Gegrepen door kracht Tolkiens taal 121 zeeland Alleen de echte liefhebbers op veiling kaarten Saamhorigheid Kerkwerve bekroond met eigen vlag MAGNUM OPUS J. R. R. Tolkien werd geboren in het Zuid-Afrikaanse Bloemfontein en groeide op in Groot-Brittannië. Lord of the Rings wordt beschouwd als zijn magnum opus. SLOTFEEST Genootschap Unquendor weekend neergestreken in Bruinisse Meer nieuws uit de regio op www.pzc.nl/schouwen-duiveland dinsdag 25 mei 2010 s Vlak na het uitkomen van de verfilming van Lord of the Rings steeg het ledental van Unquendor naar 300. Daarna liep het iets terug en schommelt nu steeds rond de 230 leden. door Piet Kleemans Een sprookjeswereld is het. Vol mystiek en he roïek. Elfen, hobbits, een eigen land met een eigen taal. Ontsproten uit het schrijversbrein van Tolkien, schepper van onder meer 'In de ban van de ring'. Maar Tolkien is veel meer, weten René Vink, Jaap van 't Hof en Frank Wasmus, be stuursleden van Tolkien Genoot schap Unquendor. Het in 1981 - geïnspireerd door de Britse Tol kien Society - opgerichte genoot schap vierde tijdens het pinkster- weekende het jaarlijks slotfeest in Bruinisse. Wie als elf of hobbit verklede men sen verwacht bij Unquendor is bij het genootschap aan het verkeerde adres. Op feestlocatie jeugdher berg De Stoofpolder staan wel vaandels en - in het kader van een veiling - boeken, boeken en nog eens boeken van en over de Britse schrijver. Unquendor is een lite rair genootschap. Unquendor-voor- Unquendor is wars van de door de verfilming van The Lord of the Rings op gang gebrachte merchandi se rond Tolkien's meesterwerk. Aan hun lijf geen polonaise van allerlei commerciële toestanden. Wél trots zijn ze op de zelfgemaakte Tol- kien-banieren. DREISCHOR - De veiling van antie ke kaarten en prenten in streek- en landbouwmuseum Goemans- zorg in Dreischor trok zaterdag zo'n tien liefhebbers. Tijdens de veiling werd voor enke le duizenden euro's aan prenten en kaarten verkocht. Veilingmees ter André Kastelein sprak na af loop van 'een stille veiling'. „Ik had meer mensen verwacht. Maar goed, ik hoef er niet van te leven. Onder meer prenten van Salieth (haven van Brouwershaven), Brus- se (Dreischor) en Spilman (Brou wershaven vanaf de dijk) werden verkocht. Het opgeld (15 procent) komt ten goede aan Goemanszorg. zitter Op 't Hof: „We zijn echt heel serieus met het werk van Tol kien bezig." Tüürlijk is Lord of the Rings een mooie film, maar het gaat Unquen dor, legt oprichter René Vink uit, om het geschreven woord. De film, zegt het drietal, laat niet meer dan de hoofdlijnen van het uit drie kloeke delen bestaande boek zien. Het boek gaat veel ver der dan de film. René Vink: „Je wordt gegrepen door zijn taal, zijn fantasie." Jaap op 't Hof vult aan: „Het kent zó veel facetten. Er zit heel veel diep gang in het werk van Tolkien. In de ban van de Ring is echt de ge schiedenis van een wereld. Een verzonnen wereld." Frank Was mus: „Het gaat niet alleen om we zens als elfen en hobbits. Tolkien gaat een stuk verder. Het gaat ook over onsterfelijkheid en sterfelijk heid." Tolkien schreef veel meer dan 'In de ban van de Ring' en 'De hob bit'. Alles bij elkaar is de Britse fan- tasy-schrijver volgens het bestuurs- Eén van de activiteiten tijdens het slotfeest van het genootschap in Bruinisse was de workshop elfen brood bakken, volgens speciaal re cept. De workshopgangers mochten hun eigen product opeten of - fraai verpakt in blad - aan anderen pre senteren. MEEST GELEZEN 1. Topdrukte tijdens Renessetour 2. Auto tegen geparkeerde auto's 3. Drankrijder negeert stoptekens EN VERDER Alles over de examens in het voortge zet onderwijs valt te lezen op: www.pzc.nl/examens TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl KERKWERVE - Begeleid door klokge lui hesen kernbestuurder G.E. Hou tekamer en dorpsraadvoorzitter Wim Holm hem zaterdag in top. Kerkwerve heeft een eigen vlag. „Om als gemeenschap elkaar te herkennen in een gezamenlijk ver leden en zich in te zetten voor de toekomst", aldus Houtekamer. Het verleden is zichtbaar aan het groen-geel-rood uit het wapen van Kerkwerve, het zwaard uit het wapen van 't Schutje en het paard uit het wapen van Rengerskerke. De plechtigheid markeerde de start van de actiedag van de PKN Kerkwerve, een rommelmarkt met attracties waarvan de opbrengst grotendeels is bestemd voor de kerkdeuren die dorpstimmerman Jaap Berrevoets vervaardigde als vervanging van de 100 jaar oude exemplaren. foto Izaak Verkeste Tolkien heeft veel geschreven: fan tasy als The lord of the Rings en The Silmarillion, maar ook gedich ten. Over het werk van de Britse schrijver zijn ook tal van boeken en studies verschenen. Een deel ervan was tijdens het slotfeest te koop op een veiling. Eén van de evenementen tijdens het slotfeest was een veiling van allerhande drietal toch zeker goed voor 35 a 40 titels. Waaronder The Silmari- lion over de oudste tijden van 'Midden-aarde', door hemzelf als één van zijn belangrijkste werken beschouwd. De vraag of Tolkien op waarde wordt geschat wordt na enig na denken met nee beantwoord. Vink: „Toen In de ban van de Ring uitkwam werd het gezien als en boek voor hippies. Terwijl het een boek met eeuwigheidswaarde is." Een feest, van Unquendor (el fentaal voor 'Holteland') is geen doorsnee feest. Er zijn lezingen en workshops, het boogschieten wordt beoefend, er wordt speciaal elfenbrood gebakken en er wor den wandelingen gemaakt. Opvallend is de breedte van het le denbestand van het genootschap. Op 't Hof: „We hebben leden van 15 lol 95- Van studenten tot men sen uit het bedrijfsleven. Wat ons bindt is de kracht van de taal van Tolkien." www.unquendor.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 76