14 I 'Soestdijk in Veere' Toppers brengen publiek zlm. zeeland in de vorige eeuw Niet in de krant, wel op het internet: MUZIEK Vierde editie van het International Jazz Festival autover dinsdag 25 mei 2010 In de Raadkaart met ansichtkaarten uit de collectie van Hans Linden- bergh halen we nog even herinneringen op aan het bezoek van de ko ninklijke familie aan de provincie. Weet u wie op de foto staan? Dit keer is het niet eenvoudig. Een citaat uit de biografie van de hoofdrolspeler op de foto. 'Zij droeg bij aan de versterking van de monarchie'. Oplossin gen kunnen verstuurd worden naar de redactie van de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Inzenden bij voorkeur via email: redactie@pzc.nl Drie inzenders van goede antwoorden krijgen een waardebon. De Raadkaart laat ontegen zeggelijk het bezoek van het Koninklijk Huis aan het stadje Veere zien. „De konink lijke familie deed Zeeland aan ter gelegenheid van de viering van ko ninginnedag op 30 april 1981. Het gezelschap bestond uit koningin Beatrix, prins Claus, en de prinsen Willem-Alexander, Constatijn, en Johan-Friso. „Hiermee was tevens een eind ge komen aan het traditionele défilé op Soestdijk. Het was nu de bedoe ling dat de koninklijke familie jaar lijks een feestelijk bezoek zou brengen op 30 april aan twee dor pen of steden in Nederland", schrijft A. de Dreu uit Goes. De traditie wordt nu al jaren in stand gehouden. J. Cevaal uit Kloetinge breidt het lijstje hoogwaardigheidsbekleders nog uit met de Zeeuwse inbreng, burgemeester Hack en de commis saris van de koningin, Boertien. Veel schoolkinderen waren opge trommeld om naar het koninklijk gezelschap te gaan kijken. Zij zwaaiden vanaf boerenkarren naar de koninklijke familie. Sommigen herinneren zich dat het een bitter koude dag was, gelijkwaardig aan het weer van afgelopen koningin nedag. Voordat de koningin - en haar gevolg - op het bordes naar ie dereen zwaaide, had ze een dronk genomen uit de 'goeden beker van de stad Veere'. Dat schrijft J.J. Wis se uit Veere. De prijswinnaars van drie waar debonnen zijn: mevrouw A. Leenhouts uit Vlissingen, L. Jan- se uit Zoutelande en A. de Dreu uit Goes. lees onze weblogs via www.pzc.nl/blogs Dit Pinksterweekeinde beleefde een zonovergoten Middelburg een geslaagde, goedbezochte vierde editie van het International Jazz Festival. door Mischa Beckers Liefhebbers van oude stijl jazz hebben het afgelo pen weekeinde genoten van de streetparades en optredens op de Markt in Middelburg. Jeugdig talent pre senteerde zich met activiteiten van Weekend Amateur Kunst, bij de wisseling van bands op het hoofd podium en tijdens de drukbezoch te finale van de Junior Jazz Award. Op het hoofdpodium was de Zeeuwse inbreng groot met onder meer op zondagmiddag de Wester- schelde Bigband en de Zeeuwse sessieband. Rik Mol presenteerde er zaterdagavond vol trots zijn nieuwe band. De trompettist toon de zich een zelfverzekerd bandlei der en was duidelijk in zijn nopjes met de manier waarop de strakke en uitstekend in balans klinkende band, dampende funk neerzette. Gastvocalisten Nate James en Lex Empress brachten veel soul in. Dick de Graaf s Clazz ensemble tapte uit een ander vat: een meng vorm van jazz en modern klassiek van Zeeuwse componisten, waar onder Dies le Due en 'Delta dance' van Douwe Eisenga, maar ook het nieuwe project 'Avonturen' van Frank Carlberg. Swingelementen wisselden stuivertje met denderen de cadansen en ritmische vond sten gingen naar ingetogen passa ges met mooie solo's van onder meer Paul van der Feen op klari net en Gerard Klein op bugel. Jan Menu bracht een ode aan saxo fonist Gerry Mulligan. In eigen stijl, met een uitstekende band. Hij hanteerde diverse vormen maar de meeste indruk maakte Menu in de ballads zoals 'Teil me when'. Met lange, slepende tonen, fluisterde hij welhaast op de bari tonsax. Wonderschoon. Van de internationale toppers beet Brad Mehldau zaterdagavond de Wereldtopper^ op het Abdijplein. spits af „Ik ben blij dat u voor mij gekozen heeft en niet voor het voetbal", meldde de pianist nadat hij vier stukken intens en uitvoe rig ontleed had. Een nummer als Nirvana's 'Smells like teen spirit' was moeilijker herkenbaar maar de eenvoudige, oersterke melodie van 'Teardrop' van Massive Attack bleef ondanks de vergaande im provisatie, duidelijk in beeld. Prachtig om te zien hoe Mehldau één was met de vleugel. Vaak on dersteunden krachtige ritmische cadansen de uitgebreide muzikale verhalen die hij vertelde. Zijn vir tuoze spel was emotioneel, lyrisch, en met beheerste dynamische sub tiliteit beïnvloedde hij de opge bouwde spanningboog. Avishai Cohen bracht het publiek zondag in vervoering met zijn be toverende, exotische muziek. Hij speelde veel stukken van zijn hui- mmmmmmmsk mam verzekeringen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 78