgse Abdij. De laureaten hebben van 9.30 tot 10.00 uur een ontmoeting met studenten in het kantoor van de commissaris van de koningin, Karla Peijs. Daarvandaan gaan zij rechtstreeks naar de Nieuwe Kerk, waar de prijzen worden uitgereikt. De volgende fotogelegenheid dient zich rond 9.45 uur aan, als de eerste vip-auto aan komt glijden bij de fontein voor de Balanspoort. Rond 10.15 uur posteert commissaris van de koningin Karla Peijs zich met burgemeester Koos Schouwenaarvan Middelburg bij de Balanspoort om de gasten te ontvangen. Rond 10.15 uur komt demissionair-premier Jan-Peter Balkenende aan, de demissionaire ministers Maxime Verhagen en Piet-Hein Donner arriveren ook rond die tijd. Omstreeks 10.30 uur stappen koningin Beatrix en kroonprins Willem-Alexander uit hun limousine. Foto's mislukt, iemand gemist? Geen nood. Ga rustig even de stad in, shoppen of een kopje koffie drinken. Maar zorg wel dat u om half drie terug bent bij de Balanspoort, voor de herkansing. Na afloop van het evenement, rond kwart voor drie, vertrekken de prominenten weer. Hoofdredacteur van het Russische weekblad Novaya Gazeta zet zich in voor onafhankelijke journalistiek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11