spectrum IO Zaterdag 22 mei 2010 Witte woede in Zuid-Afrika door Paul Rosenmöller foto's Geert Poelgeest In juni zijn de ogen van de wereld op Zuid-Afrika en het wereldkampioen schap voetbal ge richt. In de aanloop naar het WK reist oud-politicus en programmamaker Paul Rosenmöller door Afrika voor de lkon-tv-serie Paul Rosenmöller en het Hart van Afrika. Exclusief voor de Wegener Dagbladen schrijft hij een zesde lige serie over de jon ge generatie Afrika nen en hun kansen voor de toekomst. Vandaag het 6e en laatste deel: Zuid-Afrika. In Coronation Park in Johannesburg wonen alleen blanken. De armoede en ellende zijn duidelijk zichtbaar. 'M soedan kameroen ijn pa is in september 2003 buiten door een groep rovers doodgescho ten. Koelbloedig. Daarna hebben ze geprobeerd het huis in te komen, maar mijn moeder heeft de deur kunnen sluiten en is om hulp gaan roepen." „Wie hebben het gedaan?" „Een groep zwarte jongens van een naburig dorp. De leider was 19 jaar. Hij is de kroeg in gelopen en vroeg: 'ik wil een boer gaan dood schieten. Wie wil mij helpen?' Ze verdie nen er geld mee en geven het uit aan drank en vrouwen." Herman de lager, boer en vader ecypte van drie kinderen, spreekt open hartig over de vrees van alle blanke Zuid-Afrikaanse boe ren. Sinds de afschaffing van de apartheid in 1994 zijn er naar schatting tussen de Oeganda 1.500 en 3.000 blanke boeren vermoord. Met tra lies voor elk raam oogt tanzania het afgelegen huis van De Jager als een vesting. Desondanks is er onlangs ingebroken. Hij heeft overwo gen te emigreren, maar is te veel Zuid-Afrikaan. „Natuurlijk heb ik gevoelens van wraak", zegt hij. „Maar ik ben christen en mag daar niet aan toegeven." Het is een dilemma. Hij zou niets liever willen dan dat zwart en wit gezamenlijk aan een vreedzame toekomst werken in Zuid-Afri ka. Hij doet het in het klein met zijn twintig zwarte werknemers. Waar bij De Jager de nuance overheerst, zijn rwanda andere blanke boeren veel radicaler. Ik ont moet ze op een bijeenkomst van de uiterst rechtse Afrikaner Weerstandsbeweging (AWB). De moord op-hun leider, Eugène Terre'Blanche, begin april dit jaar, was wereld nieuws. De moord heeft de beweging weer nieuw leven ingeblazen. Zo'n vijfhonderd boze blanke boeren komen samen. De angst is op de gezichten te lezen. Het verhaal van hun nieuwe voorman, André Visagie, gaat er in als koek. „Wij kunnen onze taal, cultuur en godsdienst niet weggeven. Het samensmelten met de zwarten is onmogelijk. Wij hebben genoeg van het nieuwe Zuid-Afrika. Wij gaan voor onszelf vechten en willen een eigen boe renrepubliek." Het Zimbabwe van Robert Mugabe, die met zijn landhervormingen nagenoeg alle blanke boeren het land heeft uitgejaagd, zien zij als somber toekomstperspectief Er is een ver schil, zegt één van hen: „De witte boeren uit Zimbabwe kunnen nog hier heen vluchten, maar wij, wij kunnen naar de punt van de Kaap gaan en daar staan we met de mg naar de zee." De strijd voor een eigen republiek be tekent een nieuwe oorlog met het ANC van Jacob Zuma. Die oorlog willen de boeren niet, maar die eigen staat wel. Verzoening, het kernwoord van Nelson Mandela, is ver te zoeken. Dat is ook in Johannesburg zelf te merken. Een van de meest onverwachte en surrea listische plekken is het Coronation Park. De eerste aanblik is al triest. Een deel van het park is omgetoverd tot een combinatie van woonwagen- en tentenkamp. De armoede en ellende zijn in één oogopslag zichtbaar. Maar dan de verrassing: hier wonen alleen blanken. Ruim 250 volwassenen en kinderen. De bewo ners zijn boos. Zoals Trudy van Niekerk: „Mensen hebben hier alles verloren. Ze heb ben niks. Werk is er alleen voor de zwarten. Er is geen werk voor blanken." Sydney, een vijftiger, verloor een jaar geleden zijn baan als supervisor. „Ik woon hier nu met mijn moeder, mijn vrouw en vier kinde ren. Toen ik hier kwam en zag hoe mensen leven, was ik in shock. Nooit gedacht zelf ooit zo te moeten leven." Een andere bewoner vult aan: „De zwarten hebben alles overgeno men. Wij krijgen geen banen, wij worden nu gediscrimineerd. Ik weet dat tijdens de apart heid de zwarten onderdrukt werden, maar apartheid was toch beter." Een illusie armer ga ik op weg naar mijn laat ste bestemming: Soccer City, het stadion waar op 11 juni het openingsduel en exact een maand later de finale van het WK wordt ge speeld. Buiten leggen zwarte arbeiders, onder andere uit Zimbabwe, de laatste hand aan de bestrating van het parkeerterrein. Binnen ont moet ik Ruud Krol, de oud-Ajaxverdediger en aanvoerder van het Nederlands elftal dat in 1978 de laatste WK-fmale van Oranje speelde. Hij is trainer van een Zuid-Afrikaanse top club. Op de middenstip is zelfs hij onder de indruk: „Kijk, ik vind het wel impressionant, dit stadion", zegt hij. „Ik heb het zien groeien. Het geeft natuurlijk een enorme economische impuls. Het is de vraag hoe ze daar mee om gaan natuurlijk. Ik ben hier twee jaar en was heel sceptisch. Ik zie het nu zonniger." Het WK in Zuid-Afrika kan beginnen. reageren? spectrum@wegener.nl Q Het 6e en laatste deel van Paul Rosenmöller en het Hart van Afrika is morgen (zondag) te zien op Ne derland 2 om 20.15 uur. www.ikon.nl Herman de Jager, zelf boer, vreest voor het lot van de blanke boeren. André Visagie, de nieuwe leider van de AWB, spreekt boze boeren toe. Sydney woont met zijn gezin en zijn moeder in Coronation Park. Trudy van Niekerk: „Mensen heb ben hier alles verloren." Oud-international Ruud lof over het Soccer City Krol is vol stadion.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 62