ii spectrum 'Die wereld onder water is voor de meesten van ons een groot geheim' Zaterdag 22 mei 2010 Passie voor de visserij Wouter Klootwijk: „Wie vandaag de dag voor zijn plezier de zee op gaat, heeft te veel tijd, te veel geld of is levensmoe." foto Bart Homburg/GPD Vraagje aan Wouter Klootwijk: waar is de zee op zijn mooist? Zijn antwoord: „Waar je vis vangt." Als maker van het tv-programma Klootwijk aan Zee ziet hij het water achter dijk en duin vooral als voedselbron. Maar tegelijk is er die zee van angst en verwachtingen. En die zee van verhalen. Daarom zwerft hij zo graag langs havens. door Jan Vriend Waar hij ook woonde, hij had altijd een huis aan het water. Wouter Klootwijk groeide op in Rhenen, aan de Rijn. Later kocht hij een huis in Warder, aan het IJsselmeer. Verhuizingen naar Edam en Monnickendam volgden. Steeds een plek aan de haven. Nu schrijft hij zijn verhalen in zijn huis aan het Alkmaarder- meer. Maar denk niet dat hij een romanti cus is, wegdromend met zijn blik over de golven. Strandwandeling? Ach, hij heeft het een keer gedaan. Van Scheveningen naar IJmui- den. Inspirerend? Ontspannend? „Welnee, gewoon praktisch. Omdat ik in Ijmuiden moest zijn." Een dagje naar het strand? Hij zou wel gek zijn. „Waarom zou je in het zand een boek lezen als je thuis op de bank kunt liggen?" Varen, dan? „Alleen als ik aan de overkant moet zijn." Kom bij hem ook niet aan met hoogdra vende gedachten over vaartochtjes bij maanlicht. „Dat de mens vroeger in een boot stapte, kwam echt niet omdat hij zin had om te varen. Je had de katholieken, die zo nodig de Noordzee overstaken om daar zieltjes te winnen, maar anderen ko zen het ruime sop vooral vanwege econo mische motieven. Dat was niet roman tisch, dat was puur ontsnappen aan ellen de! De Ieren trokken naar Amerika om de armoede in hun vaderland te ontvluchten. De Hollandse emigranten in de jaren na de oorlog pakten hun koffers alleen in de hoop het in Amerika of Australië beter te krijgen. Je dacht toch niet dat Vietname- zen voor hun plezier het water op gingen? Welnee! Ze pakten hun bootjes uit pure noodzaak, om te ontkomen aan een fout regime. Zo zijn de mensen door de jaren heen alleen gaan varen omdat ze dachten dat het beloofde land aan de overkant lag. Zonder te beseffen dat het beloofde land steeds ergens anders lag." Nee, varen doe je niet voor de lol, leert de geschiedenis volgens Klootwijk. En de mas sa's dan die nu de jachthavens bevolken? „Die zijn in de war. Wie vandaag de dag voor zijn plezier de zee op gaat, heeft te veel tijd, te veel geld of is levensmoe." Liever niet het water op dus. Toch is hij graag aan zee. Begin over vissen en vissers en zijn ziel gaaf open. „Het meest fascine rende van de zee is dat de mens er zo wei nig vanaf weet. Er is ontstellend veel zee, hier en daar is die plas water li kilometer diep. De zee is in ons land overal dichtbij. Toch is die wereld onder water voor de meesten van ons een groot geheim. Het is toch wonderlijk dat we als mensheid de hele wereld gezamenlijk hebben gekoloni seerd, terwijl de zee daarbij eigenlijk nog onontgonnen gebied is? Het gekke is dat we er wel veel praatjes over hebben, maar in feite geen idee hebben hoe het zit." Om daar wat aan te doen, dook hij voor zijn programma Klootwijk aan Zee onder water. Hij belichtte de wereld van de visse rij. Hij reisde van de Noordkaap tot Afrika om het volk van de netten in beeld te brengen. Tijdens de opnamen ontmoette hij een oude visserman op de visafslag van Stellendam. De grijsaard uit de stijfgelovi- ge streek keek met onverholen trots toe hoe zijn mannen met drie schepen tegelijk de haven binnenvoeren met indrukwek kende vrachten vis. Voorzichtig informeerde Klootwijk waar hun netten zo rijkelijk waren gevuld. „In Engeland", fluisterde de man hem in. In verboden gebied, wist Klootwijk. Zijn te genwerping dat dat toch niet mocht, maak te geen indruk. Aan wetten en regels had de zeebonk geen boodschap. Niemand die boven hem stond, zei hij. Behalve die ene. „'Wij hebben maar één baas'", zei hij. „'En dat is die daar boven'. „Deze man typeert de oude generatie, die het niet te nauw nam met de quotering. Maar de nieuwe generatie vissers is an ders." Want het verschijnsel dat het vissers volk met trawlers en kotters van duizen den pk's de zee op ging, heeft zijn langste tijd gehad, legt hij uit. „De jaren dat ze met duizenden kilo's aan vangsten bij de afslag aanmeerden, liggen achter ons. Dat komt niet alleen omdat ze rekening houden met de maximumcapaciteit van Moeder Na tuur, maar ook omdat de stijgende prijs van dieselolie het tij keert." Luister naar de mannen uit de praktijk en je hoort dat er de komende jaren heel an ders gevist gaat worden. „De vissers van vandaag proberen slimmer te vissen. De mannen die nu de netten uitgooien, ge bruiken hun hersens in plaats van hun pk's." Met behulp van oude technieken, uit de tijd van ver voor de megamotoren, weten handige vaklui de vis zó te sturen, dat het zeebanket richting hun netten zwemt. Door trillend touw, bijvoorbeeld. Ooit ge weten dat vis niet over trillend touw durft te zwemmen? Door een lus van touw op de zeebodem te leggen, met in de punt een fuik als enige ontsnappingsweg, weten handige vissers een optimale vangst boven water te krijgen. Vissers en vishandel waren blij met de tv-aandacht voor hun branche. „Vroeger kregen ze alleen maar op hun donder in de media. Zonder met de beschuldigende vinger te wijzen, vroegen wij alleen maar wat ze deden. Daarmee kregen ze bij ons gewoon de kans om uit te leggen." „Het gekke is dat we in een waterrijk land met heel veel vis wonen, maar dat veel consumenten van nu het eten van vis zijn verleerd. Terwijl vis vroeger volksvoedsel was voor iedereen, komt het nu vooral nog op tafel bij de gegoede stand en bij huishoudens waar ze extra op de gezond heid letten. De kennis van vis en vis berei den is totaal verdwenen. Vraag willekeuri ge mensen op straat om vijf soorten vis te noemen en je zult zien dat ze met moeite tot drie komen. Ik verbaas me over die on wetendheid." Kan de onwetendheid over het bereiden van zeebanket een rol spelen? „Dat zou kunnen, maar dat is eigenlijk nergens voor nodig. Er zijn duizenden kookboeken met mooie recepten. En in deze tijd van afzuig- kappencultuur hoefje echt niet bang te zijn voor kwalijke geurtjes in huis." Het programma Klootwijk aan Zee trok drie seizoenen lang een vast kijkerspu bliek. Of het terugkomt, is nog niet duide lijk. Waarschijnlijk laat hij de invalshoek versmelten met zijn programma De Wilde Keuken, waarmee hij de komende winter weer op de buis verschijnt. „Ik wil er graag mee verder, want ik heb heimwee naar de ontmoetingen met de vissers. En uit de reacties blijkt dat het tv-publiek er ook met plezier naar keek." reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 63