381 sport Van Poppel baart opzien bij debuut Turkije wil woordje meespreken in internationaal wielrennen INTERNATIONALE DRIEDAAGSE Eerstejaars junior slaat toe in Vlaamse Ardennenrit dinsdag 25 mei 2010 door René van Stee STRIJPEN - Jasper Bovenhuis baarde in 2008 opzien door als eerstejaars de Internationale Juniorendrie- daagse op zijn naam te schrijven. De wielrenner uit Staphorst, tegen woordig rijdend voor het Rabo Continental Team, herhaalde dit huzarenstukje een jaar later. Zondag kreeg Bovenhuis in Danny van Poppel een opvolger die uit hetzelfde hout lijkt te zijn gesne den. Want wie er als debutant in slaagt om de concurrentie in de Koninginnerit Strijpen-Strijpen op een hoopje te rijden en zodoende de eindzege grijpt, heeft veel in zijn mars. Bovendien trad de zes tienjarige inwoner van Poppel in de voetsporen van zijn oudere broer Boy. Die won in 2006 de laat ste en vierde rit van de Driedaagse in de Vlaamse Ardennen. „Heel speciaal en heel mooi na tuurlijk", zei de diktevreden jong ste Van Poppel daarover. Hij had zaterdag nog contact gehad met Boy (tegenwoordig ploeggenoot van Bovenhuis en ook Danny's, vaste trainingsmaat). „Hij vertelde me dat als ik me goed voelde dk niet tot het einde moest wachten om iets te forceren. Pas dan zou ik een gat kunnen slaan dat groot ge noeg zou zijn om het klassement nog te winnen. Dat heb ik dus ge daan. Het was geen gok. Ik voelde me er sterk genoeg voor." Vooral de Duitsers smeten op de Oost-Vlaamse hellingen (Valken berg, Leberg en Langendries) en kasseien met hun krachten. Net als Van Poppel moésten hun top pers en kanshebbers op de eindze ge Mario Vogt en Jasha Sütterlin aanvallen om de tot dan toe onge naakbare Engelsman Daniel McLay uit de gele leiderstrui te rij den. Daartoe moesten ze onder meer zien te voorkomen dat de En gelse selectie de 104,4 kilometer lange etappe min of meer lam zou leggen. In die opzet slaagde de Duitse ploeg. Het peloton dunde zienderogen uit, McLay tuimelde uiteindelijk naar de zesde plaats in het eindklassement, maar op de coup van Van Poppel in de laatste vijfentwintig kilometer van de koers hadden ze geen antwoord. Vogt, tweede in het eindklasse ment op 38 seconden van Van Pop pel, kon zich voorstellen dat de tac tiek van zijn ploeg helemaal ver keerd had kunnen uitpakken. „Maar ik zou ook niet weten wat we anders hadden moeten doen. Niks doen was geen optie. Ons eer ste doel was om de Engelsen te be strijden. Dat lukte ook. Van Pop pel was daarna simpelweg te sterk." Het talent van WV De Peddelaars, tevens winnaar van het jongeren- klassement en de prijs voor de strijdlustigste renner, pakte 31 se conden op de nummer twee in de laatste rit Jasper Stuyven. De Bel gische wereldkampioen zat even eens op het vinkentouw, maar zijn benen waren niet goed genoeg. „Jammer, want ik had er na giste ren een heel goed gevoel over", zei Stuyven. Hij doelde daarmee op de etappe Hulst-Axel (104,3 kilo meter) van zaterdag. Die eindigde net als de eerste etappe op vrijdag vanwege de wind en diverse val partijen in een grote slijtageslag. Stuyven won de rit echter soeve rein, na uitstekend voorwerk van zijn ploeg Avia Cycling Team. Na zijn derde plaats vorig jaar viel Stuyven net buiten het podium van het eindklassement. De derde plaats (op 48 seconden van Van Poppel) was dit keer voor Dylan van Baarle uit Zoetermeer. De Ne derlands kampioen bij de junioren legde de basis daarvoor in de tijdrit op zaterdagochtend. Met een gemiddelde van 48,8 kilome ter per uur raffelde hij de 7,8 kilo meter in en rond Axel af in negen minuten en 34,86 seconden. Van Baarle, ook vorig jaar heer en meester in de race tegen de klok, bevestigde daarmee zijn faam als tijdrijden Van Poppel reed in de tijdrit even eens ijzersterk (vijfde in 9.54.94). Daarmee toonde hij zijn veelzijdig heid, want in de eindsprint van de vrijdagetappe Philippine-Axel spurtte hij ook al naar de tweede plaats achter Daniel McLay. Boven dien staat hij in het veldrijden zijn mannetje. Zo haalde Van Poppel het afgelopen seizoen de tweede plaats in de wereldbekerwedstrijd in Hoogerheide. Een vergelijking met vader Jean-Paul, het sprintka non van weleer, lijkt dus niet aan de orde. Toch is die er volgens diens jongste zoon wel degelijk. „M'n pa kon in zijn jeugd ook be hoorlijk goed tijdrijden. En zijn eerste spurt won hij pas bij de be loften. Het. kan dus nog alle kan ten op. Maar net zo als hem prof worden is natuurlijk het allermooi ste." Van de 151 gestarte renners fi nishten er 57. Van de zes Zeeuwen reed niemand de Driedaagse uit. Het peloton op de Plattedijk bij Axel in de derde etappe van de Internationale Juniorendriedaagse. Inzet: eindwinnaar Danny van Poppel (midden), de nummer twee Mario Vogt (links) en de nummer drie in het eindklassement Dylan van Baarle. foto Mark Neelemans door René van Stee AXEL - De Turkse equipe reed in de Internationale Juniorendrie daagse anoniem mee. Uitrijden was het motto, maar dat lukte geen enkele renner van de zeskop- pige ploeg. Als het aan de Turkse bondsbonzen en algemeen hoofd coach Horst Strunk ligt, komt daar binnen afzienbare tijd veel veran dering in. De Duitser is aangetrok ken om het wielrennen in Turkije op poten te zetten. Zijn mogelijk heden lijken oneindig. „Er is verschrikkelijk veel geld van de staat mee gemoeid. Die wil dat Turkije internationaal een woord je gaat meespreken. Vandaar dat nu ook de Ronde van Turkije op de kalender staat", vertelt Strunk. Hij heeft geen idee waarom de Turken de wielersport ineens om armen. „Misschien omdat ze toch Europeser zijn dan wij denken?" Strunk kent het klappen van de zweep. Hij was lange tijd coach van de Duitse deelstaat Nordrhein Westfalen. De Juniorendriedaagse Gele trui (winnaar): Danny van Poppel (NL) Groene trui (punten): Jasper Stuyven (B) Rode trui (sprintklassement): Mario Vogt (D) Witte trui (beste jongere): Danny van Poppel Grijze trui (kasseiklassement): Alexey Lut- senko (KAZ) Blauwe trui (combinatieklassement): Mario Vogt Bolletjestrui (bergklassement): Fabio Nappa (D) Ploegenklassement: Avia Cycling Team (B) kent hij als zijn broekzak. „We wonnen hier in 2000 met Marcel Sieberg, Die rijdt nu als prof voor HTC Columbia." Het wielerverbond in Nordrhein Westfalen werkte al enkele jaren samen met de Turkse wielerbond. Strunk werd door de Turken ge vraagd vanwege de goede resulta ten van zijn Duitse pupillen. Hij te kende een driejarig contract. „Ik moet alles vanaf de grond opbou wen. Een lastige klus, maar ook een heel mooie uitdaging", vindt Hij. Strunck staart zich niet blind op kortetermijnresultaten. Zo stelt hij geen irreële eisen aan zijn pu pillen op de EK's voor junioren, de renners tot 23 jaar en de vrou wen die in juli in Ankara worden gehouden. „Niet negatief opvallen. De Turkse equipe voor aanvang van de derde etappe. foto PZC Dan zijn we al heel erg tevreden." komt. Die krijgt als thuisbasis Keu- Verder is het de bedoeling dat er len. „Want in Turkije leer je niet volgend jaar een Turks-Duitse fietsen. Dat moet je doen waar het ploeg met renners onder de 21 jaar écht gebeurt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 54