28I Sandt Plaet biedt gast Oorlog door gewone ogen GEBORGENHEID Trouwe standplaatshouders gaan vriendschappelijk zaterdag 22 mei 2010 - j&WSI§8&8£I(VÈ ~*Zs -v'-JSTJs? - &»ü$X&MiS£ - door Harmen van der Werf AXEL - De geschiedenis met een hoofdletter 'G' laat zich het indrin gendst vertellen door de ogen van 'gewone' mensen. Neem de Twee de Wereldoorlog. De Duitse minis ter voor propaganda Goebbels had het in 1943 niet voor niets over 'de totale oorlog'. Overal raakten men sen op drift, overal vielen slachtof fers, zo ook in de Beoostenblij- Benoordenpolder (in de volks mond De Bossenblie) bij Axel. Chiel van Doeselaar uit Epe - gebo ren en getogen in De Bossenblie - heeft de polderbewoners een stem gegeven in zijn recent opnieuw ge publiceerde boek 'Poldermensen in oorlogstijd'. De Tweede Wereldoorlog rolt over De Bossenblie heen als een onaf wendbaar natuurverschijnsel. Wat kunnen de bewoners ook doen te gen de inval van Duitse troepen op 10 mei 1940? Ze leveren hun aandeel in het Nederlandse leger. Een aantal polderjongens is gemo biliseerd, tot in Nederlands Indië. Aarnout van Cadsand - wiens va der en opa bekende jagers waren in de polder - komt daar in februa ri 1942 om bij de Slag in de Javazee tegen de Japanse marine. Hij had geen schijn van kans. Het leven in De Bossenblie gaat ondertussen zijn gangetje, al is de oorlog nooit ver weg. De christelij ke landarbeidersbond moet tot het Inwoners van polder De Bossenblie verschuilen zich, terwijl Duitse militai ren de wacht houden onder een perenboom. illustratie Chiel van Doeselaar Duitsgezinde Arbeidsfront toetre den. De Axelse afdeling waaronder de polder valt, weigert. Van Doese laar spreekt van 'een daad van ver zet'. Gemakkelijk is dat niet, verzet ple gen. Van Doeselaar heeft vijf inwo ners van De Bossenblie gevonden die vanaf 1943 in Duitsland moes ten gaan werken. Radio Oranje in Londen riep op niet te gaan en on der te duiken. 'Maar waar moet je zo snel heen?', vraagt yan Doese laar zich af. Eén polderbewoner zal nooit terugkeren. Frans Koek koek overlijdt op eerste kerstdag 1943 aan tyfus in het verre Oost- duitse Finow. De Bossenblie biedt in die tijd ook onderdak aan onderduikers, onder anderen bij bakker Dieleman in buurtschap Kijkuit. Bij een nachte lijke overval weet onderduiker Wil ly de Cock uit Aardenburg ternau wernood te ontsnappen door in de dakgoot te kruipen. Een 'goede' politieagent heeft hem daar wel ge zien, maar hij geeft dat niet door. Het zijn deze verhalen die 'Polder mensen in oorlogstijd' maken. In 2004 verscheen de eerste druk. De nieuwe uitgave is uitgebreid met extra dagboekaantekeningen en fo to's. Het boek (206 biz) is a 27 euro te koop bij boekhandels Van Aken, Bruna en Van de Sande in Terneu- zen en bij Van Doeselaar, 0578- 691557- Na jaren te hebben genoten van de Zeeuwse lucht, de rust, ruim te en vrijheid zien veel gasten het einde van camping De Sandt Plaet met angst en beven nade ren. Een aantal van hen probeert het tij nog te keren. door René Hoonhorst Marguerite Modder- kreeke-Hateboer (81) woont prachtig in Maastricht. Maar de frisse zeelucht en de rust die ze vindt op camping De Sandt Plaet in Retranchement zijn haar min stens net zo dierbaar als de drukte en de gezelligheid van het Vrij thof Modderkreeke was er dan ook 'echt een beetje ziek van' toen ze een aantal maanden geleden ver nam dat zij en haar dochter Maya de standplaats eind 2011 moeten opgeven. Met ingang van 2012 houdt De Sandt Plaet op te be staan. De camping moet plaatsma ken voor 'duurzaam behoud en uit breiding van het Zwin als natuur lijk intergetijdengebied' zoals het in de net verschenen aangepaste toelichtingsnota inrichtingsplan heet. Marguerite en Maya hebben niet direct een mening over uit breiding van het Zwin. Moeder wil best uitkijken naar een plek op een andere camping in Zeeuws- Vlaanderen. De lucht zal er tenslot te wel even fris en zuiver zijn. Maar Marguerite geeft haar doch ter gelijk als die zegt dat ze een beetje in 'een spagaat' zitten. Ze is nu, ondanks dat ze de acht kruis jes is gepasseerd, nog kras en vief Maar dat is geen garantie voor de toekomst. Maya weet nog niet of haar nieuwe baan haar in de toe komst ook nog in de gelegenheid stelt regelmatig van het zuidoosten naar het zuidwesten te komen. Overbuurvrouw Tina Breuer uit Brühl weet zeker dat ze niet meer komt als de slagbomen bij De Sandt Plaet naar beneden blijven. Niet alleen omdat ze 70 is en haar man acht jaar ouder, maar ook om dat ze nooit meer zo'n perfecte stek vindt. „De plaatsen zijn ruim en<loor ho ge heggen is er veel privacy. Mijn kleindochter van 9 komt regelma tig mee en heeft hier veel vriend jes en vriendinnetjes. Mijn man Willi en ik kennen hier ook veel mensen. Een aantal zijn vrienden geworden, het lijkt hier net een grote familie", ratelt ze. Als Breuer er nog bij optelt dat het Zwin en de wallen van Retranchement ook bij de mooiste plekken van de re gio horen - 'het is er niet zo plat als in de rest van de streek' - heeft ze al helemaal geen zin meer om te verkassen. De Modderkreekes en de Breuers hebben redelijk eenvoudige stacaravans als tweede huizen. De financiële scha de die zij oplopen valt mee, zeker in vergelijking met de emotionele. „Maar er zijn ook mensen die hun stacaravan of chalet voor tiendui zenden euro's hebben omge bouwd tot een paleisje. Een aantal van die onderkomens is niet zon der veel schade te ontmantelen." Beide families ondersteunen daar om de onlangs spontaan op touw gezette handtekeningenactie om de gemeente Sluis te bewegen al het mogelijke te doen het verdwij nen van de camping tegen te gaan. Een woordvoerder laat echter we ten dat Sluis geen vinger in de pap heeft. De uitbreiding van het Zwin is één van de compensatiemaatre gelen voor verdieping van de Wes- terschelde en de eigenaar van de HANNELORE SCHEMBERG, DORTMUND Ook Hannelore Schemberg (66) zal met pijn in het hart afscheid nemen als De Sandt Plaet sluit. Maar de Duitse, die veel landgenoten in schrijft en de weg wijst, ziet niets in actievoeren. „Als uitbreiding van na tuurgebied Het Zwin van hogerhand is bepaald, doe je er toch niets aan." 'PALEISJE' Op camping De Sandt Plaet staan eenvoudige caravans én tot paleis- jes uitgebreide chalets. Sommige wagens of huisjes hebben hun tijd gehad of zijn makkelijk af te breken. „Maar er zijn ook huisjes bij die voor tienduizenden euro's zijn opge knapt en uitgebreid en die je niet zo maar meeneemt", weten gasten. TINA BREUER, BRÜHL Tina (70) en haar man Willi (78) ko men al ruim vijftien jaar naar Re tranchement. Sluiting van De Sandt Plaet is ook vervelend voor klein dochter Milina van negen. „Zij heeft hier, net als wij, veel vriendjes en vriendinnetjes. De mensen zijn hier aardig, ze zorgen voor elkaar. Het is net een grote familie." VLISSINGEN (Evenementlocatie) Troelstraweg 364, t 0118-477230 FIETSPLEZ1ER.NL GOES (24 mei gesloten) v/d Spiegelstraat 54, t 0113-216063 FITNESSPLEZIER.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 96