31 Garnalenvloot in actie tegen beperkingen Saskia doet examen met spraakcomputer Actie voor het behoud van stufi op Reynaert stilte I» Eindexamen on quarantaine Stichting telt bruinvissen in Oosterschelde Informatieschermen bus inzetten bij opsporing vermiste personen NOORDEN Ook last van mosselinstallaties Een baan in het onderwijs? zaterdag 22 mei 2010 Mirjam van Koeveringe, uit havo 5 van het Calvijn College in Goes, maakte gisterochtend om zeven uur haar eindexamens in quarantaine, zo dat ze bij de bruiloft van haar broer Cees kon zijn. Haar broer trouwde gisteren in Al- blasserdam. Als ze haar examen ge schiedenis op het normale tijdstip zou maken, kon ze niet bij de brui loft zijn. Daarom heeft Mirjam haar examen in alle vroegte onder begeleiding van twee leerkrachten afgelegd. Ze moest minstens tot half tien 's morgens 'opgesloten' blijven, om te voorkomen dat ze de vragen en antwoorden zou doorbrieven aan haar klasgenoten. Examenkandidaten die te laat bin nen kwamen, moesten uiterlijk om half tien binnen zijn. Daarna mochten ze niet meer meedoen. EINDEXAMENS Watisnouje.nl, de jongerensite van de PZC, volgt al het Zeeuwse eind- examennieuws op de voet. Maartje houdt dagelijks een blog bij, maar ook andere scholieren vertellen over hun ervaringen. VERDER Verder: nieuwtjes, studietips, en links naar handige examensites. STUUR JE TIPS NAAR punt@pzc.nl Bekijk de video's op watisnouje.nl door Cornelleke Blok Een havo-eindexamen afleg gen is voor de meeste scho lieren al pittig, maar voor Saskia Dalebout (18) uit Zierikzee is het extra moeilijk. Ze doet exa men met behulp van een spraak computer, omdat ze blind is. De leerlinge van het Pontes Pieter Zeeman maakt haar examens in een apart klaslokaal, onder begelei ding van twee docenten. De tek sten en opgaves zijn ingesproken op een cd. „Alles wordt voorgele zen." Ze staat er tot nu toe prima voor: voor alle vakken scoort ze een vol doende. Alleen het examen Neder lands ging slecht. „Je kunt de din gen niet even terugzoeken, en het is moeilijk om allemaal te onthou den. Ik moest stukjes tekst soms wel vijf keer opnieuw luisteren." Daarom krijgt Saskia twee keer zo veel tijd voor haar examens als haar klasgenoten. Voor het geschie denisexamen van gisteren had ze die tijd niet nodig. „Het ging best Saskia doet eindexamen met een spraakcomputer. foto Ronald den Dekker wel goed. Bij één van de vragen moest je aangeven of de bron be trouwbaar was. Dat vond ik moei lijk, want het ging over plaatjes, en die kan ik natuurlijk niet zien. De computer geeft we een beschrij ving, maar je krijgt er niet echt een beeld bij. Saskia is blind en invalide gewor den doordat ze enkele jaren gele den kanker kreeg. „De druk .in mijn hoofd werd te groot, en er raakten zenuwen bekneld." Ze is nu weer beter, maar moest een tijd lang revalideren, en miste veel lessen. Daarom doet Saskia niet in alle vakken examen. „Ik wilde de havo tóch afmaken. Nu heb ik niet voor niks op school gezeten." Na de zomervakantie gaat Saskia naar Het Loo Erf in Apeldoorn, een revalidatiecentrum voor blin den en slechtzienden. „Ik ga er le ren om zelfstandig te worden." Daarna wil Saskia naar de Hoge school Zeeland om Maatschappe lijk Werk te studeren. „Ik vind het leuk om met mensen te werken, en om ze te helpen." RIJSWIJK - De stichting Rugvin telt vandaag hoeveel bruinvissen er in het water van de Oosterschelde zwemmen. Dat heeft de organisa tie, die de telling samen met het Wereld Natuur Fonds doet, laten weten. In september werd de Oosterschel de voor het eerst gescand en toen telden de speurders 37 bruinvis sen, waaronder vijf kalfjes. Ver wacht wordt dat dit keer zeer jon ge dieren zullen worden gezien. Het is de bedoeling dat vanaf het middaguur negen schepen van de Oosterscheldekering in het westen langzaam naar het oosten varen en het water met akoestische appa ratuur afzoeken naar bruinvissen. De stichting Rugvin noemt het uniek dat bruinvissén, die nor maal in open zee leven, in een deels afgesloten gebied als de Oos terschelde voorkomen. door Harmen van der Werf ZOUTKAMP - Garnalenvissers in het noorden zijn in actie gekomen tegen het verlies van visgebieden, onder meer door windmolenpar ken op zee, het storten van bagger slib en installaties voor het invan gen van mosselzaad. „Het water staat ons tot aan de lip pen", aldus Matthijs van der Ploeg van de internationale producenten organisatie Rousant in Zoutkamp. „Niet alleen door alle beperkin gen, maar ook omdat de garnalen- prijzen erg slecht zijn en de kosten - denk aan de hoge brandstofprij zen - sterk zijn gestegen." Met hun schepen zijn garnalenvis sers donderdag demonstratief op- gestoomd over het Lauwersmeer - vanaf hun grootste haven aan de Waddenzee, Lauwersoog - naar Zoutkamp. Ze lijken hun actiemo del te hebben afgekeken van de Zeeuwse mosselkwekers die in 2008 in hun voortbestaan werden bedreigd door een 'vernietigende' uitspraak van de Raad van State. Vissersvrouwen en hun kinderen zijn dit pinsterweekeinde nadruk kelijk in Zoutkamp aanwezig om met actiepamfletten aandacht te vragen voor de positie van de gar- nalenvissers. Het opmerkelijke is dat de garnalensector het onder meer voor de kiezen krijgt door het akkoord dat de mosselsector, het ministerie van Landbouw en natuurorganisaties hebben afgeslo ten na de uitspraak van de Raad van State in 2008. Afgesproken is dat de mosselkwekers stapsgewijs tot 2020 overstappen van mossel zaadvisserij op de bodem van de Waddenzee naar het invangen van mosselzaad met behulp van drij vende installaties, afgekort mzi's. „Wij zijn wel gehoord over de loca ties waar die mzi's zouden mogen komen", vertelt garnalenvoorman Van der Ploeg, „maar toen was al vastgelegd hoeveel vierkante kilo meter noodzakelijk zou zijn." Hij trekt een vergelijking. „Je wordt aangevallen door tien steekmug- gen en je mag alleen zeggen waar zé je mogen steken, in je arm, ok sel of been." Van der Ploeg is overigens ook wel zo realistisch dat volgens hem een sanering van de garnalenvloot no dig is. „Er zijn vijfhonderd garna- lenbedrijven op de Noordzee ac tief die een jaaromzet draaien van 90 miljoen euro, waarvan 25 mil joen euro direct naar de olieboer kan. Van wat erover blijft, kun je onmogelijk rondkomen." HULST - Tweehonderd leerlingen van het Reynaertcollege in Hulst tekenden gisteren voor het be houd van de studiefinanciering. De afdeling van de Socialistische Partij in Hulst, die de actie op touw heeft gezet, haakte daarmee in op de landelijke actie die giste ren werd gehouden tegen de af schaffing van de studiebeurzen. Tim Thepass van de SP-afdeling Hulst was blij met het resultaat. „In een uur hadden we al veel handtekeningen, dat was boven verwachting." Hij merkte dat de af schaffing van de studiefinancie ring zeker ook leeft bij de middel bare scholieren. „Vooral de leerlin gen van de eindklassen die straks gaan studeren weten precies wat er speelt. Maar ook leerlingen van lagere klassen hebben hun handte kening gezet." Veel politieke par tijen willen bezuinigen op de stu diefinanciering. Op het Museum plein in Amsterdam protesteerden gisteren jongeren tegen deze be sluiten. De handtekeningen die de afdeling in Hulst heeft opgehaald worden samengevoegd en aangebo den aan het nieuwe kabinet. De SP is voor het behoud van de fi nanciering. De partij is bang dat als de stufi een lening wordt in plaats van een gift, minder jonge ren gaan studeren. TERNEUZEN - Informatieschermen in bussen van Veolia en Connex- xion kunnen worden gebruikt om vermiste personen op te sporen. Een Zeeuws-Vlaamse Veolia-chauf- feur heeft dit voorgesteld in reactie op de donderdag bekendgemaakte vermissing van Davey de Kort (15) uit Terneuzen. „Een heel goede tip", reageerde politiewoordvoer der Mirja Vis gisteren. „We gaan er mee aan de slag." Landelijk wor den al speciale middelen ingezet om vermiste personen op te spo ren, amber en sms alerts. In Zee land maakt de politie daar nog geen gebruik van. Vis: „We moe ten de achterkant nog regelen, dat reacties direct worden verwerkt." Davey is terecht. Hij wilde gisteren inchecken op het vliegveld in Brus sel en werd daarbij ontdekt. STUDEREN VOOR EEN TWEEDEGRAADS BEVOEGDHEID Hogeschool Zeeland zal een unieke overeenkomst* aangaan met Hogeschool Windesheim uit Zwolle als het gaat om het 'op afstand leren' en het halen van een 2e graads bevoegdheid. De HZ besteedt hierbij extra aandacht aan: Studieloopbaanbegeleiding door Hogeschool Zeeland Stagebegeleiding door vakdeskundigen van Hogeschool Zeeland De mogelijkheid om in Vlissingen tentamens te maken Een week voor het tentamen de mogelijkheid om een vakdocent van Hogeschool Zeeland om advies te vragen. Meer weten? Kom naar de Info-dag van de HZ op 2 juni tussen 15.00 en 16.00 uur. www.hz.nl onder voorbehoud van accordering Hogeschool mfWZeeland Windesheim

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 73