spectrum 6 'Het Paleis op de Meir is vervk Zaterdag 22 mei 2010 Gids Julie Abadir geeft uitleg in de Spiegelzaal van het Paleis op de Meir. Zelf vindt zij deze ruimte het pièce de resistance van het monumentale gebouw. M et een kwart miljoen be zoekers per week is de Meir in Antwerpen de drukst bezochte winkel straat van België. De Sinjo- ren zelf komen er graag om te flaneren: te zien en gezien te worden. Zeeuwen en West-Brabanders komen er ook regelmatig, maar dan vooral om te winkelen. Naast vele kleine winkeltjes heb ben alle grote kledingzaken zoals H&M en C&lA een vestiging aan de Meir. Veel win kels zijn ondergebracht in de talloze histo rische panden die de straat rijk is. Mis schien is dat de reden voor de verbaasde reactie van buitenstaanders die Antwer pen goed denken te kennen, als ze horen dat aan de Meir ook een voormalig Konink lijk Paleis staat. Zo zoetjes aan zal er vanaf nu verandering komen in die onbekendheid, schat gids Julie Abadir van beheerder Erfgoed Vlaan deren in. „De belangstelling is ook na het open weekend enorm", vertelt ze. „Gemid deld hebben we nu al zon vijfhonderd be zoekers per week." Abadir vertelt de mensen die ze rondleidt door de imposante ruimten op de eerste verdieping, dat er misschien zelfs een vloek rust op het Paleis op de Meir. Geen van de eigenaren heeft er namelijk (lang) kunnen genieten. De Antwerpse koopman )an-Alexander van Susteren geeft midden achttiende Vijf jaar lang was het voormalige Koninklijk Paleis op de Meir in Antwerpen gesloten. Het werd ingrijpend gerestaureerd. Dat maakte nieuwsgierig. Het open weekend trok onlangs dan ook zesduizend benieuwde bezoekers. Het Paleis op de Meir heeft een nieuw leven gekregen als museum, feestzaal, chocolaterie en brasserie. door Harold de Puysseleijr eeuw opdracht voor de bouw van het in rococostijl opgetrokken pand op de hoek met de Wapper. Van Susteren is een na zaat van een bierbrouwersgeslacht uit Den Bosch, zelf rijk geworden met beleggingen in de Oostendse Compagnie. Nooit zal hij zijn droomhuis bewonen, want nog voor de oplevering overlijdt hij. Begin negentiende eeuw laat Napoleon Bonaparte zijn oog op het paleis vallen. Voor hem is de havenstad 'als een pistool gericht op Engeland', de volgende verove ring die hij op het oog heeft. De keizerlijke architect krijgt opdracht om het gebouw opnieuw in te richten, want Napoleon is vast van plan er regelmatig te gaan verblij ven. Op de eerste verdieping wordt een sui te van ontvangstsalons ingericht met aan de minkant de keizerlijke appartementen. Het luxeuze bed dat Napoleon voor zijn pied-a-terre in Antwerpen bestelt, is nu een van de pronkstukken van de collectie, hoewel de kleine keizer nooit in het paleis heeft verbleven. Nog voor de verbouwing van het paleis goed en wel is afgerond, wordt hij uit België verdreven. Wie op 28 juni 1814 vanaf het balkon aan de Meir wél de toejuichingen van het Antwerpse volk in ontvangst neemt, is zijn grootste vijand; de Russische tsaar Alexander I. „Waar schijnlijk", weet Abadir, „zou Napoleon trouwens nooit in zo'n luxe bed geslapen hebben. Hij was een militair en voelde zich daar niet comfortabel in. Hij sliep veel liever in een veldbed." Na de nederlaag van Napoleon komt België onder Hollands be wind en wordt het paleis ter be schikking gesteld aan koning Willem I. Die geeft zijn hofschilder Ignace van Bree de opdracht om allerlei interieurverfraaiin gen aan te brengen. Van Bree begint met de decoratie van het 'Hollands hoeksalon', dat Willem I en de Oranjedynastie moet verheerlijken. De fries die over het hele vertrek doorloopt, illustreert het roemrijke verleden van de Nederlanders. Het werk toont naast staatslieden en militaire leiders ook glorieuze wetenschappers zoals Rem brandt, Rubens en Erasmus. Op het pla fond zijn rond de kroonluchter de wapen schilden van de provincies te zien, met cen traal het wapenschild der Nederlanden. Van Bree voltooit de decoratie van het hoeksalon in juli 1830, maar zal niet verder geraken. Ook Willem I zal het resultaat van de verbouwingen nooit zien, want de Belgische revolutie breekt uit. - De Belgen verwijten Willem een anti-libe raal en anti-katholiek beleid. Ze keuren zijn onevenwichtige verdeling van de be lastingheffing tussen Noord en Zuid af, en de Franstalige provincies verzetten zich er tegen dat hij de Nederlandse taal aan hen wil opdringen. Na twee gruwelijk bloedige dagen komt Antwerpen tijdens de revolu tie dat najaar in handen van de Belgische patriotten. De Belgen zijn na deze gebeurtenissen bang dat de grote Europese mogendheden hen alsnog de Nederlandse kroonprins als koning willen opdringen. Daarom leggen ze wettelijk vast, 'dat leden van het stam- huys van Oranje-Nassau voor altyd uyt alle magt of gezag in België uitgesloten zijn'. Die bepaling is zelfs nog steeds geldig en daar mee zijn de leden van het Huis van Oranje

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 58