5 3 Bruinvis vestigt zich in Oosterschelde Zeeuw rijdt duur maar woont goedkoop www.pzc.nl Vul uw vraag in op www.pzc.nl/verkiezingen of bel 0118-434010 dinsdag 25 mei 2010 D66-lijsttrekker Alexander Pechtold is in gesprek met de PZC-redacteuren Ernst jan Rozendaal (m) en Jeffrey Kut- terink (r). foto Ruben Oreel En liefst een beetje snel. „Van Zeeland één gemeente maken?" oppert een van de interviewers. Pechtold: „Als daar draagvlak voor is, waarom niet." Zeeland heeft vorige week zijn verlanglijstje aan de (in)formateur geformuleerd. Verstandig, vindt de lijst trekker van D66, al zijn de Zeeuwse thema's wat hem betreft in Den Haag genoegzaam bekend: ziekenhuis zorg, kernenergie en de verdieping van de Wester- schelde. „Jullie hebben een goede lobby", zegt hij, waarmee hij het Zeeuwse streven over een eigen lob byist in Den Haag te beschikken, een tikkeltje overbo dig maakt. Pechtold wijst erop dat de bekendheid van Zeeland in Den Haag mede te danken is aan de Ka merdebatten over de ontpoldering van de Hedwige- polder. Bij het noemen van de naam van de polder legt hij de klemtoon verkeerd: op de één na laatste let tergreep. Zo bekend is Zeeland nu ook weer niet in Den Haag. Het standpunt van D66 over kernenergie is ietwat cryptisch. Geen nieuwe kerncentrales, mits staat in het verkiezingsprogramma. Maar Pechtold onder streept dat Nederland niet hypocriet over kernener gie moet doen, omdat 30 procent van de elektriciteit die in het land wordt gebruikt uit atoomstroom be staat. Wel legt hij er de nadruk op dat de ontwikke ling van duurzame energie niet op eèn vrijblijvende manier ter hand mag worden genomen. In het verle den was wat dat betreft volgens hem te veel sprake van een jojobeleid: nu eens wel subsidie op bijvoor beeld zonnepanelen en dan weer niet. Pechtold plaatst in dat verband kanttekeningen bij het beleid van zijn partijgenoot Laurens Jan Brinkhorst die als minister van Economische Zaken in het kabinet-Bal kenende II mede de hand had in dat gejojo. Nadat alle vragen zijn gesteld en beantwoord, is het de beurt aan verslaggeefster Kris Derks van de PZC-jongerensite watisnouje.nl. „Mag ik Alexander zeggen?", is haar eerste vraag. Dat mag. Gisteren was Femke Halsema van Groenlinks te gast bij' de PZC. Morgen op deze plek alles over dat bezoek. Alexander Pechtold is er niet erg van onder de in druk dat Zeeuwen tol moeten betalen voor de Wester- scheldetunnel. „Leerlingen uit de Betuwe die naar het voortgezet on derwijs in Wageningen gaan, beta len ook voor de pont", reageert de D66-lijsttrekker op de vraag van PZC-lezer Wim Verschoor uit Ar- nemuiden die wil weten waarom Zeeuwen moeten betalen, terwijl wegverbindingen elders in het land gratis zijn. Pechtold: „Ik wil ook graag eens met u uitrekenen wat een vierkan te meter woonruimte bij u kost en bij iemand in Den Haag." Dus: Zeeuwen rijden duur, maar wo nen goedkoop. De D66-leider vindt wel dat de tol van de Wester- scheldetunnel in de toekomst moet worden meegenomen in de kilometerbeprijzing, waarbij niet het bezit van een auto maar het ge bruik ervan wordt belast. Pecht old: „We moeten af van dat rare systeem van een heffing per plek. Dat is niet toekomstbestendig." Overigens gaat Den Haag niet meer over de vraag of de tunnel al dan niet tolvrij moet zijn. Sinds vo rig jaar is de provincie eigenaar van de Westerscheldetunnel en die bepaalt of voor het gebruik er van moet worden betaald. Alie Heersprink uit Goes wilde van Pechtold weten waarom de Nederlandse politiek niet meer druk uitoefent op-het Europese Parlement om de maandelijke geld verslindende verhuizing van Brus sel naar Straatsburg en terug te stoppen. Pechtold: „Mevrouw, er is geen enkele partij in Nederland die dat niet zou willen doen. Wat mij betreft stoppen we er morgen mee." Hij vertelde dat de socialisten en de liberalen in het Europese Parle ment wel voor één vergaderplek te vinden zijn. Volgens hem houden de christen-democraten veel van dit soort vernieuwing tegen. Bo vendien berust de dubbele verga derlocatie op afspraken tussen Frankrijk en Duitsland. MIDDELBURG - De bruinvis is een vaste bewoner van de Oosterschel de. Dat concludeert de Stichting Rugvin na een telling die het zater dag met het Wereld Natuur Fonds heeft verricht. Beide organisaties telden vijftien exemplaren van deze walvis- of dolfijnachtige zeezoogdieren. Vo rig jaar september werd in de Oos terschelde voor het eerst uitge breid gespeurd naar bruinvissen. Toen telden de onderzoekers 37 bruinvissen. Zaterdag trokken negen schepen vanaf de Oosterscheldekering lang zaam naar het oosten om bruinvis sen te turven. Dat de telling min der dan de helft opleverde van die in september, betekent volgens de stichting niet dat nu minder bruin vissen in de Oosterschelde zwem men. Vorig jaar was het windstil; zaterdag waaide het, waardoor waarschijnlijk een aantal bruinvis sen door de golven niet kon wor den waargenomen. Rugvin noemt het uniek dat bruin vissen, die normaal in open zee le ven, in een deels afgesloten gebied als de Oosterschelde voorkomen. Ze worden daar al jaren gezien. Bruinvissen leven alleen of in groe pen van twee tot tien dieren. VIDEO'S Bekijk de complete interviews met Alexander Pechtold en Femke Halse ma op: www.pzc.nl/verkiezingen OOK LEUK Op www.watisnouje.nl staat een vi deo waarin jongerenverslaggeefster Kris Derks aan Pechtold de vragen voorlegt 'die er echt toe doen'. Heeft u een vraag voor een lijsttrek ker? U mag 'm zelf komen stellen. Van experts kun je meer verwachten. Beleef het WK me» Exper»ï Kijk snél op www.expert.nl/wk VAN-3+9".- DAG AANBIEDING! OP=OP DAGAANBIEDING! OP=OP GESCHIKT VOOR D1GITENNE BDP2500 Met Full HD 1080p beeldkwaliteit Dolby TruéHD voor 7.1 Surround Sound, HDMI DTS en Dolby Digital. Met DivX Ultra 221 Tl SB. Stijlvolle monitor met 1920 x 1080 pixels, contrast van 50.000:1, DVB-T tuner én HDMI-ingang. Inclusief afstandsbediening

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3