301 zeeland Voor 'n gesloten deure 'Nieuwe bestuursopzet is onzalig' Bij elk examen zitten er twee leraren op de bank GL zaait onrust over veiligheid kerncentrale Heeft u zelf een mooie nieuwsfoto gemaakt? Veel succes met je examens! zaterdag 22 mei 2010 Plaats 'em in één van onze albums op www.pzc.nl/foto door Rinus Willemsen Ik was gisteren nog bie de ma quette, mao die was dichte", zegt een vrouwe die verbie komt fietsen. „Jao en dao stoengen nog mêêr ménsen voor de deure", gaot ze vèder binst an 'k m'n rieve an de kant leggen, 't Is zaoterdagmorgen en dan maok 'k mêêstal d'n 'of langs de st- raote wat in orde. Alli, 'as 't schóón weertje is natuurlijk. En da was 't vorige weeke zaoterdag. Eindelienge toch? Nao al die kou- we van de leste weken. .De kruunaogels staon al een 'êêle weeke lekker te bloeien, 't Ziin pèè- se. Witte binnen daorom ook schóóne. Vorige weeke is de maquete van Biervliet ver'uust nao de Kèrkst- raote. Mao 't was daorm nog 'n 'êêlen affairen om alles goed en zonder breuken op z'n nieuwe plekke te kriegen. Binst a 't nieu we onderkommen verbouwd wier, stoeng de maquette 'n jaor langk in de wienkel van mw. Du Puy. Mee 'Emelvaortsdag goeng de deu re in de Kèrkstraote voor 't êêst open. Nêê, niks gêên officieel ge doe. Gewoon de deure wied open zetten en 'n bord op straote: De Maquette is open. 't Bord stoeng nog maor loud en koud buuten of dao begon 't gelóóp al. 'n Ouwere vrouwe en d'r dochter waoren d'êêste bezoeksters. „Kiek, 'iere weunen wudder," öórend 'k de dochter zeggen tegen moeder, „ie- re, bie da schooltje. Moeder komt 'r bie staon. Ze zet 'eur bril nog 's goed op d'r neuze. Ze gaot 's alles nauwgezet nao en zegt nao 'n paor menuten: „Jao, óór, 't klopt al- lemaole. Zie je de geraoge? Die staot los van 't uus. En daor is nog een poortje tussen. Schóón ee?" En tevreejen gaot ze d'n 'êêle strao te bekieken. „Onze straote staot 'r goed op, óór, zegt ze 'öógvêêrdig nao 'n tiedje. En met d'r scherpe óógen gaot ze weer vèder, de vol gende straote in. Dochter Maaike staot ondertussen bie 'n vitrienekasse. Mee daorin kleine 'uusjes, kwasten, penselen en vèrve, alles gebruukt bie de bouw van de maquette. Alle 600 uusjes binnen d'r gemaokt ee? Jao, mêêr dan 4500 uren wérk 'oór. Gaot 'r maor 's an staon. En dan al les nog gevèrfd zoas in 't echt ee. Waor zie je zoiets? Nèrgenst toch? Maaike heeft een 'n pulle ontdekt in de vitrine. 'Biervliet, 800 jaar stad' leest ze. „Wudder 'èn d'r ook zó êêne, mao dan staot 'r iets op van Ter Walle." En enthousiast gaot ze deu mee d'r ver'aol, dat 'r thuus ook nog 'n lepeltje ligt mee 'n afbeelding van Biervliet en zelfs nog een broche mee 't gemêêntewaopen. Allicht kunnen judder die kriegen, want 'iere ligt toch ommers alles schóóne bie mekaore. Nêê, da's gêên probleem. Binst an me bif de uitstalkasse staon te praoten, is m'n vriendin Anita druk bezig mee te vertellen over de bakkerieën en cafés van voor den oorlog. Z'is net as d'ande- re van de wèrkgroep, mee 't vierus van de maquette behebt. „Kiek", zegt ze en drukt op een knopje. „Noe kan je zien wao de bakkers weunden toen." En op een zestal 'uusjes gaon de lichtjes brannen. „En noe zan 'k juder 's de boerderieën in de bebouwde kom laoten zien?" En dan flitsen de vooroorlogse boerderien op. 'n Paor mannetjes staon te discussië ren over de vraoge of't r op dien 'oek van de straote noe wel of gêên boerderietje stoeng voo de be- vrijdieng. 'n Uurtje laoter is Maaike terugge- kommen. „Iere, da's voor judder." En ze steeks me 'n pulle, een lepel tje en een broche in m'n 'annen. „Da kriegen judder, dat óórt iere." An 'k mee m'n rieve langst den ruukende kruunaogelstruuk lóópen, 'óór ik de klokke in 'uus twaolf uuren slaon. „Opschieten joengen", zeg 'k tegen m'n eigen, „want 't is zó twii uren en dan gaot de maquette vandaoge open. Pienksterzaoterdag. Me kunnen de ménsen vandaoge toch wee nie voor 'n dichte deuren laoten staon." MIDDELBURG - De Staten van Zee land vinden het een onzalig idee dat de Vereniging van Nederland se Gemeenten (VNG) de 430 ge meenten en de twaalf provincies wil vervangen door dertig regio's. Zij namen gisteren een motie aan van Partij voor Zeeland, waarin ze steun betuigden aan voorzitter Rob van der Zwaag van de Vereni ging van Zeeuwse Gemeenten, die niets voelt voor het voorstel van de landelijke organisatie. PvdA en GL stemden niet in met de motie. Niet omdat ze het wel eens zijn met het denkbeeld de ge meenten en de provincies plaats te laten maken voor regio's. PvdA- fractievoorzitter Peter Holtring zei de voorstellen van de VNG eerst te willen bestuderen en er dan pas iets van te zullen vinden. Leen Harpe (GL) herinnerde eraan dat zijn fractie onlangs een brochure het licht heeft doen zien met sug gesties over de toekomst van Zee- Sylvana Zandee foto Ruben Oreel land. Hij vond dat die betrokken moet worden bij een standpunt over het idee van de VNG. „Dat komt nog wel", bezwoer ge deputeerde George van Heukelom (SGP, bestuurlijke organisatie). „Het gaat erom nu een signaal af te geven dat wij als provincie het eens zijn met Van der Zwaag." Jan Bergen (CDA) vond het plan van de VNG 'een gotspe' en meen de dat 'partijpolitieke beuzelarijen' geen pas geven. door Caria van de Merbel Sylvana Zandee doet wel op een heel bijzondere, maar te gelijkertijd ook heel gewone plek eindexamen: gewoon thuis in Oost-Souburg. Bij elk examen zit ten er twee leraren op de bank. Om te controleren of ze niet spiekt. Sylvana (16) zit op het vmbo op het CSW Bestevaer in Vlissingen, maar ze gaat al sinds de kerstva kantie niet meer naar school. Ze heeft een conversiestoornis: bij veel stress schakelen de hersenen bepaalde lichamelijke functies uit. •Bij Sylvana uit zich dat in flauwval len. Ze kan dan wel een uur van de wereld zijn. Alleen op school heeft ze er last van. Waar de stoor nis vandaan komt, weet Sylvana niet. Mogelijk heeft het te maken met het feit dat ze op de basis school veel gepest is. Dat zou het angstaanjagende gevoel dat school haar geeft, kunnen verklaren. Sylvana's middelbare schooltijd kent tot nu toe pieken en veel da len. In de brugklas ging het goed met haar. Ze werd niet meer ge pest en had vriendinnen. Ook het leren ging haar goed af; ze ging naar het gymnasium. In de twee de klas kreeg ze haar eerste aanval. Na veel gepieker en onderzoeken kwam de diagnose 'conversiestoor nis'. Eindelijk wist ze wat ze had. Maar het probleem was daarmee niet opgelost. Ze bleef flauwvallen en steeds op school. Toen ze erach ter kwam dat leerlingen in uitzon derlijke gevallen thuis kunnen stu deren en daarbij begeleiding krij gen van school, besloot ze niet meer naar school te gaan. Sinds ja nuari is ze thuis. „Ik heb heel veel geleerd. Dat moest ook want ik was erg achter." Sylvana zit nu op de helft van haar eindexamen. Gisteren had ze wis kunde. „Dat ging heel goed." Volgend schooljaar gaat ze op het ROC in Terneuzen de richting pe dagogisch werker kinderopvang doen. Ze verwacht dat het goed zal gaan. „Hopelijk ben ik over de stoornis heen gegroeid." MIDDELBURG - De Statenfractie van GroenLinks zoekt spijkers op laag water. Dat kreeg GL-fractievoorzit- ter Leen Harpe gisteren te ver staan toen hij de aanstelling van een interim-manager bij de kern centrale Borssele in verband bracht met de veiligheid van de nu cleaire stroomfabriek. De komst van zo'n tijdelijke func tionaris wijst volgens Harpe door gaans op organisatorische proble men en die kunnen mogelijk de veiligheid van de kerncentrale in gevaar hebben gebracht. Hij vond dat het dagelijks provinciebestuur de Staten had 'moeten informeren. Niks aan de hand, reageerde com missaris van de koningin Karla Peijs. „Eind vorig jaar heeft zich een wisseling in het management bij de kerncentrale voorgedaan. Daarbij is de veiligheid van de cen trale op geen enkele manier in het geding geweest. U moet niet de in druk wekken dat dit wel zo is." Peijs legde uit dat in de bol van Borssele de functies van hoofd kerncentrale (een in de Kernener giewet omschreven taak) en van plantmanager bij één persoon zijn ondergebracht. De man die beide bekleedde is - volgens Peijs in het kader van een doodgewone car- rièrestap - bij de kerncentrale ver trokken. In samenspraak met de Kernfysische Dienst is de taak van hoofd kerncentrale aan een andere ervaren medewerker van EPZ toe gewezen. Voor de technische en bedrijfseconomische zaken op het terrein van de plantmanager is een tijdelijke man aangetrokken. Peijs: „Dit soort dagelijkse manage- mentzaken gaan we niet aan de Staten melden." Izak Vogelaar (WD) vond Harpes opmerkingen 'suggestief. ROC Zeeland wenst je heel veel succes met de laatste loodjes! Weet jij nog niet wat je na je examens wilt gaan studeren? Kom naar onze Informatieavond op donderdag 27 mei. Je bent welkom van 17.00 tot 20.00 uur. Ga voor meer informatie naar www.roczeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 72