221 zeeland Borsele wil polderwegen zelf beheren Historie familie Goes' grafisch bedrijf De Vries/Pitman failliet Depotruimte gezocht Reimerswaal schort uitbreiding starterslening op Dieven stelen 23 rijplaten COLLEGE Inwoners moeten initiatief tonen VAN KATTENDIJKE TOT KOUDEKERKE De vondst van een merklap uit 1868 van jonkvrouwe Adriana Maria Anthonia van Doorn leidde tot een tentoonstelling. i\ JHbs ppplf "t Goes (Noord/Oost) woensdag 26 mei 2010 wsm door Raymond de Frel heinkenszand - Plattelandswegen in Borsele moeten voortaan weer door de gemeente worden onder houden. Dat vindt het college van burgemeester en wethouders. „We horen te veel gemopper van inwo ners over het beheer en het onder houd van deze wegen", zegt wet houder Jan Zandee. Daarom gaat het college binnen kort met het waterschap in overleg om de plattelandswegen over te nemen. Het voornemen is opgeno men in het collegeprogramma voor de komende vier jaar. In het programma is vooral de rol die in woners zelf kunnen spelen lei dend. „Sommige burgers zijn nu nog erg verwend. Wij streven naar een omslag van denken", zegt wet houder Marga Vermue. „Het is niet zo dat de overheid au tomatisch alles voor een inwoner doet van het wieg tot aan het graf. Nee, je moet ook zelf initiatief to nen. De recente realisatie van een terras bij het dorpshuis in Lewe- dorp en de invoering van een dorpsbus in Ellewoutsdijk zijn daar mooie voorbeelden van. Deze initiatieven kwamen vanuit het dorp. En wij verleenden onze me dewerking." Het college wil in alle dorpen de deur openhouden voor woning bouw. Zogenoemde 'flitsvergun- ningen' moeten het voor inwoners simpeler maken om snel eenvoudi ge aanpassingen aan huizen te kunnen doen. Ook het vervangen van de welstandscommissie door een dorpsbouwmeester moet daar aan bijdragen. Om de werkgelegenheid te stimu leren wil Borsele zich krachtig pro fileren als energiegemeente. Nieu we ontwikkelingen in het Sloege- bied, zoals diverse vormen van energieopwekking, moeten het woon- en leefklimaat versterken. Het bedrijventerrein Sloepoort bij 's-Heerenhoek moet, ondanks eer dere bezwaren van coalitiepartner PvdA, gefaseerd worden ingevuld. Een verdere landinwaartse uitbrei ding van het haven- en industrie terrein Sloe is voor het college ove rigens een taboe. Op cultureel vlak wil het college een visie ontwikkelen, waarin on der meer duidelijk moet worden of zij verder wil in de gemeen schappelijke regeling voor Histo risch Museum De Bevelanden in Goes. Uittreding uit die regeling werd vorig jaar door de raad terug gedraaid. Eind dit jaar is er op nieuw een evaluatiemoment. kruiningen - De gemeente Rei merswaal schort het voornemen om de startersregeling uit te brei den op. Reden is dat het Vrom-startersfonds is uitgeput. Daardoor vervalt de rijksbijdrage van vijftig procent. Met een starterslening, een bedrag bovenop de hypotheek die de bank geeft waarover de eerste drie jaar geen rente hoeft te worden be taald, bieden gemeenten nieuwko mers op de woningmarkt een steuntje in de rug. Toch wordt er nog niet al te veel gebruik van ge maakt. Daarom wilde Reimers waal, in navolging van andere ge meenten, de lening ook aanbieden aan mensen die nog niet in de ge meente wonen. Gisteren echter is de gemeenten medegedeeld dat er met ingang van vandaag geen rijks bijdrage meer wordt verstrekt, om dat het potje - eerder dan ver wacht - leeg is. Aangezien de le ning nu geheel voor rekening van de gemeenten komt, is het zeker in deze tijd de vraag of zij de mo gelijkheid hebben de regeling voort te zetten. nieuwdorp - Van een afgesloten terrein aan de Frankrijkweg bij Nieuwdorp zijn afgelopen week end 23 metalen rijplaten gestolen. De platen, die variëren in afme ting en dikte, hebben een waarde van enkele honderden euro's per stuk. De PZC is op zoek naar een ruimte waar onze bezorgers hun kranten kunnen ophalen. Eisen: De ruimte (ongeveer 25m2) moet beschikken over stro mend water, een toilet en verwarming. Ook moet de ruimte voldoen aan de ARBO normen. Vergoeding: De vergoeding voor het gebruik van deze ruimte wordt in overleg met de rayonmanager vastgesteld. Aanmelden of informatie: Neem tijdens kantooruren contact op met rayonmanager Robert Jan de Nooljer, tel.: 0118-434091 E-mail: r.denooijer@bndestem-pzc.nl door Lilian Dominicus V':V: A v- Portret van Maria Petronella Scho- rer, grootmoeder van 'tante Mies' en maakster van de merklap op de grote foto rechts. Adriana Maria Antonia van Doorn, of 'tante Mies', die op 26-jarige leef tijd door het ijs zakte op landgoed Torenvliet in Middelburg. «C - W. '6 4iA f-& De merklap die 'tante Mies' in 1868 op zevenjarige leeftijd maakte. Deze merklap is in het bezit van Histo risch Museum De Bevelanden. Dat is van tante Mies, was de reactie van jonk heer meester Hendrik Rombout van Doorn, toen conservator Nel van Leijen van het Historisch Museum De Be velanden uit Goes enkele maan den geleden aan kwam zetten met een oude merklap. Ze had het een voudige schoollapje met de initia len A.M.A. van Doorn en het jaar tal 1868 bij een veiling op de kop weten te tikken en was nieuwsgie rig naar het verhaal achter die hele mooie aanwinst voor het mu seum. Ze dook in oude archieven en kwam zo uit bij deze 'heer van stand', die in 1942 in Kattendijke is geboren en tegenwoordig op het fa milielandgoed Moesbosch in Kou- dekerke woont. 'Tante Mies' of Adriana Maria Anthonia van Doorn, was zeven jaar toen ze het werkje borduurde. Helaas heeft ze niet lang geleefd: op 26-jarige leeftijd kwam ze bij een ongeluk op het ijs bij land goed Torenvliet in Middelburg om het leven. Nel: „Ze waren met zijn drieën op pad gegaan. Bij hetzelf de ongeluk is ook de vrouw van de Commissaris van de Koningin verdronken. Die was dus bevriend met tante Mies." Een tragisch onge luk dat, waarschijnlijk mede door de jonge leeftijd van de slachtof fers, een grote schok in de samen leving heeft gebracht. „Het bericht haalde ook de krant, hoewel daar geen personalia werden vermeld. Zelfs niet dat het om vrouwen ging", constateert Nel. Tante Mies ligt nu begraven in de grafkelder van Moesbosch. „Dat weten maar weinig mensen: dat de familie Van Doorn op het landgoed over een eigen grafkelder beschikt." Vrouwen uit families als deze brachten hun tijd veelvuldig door met handwerken. „Veel anders was er toen ook niet te doen", zegt Nel. Ze beschikten doorgaans over een techniek waar menig hand werkster van nu stinkend jaloers door Luc Oggel goes - Grafisch bedrijf De Vries/Pitman in Goes is failliet. Veertien medewerkers staan op straat. De rechtbank in Middelburg heeft het faillissement al begin deze maand uitgesproken. Volgens cura tor Benne van Leeuwen is het fail lissement te wijten aan de de alge hele malaise in de drukkerijwe reld. „Er is te weinig werk en de ta rieven staan onder druk." Volgens Van Leeuwen vindt over leg plaats over een eventuele door start, maar is het nog te vroeg om in te schatten welke kant het op gaat. Pitman is een kleine drie jaar geleden ook al eens op de fles ge gaan, toen als gevolg van een reeks overnamen en splitsingen. Het be drijf werd na dat faillissement voor de helft overgenomen door De Vries Communicatie Centrum in Zierikzee, dat ook alle drukacti- viteiten naar Goes overhevelde. Wel bleven beide bedrijven zelf standig. Het faillissement betreft dan ook alleen Pitman, het Zierik- zeese bedrijf loopt volgens direc teur Denny de Vries nog als een trein. Wel is hij zijn (privé)investe ring kwijt. Pitman was jarenlang een gerenommeerde drukkerij in Goes met ooit tachtig mensen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 42