'Goed debatteren is niet j|jp# c»n! well TOöS Rups nachtvlinder vreet massaal bomen kaal H www.beusekom.nl Auto rijdt in op publiek bij Friese fietstocht Zeearend is ook in Zeeland gesignaleerd Ontsnapte Gierard Joling is terecht Bruinvis definitief in Oosterschelde Jongen (13) overleeft schok van 10.000 volt Medicijnonderzoek stopt na sterfgevallen Duits kind in kuil bedolven onder zand PAUL KUSTERS VERKIEZINGSDEBAT De vier lijsttrekkers die na 9 juni volgens RTL weieens in aanmerking kunnen komen voor het premierschap, mochten zondagavond voor het oog van de tv-camera's in debat. dinsdag 25 mei 2010 DRIEBERGEN De zeearend verspreidt zich over Nederland. Voor het vijfde achter eenvolgende jaar heeft een zeea- rendpaar met succes gebroed in de Oostvaardersplassen en de vogels zijn ook in Zeeland, de Biesbosch en het Lauwersmeergebied te vin den, meldde Staatsbosbeheer giste ren. Gemiddeld zijn er zo'n tien exemplaren in Nederland. LEEUWARDEN Gierard Joling is terecht. De kal- koengier uit het dierenpark Aqua Zoo ontsnapte vorige week door een gat in de omheining. Gierard kon zondagavond worden gevan gen op een erf in het dorp Goëngahuizen (gemeente Smallin- gerland). Dierverzorgers konden het dier vangen nadat oplettende Friezen de dierentuin hadden ge waarschuwd waar Gierard zat. RIJSWIJK De bruinvis heeft zich definitief ge vestigd in de Oosterschelde. Dat concludeert de Stichting Rugvin na een telling, zaterdag samen met het Wereld Natuur Fonds. De orga nisaties telden 15 bruinvissen (wal- visachtigen). In september werd de Oosterschelde voor het eerst ge scand en toen werden 37 bruinvis sen gespot, waaronder vijf kalfjes. TER HEIJDE Een" 13-jarige jongen uit het Zuid-Hollandse dorp Ter Heijde heeft een zware elektrische schok overleefd. De jongen had zaterdag op een bouwterrein geprobeerd een stroomkabel, met daarop 10.000 volt, met een handzaag door te zagen. Volgens de politie Haag landen lijkt de jongen niets aan het incident t e hebben overgehouden. UTRECHT Een onderzoek in zes Nederlandse ziekenhuizen naar de werking van het medicijn rivastigmine tegen de lirium bij ernstig zieke patiënten op de intensive care is stopgezet na dat was gebleken dat het aantal sterfgevallen hoger was dan bij pa tiënten die een nepmedicijn kre gen. Dat bevestigde het UMC Utrecht zaterdag na berichtgeving door NRC Handelsblad. BERGEN AAN ZEE Een 9-jarig Duits jongetje is gister ochtend levensgevaarlijk gewond geraakt. Het kind, dat op vakantie was in de badplaats, raakte bedol ven onder het zand in een kuil. Omstanders en agenten groeven het jongetje uit. Hij is daarna naar een ziekenhuis in Alkmaar ge bracht, waar hij in zorgelijke toe stand op de intensive care ligt. Van Beusekom B.V., Parkstraat 5, 3743 ED Baarn, Nederland, Tel.: +31(0)35 699 63 73, Fax: +31(0)35 699 63 77, E-mail: info@beusekom.nl Registermakelaars I Taxateurs I Veilinghouders BALKENENbE ©ROTE VERLIEZER TV-6EBAT PvdA'er Job Cohen maakte geen sterke indruk tijdens het 'premiersdebat'. Toch vonden kijkers hem na WD'er Rutte als beste naar voren komen. door Hanneke Keultjes Zomaar een reactie van een kijker na afloop van het premiersdebat op be richtjessite Twitter: 'Co- hen is de minste debater van de vier, maar hij is de enige die ik als bestuurder zou willen'. De PvdA-lijsttrekker zocht soms naar woorden, maakte af en toe een bozige indruk en had cijfers - niet de minst belangrijke - 'niet pa raat'. Toch werd Job Cohen na afloop van het eerste verkiezingsdebat op tv, zondagavond, tot de één na bes te uitgeroepen, na Mark Rutte van de WD. De reden? Het was de enige linkse kandidaat, speculeert rechts. Nee, de kijkers zien in hem een premier, zegt de PvdA. Het debat was door organisator RTL geafficheerd als 'het premiers debat'. Daar zou rasbestuurder Co- hen zich misschien beter op zijn plaats voelen. Toch was wat de kij kers zondagavond zagen vooral een lijsttrekkersdebat. WD'er Rutte kwam volgens kij kers als beste uit de bus. Hij liet zich niet uit de tent lokken en viel PW-lijsttrekker Geert Wilders aan, die de verhoging van de AOW-leeftijd tot breekpunt ver klaarde. Regeringsdeelname wordt zo wel heel onwaarschijnlijk, stel de Rutte. „Een stem op de PW is een weggegooide stem." In een rechtstreeks minidebat met Rutte kreeg Cohen er nauwelijks een speld tussen. „Het is geen de batingclub waar we een wedstrijd je doen wie er het langst aan het woord is", zei Cohen, in een po ging Rutte de mond te snoeren. Zo'n debatwedstrijd zegt niks over leiderschap, stelt de PvdA. „Dat je snel kan onderbreken en snel kan reageren, is van generlei waarde voor het leiden van het land", vindt PvdA-Kamerlid Diederik Samsom. „Iemand die een ander uit laat praten, even nadenkt voor hij antwoord geeft, dat is een be dachtzame premier." Het debat ging minder over leider schap en meer over de partijen en diens standpunten, vindt ook WD-Kamerlid en campagnelei der Stef Blok. Maar dat debatteren dan van ondergeschikt belang zou zijn, wil er bij hem niet in. „Als premier moet je niet alleen bestu ren, maar ook het publiek overtui gen. Daarin slaagde Rutte wel, ge tuige de opiniepeiling. De kijkers roepen Rutte echt niet tot win naar van een premiersdebat uit, als ze niet denken dat hij een goe de premier zou zijn." Bij het CDA overheerst blijdschap. Het leeuwendeel van het nieuws uit het debat komt bij Jan Peter Balkenende vandaan, jubelt het CDA: het verwijt dat de WD 'een kille saneerder' is, dat een derde kabinet Paars 'dichterbij is dan ooit' en dat de WD de hypothee krenteaftrek weigert te garande ren. De christendemocraten zien in Balkenendes optreden hét be wijs dat hij niet langer wordt afge schreven. „Het is een echte leider. Niemand durfde met hem één op één te debatteren", zegt een CDA' er. En dat terwijl Balkenende moet knokken tegen het beeld van drie gevallen kabinetten. De CDA' er: „Als het gaat om de vraag wie vertrouwen we het kabinet toe, dan zeggen veel mensen toch weer Balkenende." En dan Geert Wilders, in de peilin gen de kleinste van de vier deelne mende partijen. Hij ging de recht streekse confrontatie aan met Co- hen„Als u zegt dat u voor Neder land wilt doen wat u voor Amster dam heeft gedaan, dan is dat geen belofte maar een dreigement." Cohen noemde Wilders 'een ge vaar voor de rechtstaat'. Later WAGENINCEN - Grote aantallen rup sen van diverse soorten nachtvlin ders vreten de bomen kaal. Met na me eikenbossen raken volledig ont bladerd. De opvallende kaalvraat is eerder in 2009, 2008 en in 1996 gezien, al dus bioloog Arnold van Vliet van de Natuurkalender en Silvia Hel lingman van plaagdierenbestrij- ding Biocontrole gisteren. De rupsen zijn vooral van de klei ne en grote wintervlinder en van de eikenbladroller. Er zijn zo opval lend veel rupsen, omdat de nacht vlinders de vorige zpmer heel goed hebben doorstaan. Het vrouwtje legt aan het eind van het najaar eitjes, die overwinteren in bladknoppen van loofbomen. De rups'en hebben een grote voorkeur voor eikenbomen, maar vreten 'ook populieren, iepen, esdoorns en beuken kaal. Omdat de rupsenplaag zich nu en kele jaren achtereen heeft voorge daan is het mogelijk dat sommige bossen verzwakken, waardoor ze een prooi kunnen worden voor in secten als de eikenprachtkever, die de boom uiteindelijk doet afster ven. Eikenbomen die nu kaalgevreten worden, krijgen in het najaar geen eikels, omdat de rupsen ook de bloesems wegknagen. Spanning op de gezichten van Wilders gingen. werd de PW'er minder zichtbaar. Morgen is het volgende lijsttrek kersdebat. In Carré debatteren dan OUDEMIRDUM - Een 92-jarige man heeft gisteren tumult veroorzaakt tijdens de Elfstedenfietstocht in het Friese Oudemirdum toen hij met zijn auto het publiek inreed. Vier mensen raakten gewond. De man zei dat hij met zijn auto wil de wegrijden van de parkeerplaats en per ongeluk het gaspedaal voor de rem aanzag. Volgens de politie hij erg geschrokken. Twee van de gewonden moesten in het zieken huis behandeld worden, aldus de politie. Het ongeluk zorgde voor paniek omdat mensen dachten aan de aanslag in Apeldoorn op Koninginnedag vorig jaar toen een man met opzet het publiek inreed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4