5 spectrum Plurre en Berkensap RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE bloemrijk Zaterdag 22 mei 2010 Mei is langzamerhand onze nationale feestmaand, dit jaar met de Pinkster dagen als sluitstuk. En na alle ex- treem-slechtweervakanties is het weerbericht nu buitengewoon positief. Ik hoor de van gezinnen, die in de voorbije weken in de Ardennen en in België in tenten kou hebben ge leden... en mijn verwarming draaide ik nog maar een tandje hoger. Maar niets dat zo snel is vergeten als slecht weer. In mijn Kalenbergse tuin gebeuren door mijzelf veroorzaakte heerlijke dingen. Ik bestelde bij tuinman Pim een paar hartewensen, zoals een gekrulde hazelaarstruik, een nieuwe Reine Victo ria pruimenboom, een moerbeiboompje en een hibiscus! Mijn oude pruim had het begeven, moet ook minstens negenig jaar oud zijn ge weest, dan mag je als pruimenboom wel tot stof vergaan. Ik herinner me nog de heerlijke smaak van die kostelijke pruim, en dat wil ik nog een keer beleven. De moerbeiboom is ook zo'n harte- wens, ik weet een volwassen tweehonderd jaar oud exemplaar te staan, in Vollenhove, in de oude kloosterhof. Wanneer de moerbeien rijp zijn, vallen ze daar zo maar op de grond, door ve len wegens onwetendheid versmaad. De smaak is sprookjesachtig, misschien dat het ons lukt in de achtertuin dat vruchtje ook nog eens te oog sten. „Het wordt aangenaam warm!", hoor ik de omroeper op de televisie achter mij roepen. Nu krijgen wij het volgend probleem: hoe krijgen wij de witte benen bruin? Dat overgangstijd perk van enge witte benen naar licht gebronsde kuiten, dat is altijd wat moeizaam te overbrug gen. Fietsen in korte broek, dan gaat het snel. Nu de zon eindelijk weer schijnt, moet ik denken aan Finland. Daar wordt het einde van het don kere wintertijdperk bij het aanbreken van de len te en zomer op t mei vet gevierd. Ik mocht dat eenmaal meemaken. De Finnen zijn zo ontzettend blij dat hun lange donkere winter voorbij is, dat ze hun witte hoof den en masse naar de zon keren, daarbij alle maal hun oude witte schoolpetten opzetten en zich laven aan bier. Ik heb dat mogen beleven, vooral het dragen van die oude studiepetten, vaak verschoten en vergeeld, maakte indruk op mij. En de enorme pullen bier van verschillende sterkte... het was verbazingwekkend! Drie maan den duurt die heerlijke zomer en dat wordt ge vierd! Als compensatie voor die maandenlange duisternis richten de Finnen hun huizen meest al vrolijk in. Kleurige lichte gordijnen, witte meubels, binnen is het bij de bewoners vaak zo mers en luchtig. In Finland heb ik ook wodka le ren drinken. Zoals de manier waarop de Lappen uit het hoge noorden de wodka savoureren. Je schenkt een grote mok vol zwarte koffie, je gooit er een munt in en dan schenk je er wodka bij tot je de munt op de bodem ziet liggen! 'Plur re' noemen de Finnen deze duivelse drank. En bij een boswachter dronk ik iets heel bijzonders. Hij nam me mee naar een plek in het woud, waar hij in de bast van een berkenboom een in keping maakte, waaruit het 'berkenbloed' vloei de, helder vocht dat heerlijk smaakte. Dat werd aangelengd met een flinke scheut wodka! Finse lente-godendrank! Ik moet nodig weer eens naar Finland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 57