juiste weg in 27 Bryan Ruiz lovend over Preud'homme Zeelenberg leidt Lorenzo naar koppositie Italië juicht weer voor Ivan Basso Almagro schakelt Haase uit Van Langen-Wisse springt ver tijdens Recordwedstrijden dinsdag 25 mei 2010 Robin Haase is er gisteren niet in geslaagd de tweede ronde te bereiken bij de strijd om de Open Franse tennistitel in Parijs. De Spaanse grave/specialist Nicolas Almagro had het lastig met de Nederlander maar won wel in vijf sets: 6-4 3-6 4-6 7-6 (3) 6-4. door Edward Swier PARIJS - Voor het eerst sinds Ro land Garros van 2006, toen Rae- mon Sluiter twee partijen in het hoofdtoernooi won, bereikte een Nederlandse tennisser de tweede ronde van het grandslamtoernooi in Parijs. Thiemo de Bakker klopte de Fransman Olivier Patience: „Ik ben nu wel een drempeltje over." De eerste keer is altijd de lastigste. Maar zoals Thiemo de Bakker dit jaar al eerder barrières slechtte, slaagde hij ook op Roland Garros. „Zo'n eerste ronde op een grands- lam, de drukte, de spanning' het is iets waar je doorheen moet." Vo rig jaar nog kwam De Bakker niet door de kwalificaties, dit jaar heeft hij als nummer vijftig van de we reld rechtstreekse toegang. Eerst was hij al blij met een top hon derd-klassering, sprak de Westlan der zondag. Nu lonkt de top der tig. „Ik moet mezelf blijven pus hen." Winst op de Spanjaard Guillermo Garcia-Lopez, de nummer 32 van de plaatsingslijst, in de volgende ronde zou hem woensdag al een eind op weg helpen. „Ik denk dat ik meer in me heb. Ik krijg steeds meer vertrouwen in mijn eigen spel, word alsmaar rustiger", aldus De Bakker, na de 6-4 5-7 6-4 6-3-zege op de Franse qualifier Oli vier Patience. Als junior won Thiemo de Bakker in 2006 al een grandslamtoernooi (Wimbledon) maar als senior was het hem nog niet gegeven zelfs maar een ronde te overleven. De route naar volwassenheid was een lastige, vol hobbels. De Bakker was, erkent hij zelf, geen makkelij ke jongen. Niet voor zijn coaches, maar vooral niet voor zichzelf Sinds de nu 21-jarige Zuid-Hollan der doorheeft hoe het werkt op het hoogste niveau, maakt hij ech- door Leon ten Voorde ter reuzensprongen. Nota bene en fant terrible John van Lottum, die zelf op de baan regelmatig de weg kwijtraakte, wees hem als coach de weg. De Bakker is sinds vorige zomer zoveel serieuzer met zijn vak bezig en verzorgt zichzelf ein delijk goed. Vorig jaar nog gaf hij toe niet alleen op reis te kunnen. Hij vergat zijn voeding, trainde on voldoende, verloor de rust-arbeid- verhouding uit het oog. Inmiddels heeft hij, nadat de sa menwerking met Van Lottum strandde, de nodige steunpilaren rond zich verzameld. Aan coaches geen gebrek. Davis Cup-captain Jan Siemerink en Rohan Goetzke, de technisch di recteur van de KNLTB, geven hem adviezen. De voornaamste steun kwam zondag echter van Mats Merkel. De Adidas-werknemer neemt De Bakker bij de hand. De kledingsponsor ziet in De Bakker een groot talent en geeft hem alle faciliteiten die hij wenst. Binnenkort gaan Merkel en De Bakker voor de tweede keer naar Las Vegas. Niet om te gokken, maar om keihard te trainen. De Bakker kan er gebruikmaken van het kennis en fanatisme van het vroegere begeleidingsteam van Andre Agassi: Darren Cahill en Gil Reyes. Merkel zegt dat hij en De Bakker „door het geringe leeftijdsverschil samen zo goed door één deur kun nen." De Duitser heeft niet de angst dat De Bakker in oude fou ten vervalt. „Thiemo praat niet veel, maar observeert heel goed. Hij wil z'n ding doen, ik vind 'm professioneel bezig." Merkel zegt voor de tennisser als een route planner te werken. „Ik geef hem meerdere opties, hij mag kiezen. Een beetje zoals een GPS." De Bak ker lacht: „Ja, Mats geeft me keu zes. Maar hij vertelt wel duidelijk welke kant hij op wil." ENSCHEDE - Michel Preud'homme wordt de nieuwe coach van FC Twente. Er is een speler bij de landskampioen die hem als geen ander kent als trainer. Bryan Ruiz opende onder Michel Preud'hom me bij AA Gent de deur naar een carrière in Europa. De clubleiding van Twente zal on getwijfeld even bij zijn smaakma ker hebben geïnformeerd naar de werkwijze van de Belgische oefen- meester, die in Enschede een drie jarig contract gaat tekenen en zijn vaste assistenten thuis laat. Ruiz is lovend over de opvolger van Steve McClaren. „Hij is een goede man en een goede trainer", aldus de Costaricaan. Bronnen rond de 51-jarige Waal met dat grappige Vlaamse accent meldden vorige week al dat hij in gesprek was met een Nederlandse topclub. Het moest wel om FC Twente gaan, omdat Ajax, PSV, AZ en Feyenoord zijn voorzien voor het komende seizoen. Zaterdagmorgen werd dat laatste beetje twijfel weggenomen toen Preud'homme door een opletten de fan met camera werd gesigna leerd op het trainingscomplex in Hengelo waar hij door technisch manager Cees Lok werd rondge leid. De man met de krullen op de foto was onmiskenbaar Preud'homme, A^ichel Preud'homme geen twijfel over mogelijk. Michel Preud'homme was ook in beeld hij FC Porto en kon veel geld ver dienen bij een club in het Mid den-Oosten, maar de uitdaging bij Twente prikkelt hem toch het meest. Wie aan Preud'homme denkt, heeft in eerste instantie de stijlvol le keeper van weleer op het net vlies. Zijn trainersloopbaan is wat minder bekend en vertoont ook een aantal opvallende hiaten. Eigenlijk heeft hij voor een man van 51 nog maar bitter weinig erva ring. Na zijn actieve voetballoop baan, die hem onder meer langs Standard Luik en KV Mechelen bracht, werd de 58-voudig interna tional eerst technisch directeur bij Benfica, de club die hij als keeper het laatst had gediend. Vervolgens werd hij trainer bij zijn jeugdliefde Standard Luik, maar die functie be sloot hij al snel weer op* te geven voor de post van technisch direc teur. In 2006 ontsloeg hij in die hoedanigheid de toenmalige trai ner Johan Boskamp om daarna zelf op de trainersstoel te gaan zit ten. Preud'homme leidde de geval len topclub Standard in 2008 naar de landstitel. Omdat hij in Luik geen overeen stemming over een nieuw con tract wist te bereiken, nam hij de wijk naar AA Gent. Daar beleefde hij het afgelopen seizoen ongeken de triomfen. Gent werd niet alleen verrassend tweede in de competi tie, de club won vorige week ook op imponerende wijze de Bel gische beker. Nog diezelfde avond liet Preud'homme weten dat hij wel openstond voor een buiten lands avontuur. Meteen dansten de geruchten over een overgang naar Twente al rond. Preud'homme staat in Belgie be kend als een harde werker, die de wedstrijden van zijn ploeg vol vuur en emotie volgt. Gent speel de dit seizoen na kampioen Ander- lecht het beste voetbal van België. Altijd was de blik op de aanval ge richt, altijd werd het offensief ge zocht met drie aanvallers. Het zijn de wapens die in Enschede zullen aanspreken. door jaap van Brummelen LE MANS - Op 27 mei 1990 boekte motorcoureur Wilco Zeelenberg op de Nürburgring in de 250CC zijn enige Grand Prix-overwinning. Twintig jaar na dato maakt 'De Zeel' op een heel andere wijze car rière in de motorsport. Als steun en toeverlaat van Jorge Lorenzo. De Spaanse toreador liet zondag op Le Mans op schitterende wijze teamgenoot Valentino Rossi ach ter zich. Lorenzo voert nu met ne gen punten voorsprong de WK ranglijst aan. „Een fantastische beloning voor hard en goed werken", juichte teammanager Zeelenberg. Lorenzo nam in zeges een 2-1-voorsprong op de regerend wereldkampioen. De toon is gezet. De slag om de wereldtitel gaat tussen Lorenzo en Rossi. Sinds Kenny Roberts in 1980 de eerste drie 500CC Grands Prix won, was dit de eerste Yam aha-hattrick vanaf het begin van het seizoen in de koningsklasse. Het illustreert dat Yamaha niet al leen over de beste coureurs, maar ook de beste machines beschikt. Na zijn thuiszege in Jerez, waar mee Lorenzo de koppositie in han den nam, had Zeelenberg getwij feld of de 23-jarige man uit Mallor- ca wel om zou kunnen gaan met de druk die daarmee gepaard ging. Lorenzo leverde een overtuigend bewijs. Hij nestelde zich in het achterwiel van Ropsi, die problemen had met het uitaccelereren, om geduldig af te wachten en in de twaalfde van 28 ronden zijn slag te slaan. „Lo renzo heeft tactisch knap werk ver richt, zijn hoofd koel gehouden en geduld opgebracht", stelde de Bleiswijker vast. RASUN Dl SOTTO - Het was feest in Italië het afgelopen weekeinde. Toeterende auto's overal na de Champions League-winst van In- ter en opgeluchte wielerfans tot ver buiten de Dolomieten. 'Nibali laat de Giro opnieuw beginnen' was de teneur van de krantenkop pen nadat diens ploeg Liquigas za terdag in de rit over de Monte Grappa orde op zaken stelde in de thuisronde. Vincenzo Nibali won de etappe en de brutale Australi sche nieuwkomer Richie Porte (Saxo) werd uit de roze leiderstrui gereden. Met de Spanjaard David Arroyo (Caisse d'Epargne) als nieu we klassementsaanvoerder werd het de dag erop een nog groter feest voor de Italianen. Dit keer liet Ivan Basso de tifosi juichen met zijn uithaal op de gevreesde Monte Zoncolan. Wereldkampi oen Cadel Evans boog als laatste voor de wederopgestane wieler- held. Arroyo staat nog wel aan de leiding, maar Basso heeft de eind zege in het vizier en dat is na de slachting van afgelopen woensdag, toen de Italiaanse topfavorieten bijna dertien minuten Verloren op een ontsnapte groep van voorna melijk Angelsaksische coupplegers, een hele opluchting. De leiderstrui van Taylor Phin- ney is zaterdag tijdens de twee slo tetappes van Olympia's Tour in Hoofddorp niet meer in gevaar ge komen. Met een overwinning in de afsluitende tijdrit over 9,5 kilo meter zette de 19-jarige Ameri kaan van Trek-Livestrong zijn over wicht in de etappekoers voor belof ten extra in de verf De ochtend etappe werd gewonnen door Ra- bo-renner Coen Vermeltfoort. De sprinter stelde daarmee de eindze ge in het puntenklassement veilig. HOORN - Yvonne van Langen-Wis se heeft een goede generale afge werkt voor de internationale meer kamp volgende week in het Oos tenrijkse Götzis. De 27-jarige atle te, afkomstig uit Vlissingen, sprong zaterdag bij de Flynth Re cordwedstrijden in Hoorn 6.41 me ter ver. Dat was slechts veertien centimeter onder de limiet voor het EK en tevens een dik persoon lijk record. Van Langen-Wisse hoopt zich vol gende week in Götzis op de zeven kamp te plaatsen voor het EK. Daarvoor moet ze 6070 punten ha len. Van Langen-Wisse won in Hoorn ook de 100 meter horden in 13.60 seconden. „Met die sprong was ik wel heel blij verrast. Het is een af stand waar ik al een paar jaar op hoop. Het kwam er tot zaterdag al leen nooit uit." Ivan Basso bedwingt de Monte Zoncolan in de vijftiende etappe van de Gi ro d'ltalia. foto Alessandro Trovati/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 43