21 2 Pechtold geeft Zeeland geen douceurtjes JMBbIII ledereen wil vandaag naar Zeeland. Ik ook' Familia PZC dinsdag De krant 5 weken voor 15 euro! ZEEUWSE ZAKEN Bk. JgjH DE VERKIEZINGEN ZEEUWSE STEMMEN Alexander Pechtold 'Dit is een provincie die enorm met krimp te maken krijgt. Daar heb je een krachtig bestuurlijk apparaat voor nodig' dinsdag 25 mei 2010 door Marleen Blommaert Er zijn van die plekken waar je onverwacht terechtkomt en wou dat je er mocht blij ven. De sfeer, de mensen, alles past in zo'n geval perfect. Als of een stukje van je ziel, dat de rest van het jaar in de schaduw ligt, zo de zon in mag. Op zo'n plek was ik zaterdag. Neven en nichten, zussen, broer en achternichten hadden besloten, dat het toch wat sneu was wanneer we elkaar alleen bij begrafenissen zou den zien. Dus zouden we uit eten gaan. Omdat een deel in Brabant woont en de rest in Zeeland had den we halverwege afgesproken, Antwerpen. We spraken afin een Spaans restaurant, Las Manas. Eén van ons was er geweest en zei, dat je er redelijk kon eten voor een re delijke prijs. Aangezien het meren deel van het gezelschap Zeeuws is of er al lang mee verkeert, kunnen we dat ook vertalen. „Heerlijk eten voor weinig." Meteen na de ouwe tunnel een u-bochtje naar rechts en we ston den voor de gevels die ons vertel den dat we hier moesten zijn. „Hier?" Het heerlijke van een ha venstad is, dat je nooit mag afgaan op buitenkanten. Zo ook bij Las Ma- nas. Als je de moeite neemt om over de drempel te gaan, stap je zo een andere wereld in, een Spaanse. Een bar waarop een enorme snijma chine staat, waarop permanent een prachtige gerookte ham ligt die met enige regelmaat, om de zoveel minuten zachtjes zoevend heen en weer glijdt. Achter de bar bevindt zich het restaurant. Een beetje ver stopt. Op mediterrane wijze zijn onwaar schijnlijk veel tafeltjes neergezet. De obers moeten uitkijken waar ze lopen en u ook. Maar als u eenmaal zit, waant u zich meteen in Spanje. Uiterlijkheden zijn bijzaak hier, bor den geef je zelf door, prijzen zijn helder (8, to, 12,16 euro) en een me nukaart bekijk je met z'n tweeën. Het eten is heerlijk of u nu van vis of vlees houdt Het is een plek om met uw familie prachtige en mis schien ook droevige verhalen te de len. U kunt genieten van heerlijk eten, livemuziek, een spontane dans en natuurlijk van elkaar. Waar om zou u wachten tot de volgende begrafenis? Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35. Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) aikroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zore Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076-.531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 voorletters Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Hij daagt iedereen uit te zeggen hoe vaak hij of zij het afgelopen jaar in het provinciehuis in Middelburg is geweest. Wat D66 betreft kan de provincie worden opgeheven en kunnen haar taken aan de gemeenten worden gegeven. Desnoods in één gemeente Zeeland. D66-voorman Alexander Pechtold trapt af in de reeks gesprekken met lijsttrekkers voor de Kamerverkiezingen op 9 juni. ;W w In de wereld na de moorden op Pim Fortuyn en Theo van Gogh is het een gewoon verschijnsel geworden: beveiliging van politici en andere co ryfeeën. Ook lijsttrekker Alexander Pechtold van D66 ontkomt er niet aan. Niet in de vorm van een peloton veiligheidsfunctionarissen die door gaans het zicht ontnemen op zijn kompanen in de verkiezingsstrijd Jan Peter Balkenende van het CDA en Geert Wilders van de PW. Voor hij eerste pink sterdag het hoofdkantoor van de PZC in Middelburg betreedt, komen twee bevei ligers een kijkje nemen. Ze hebben snel door dat hier geen gevaar valt te duchten. Beveiliging of niet, Pechtold is laat. De campagnebus van D66 is vastgelopen in de enige file die zich deze zonnige zondag op het Ne derlandse wegennet voor- doet. In de buurt van de Vlaketunnel staat het verkeer op de A58 vast. Het strand is in trek. „Iedereen wil vandaag naar Zee land", grijnst Pechtold, „ik ook." Het is de lijsttrekker van D66 niet aan te zien dat het drukke tijden zijn voor een politicus. Hij'oogt ont spannen, monstert geamuseerd de aardbeien die in de waterkaraf drijven en ondergaat bereidwillig het vragenvuur van de PZC-redacteuren Ernst Jan Rozen- daal en Jeffrey Kutterink. Opmerkelijk is ook dat Pechtold zich niet laat verlei den tot uitspraden die er bij het Zeeuwse deel van zijn electoraat wellicht goed ingaan. „Ik kom niet met douceurtjes voor Zeeland", verzekert hij. Dus geen toezegging over de matiging van tarieven voor een ki- lometerheffing in Zeeland waar - behalve op deze prachtige pinksterdag - files zelden voorkomen. En ook over de pogingen de nieuwe reactor voor onder zoek en productie van medi cijnen naar Zeeland te ha len, omdat daarmee zo'n lo gische nucleaire cluster zou ontstaan, houdt hij zich op de vlakte. „Ik wil me daar niet definitief over uitlaten. Ik ben benieuwd naar de meerwaarde." Duidelijker is de leider van D66 over de bestuurlijke or ganisatie van Nederland, nog steeds een van de kroonjuwelen van zijn partij. Sterke gemeenten; de provincie en het waterschap kunnen weg. „Dit is een provincie die enorm met krimp te maken krijgt. Daar heb je een krachtig bestuurlijk apparaat voor nodig." Wat D66 betreft is dat te bereiken met een nieuwe drielaags overheidsstructuur: rijk, regio's, gemeenten. Alexander Pechtold (Delft, 16 de cember 1965) is vanaf 1989 lid van D66. Pechtold studeerde in Leiden kunst geschiedenis en archeologie. Hij werkte voor hij de politiek in ging als veilingmeester bij Van Stockum's Veilingen. Op 30-jarige leeftijd werd hij wet houder in Leiden. Ookjwas hij bur gemeester van Wageningen, partij voorzitter en minister voor Bestuur lijke Vernieuwing. In maart 2005 nam hij het minister schap voor Bestuurlijke Vernieu wing en Koninkrijksrelaties over van Thom de Graaf. Op 24 juni 2006 werd Pechtold door de D66-leden gekozen tot lijsttrekker voor de Tweede Kamer verkiezingen. Op 29 juni 2006 trok de Tweede Kamerfractie van D66 Alexander Pechtold de steun aan het kabinet in, door haar blijvende onvrede met het vreemdelingenbeleid van minister Rita Verdonk. De koningin verleende Pechtold op 3 juli 2006 op de meest eervolle wijze ontslag, nadat hij samen met de andere twee bewindslieden van D66, minister Laurens jan Brink horst en staatssecretaris Medy van der Laan daartoe een verzoek had ingediend. Bij die verkiezingen viel zijn partij terug van 6 naar 3 zetels; sindsdien is hij fractievoorzitter. In 2007 koos de parlementaire pers Pechtold als 'Nederlandse poli ticus van het jaar'. In 2008 eindig de hij als tweede, achter Wouter Bos. In 2009 won hij weer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2