spectrum 4 z 1 H i IÉ ÉSi1 m m Kritieke fase voor broedende weidevogels Zak van Zuid-Beveland biedt wandelaar veel boeiends P: Zaterdag 22 mei 2010 ea ca ©j SHH ;p; ru ro c u_ 3 O fü Jonge grutto. Een gruttokuiken. foto's Chiel Jacobusse Jonge kievit. Zoef... Een kievit scheert rakelings over de kop van een grote fazantenhaan. Die staat plompver loren midden in de wei op een meter of vijftien afstand van een pasgeboren kievitkuiken dat voor het eerst aan de wandel gaat. De kievit duikt op nieuw naar de fazant, maar het lijkt erop dat die zich van al dat misbaar niets gaat aantrekken. Maar zo snel geeft de kievit niet op. De uitvallen volgen steeds sneller op elkaar en een paar keer achter elkaar moet de fazant in elkaar duiken om niet door een voorbij zoevende vleugel ge raakt te worden. De fazant krijgt er tenslotte genoeg van, fier rechtop loopt-ie met langzame passen de andere kant op, alsof hij verontwaardigd is over zoveel geweld. Maar als de kievit opnieuw vlak boven zijn kop scheert, zet-ie het op een holletje en verdwijnt in de slootkant. Zo dat is gefikst, maar de fazant is nauwelijks vertrokken of er doemt een kraai op. Of een fazant werkelijk een be dreiging voor de kuikens vormt is maar de vraag, maar een kraai is dat wel. Dat weten ook de andere weidevo gels. Drie, vier grutto's sluiten zich aan bij de rondvliegen de kieviten en ook tureluurs en scholeksters schelden wel dra mee in het razende koor. De kraai vliegt verder zon der naar de kuikens te kijken, maar het lijdt geen twijfel dat zonder al die aanvallende vogels minstens één van de kuikens in de kraaienmaag zou zijn verdwenen. Als je de vogel van een veilige afstand een uurtje blijft vol gen zie je dat ze geen moment rust hebben. Een kraai, een kiekendief, een groepje overvliegende zilvermeeuwen: er is altijd wel iets dat het kroost bedreigt. En dat is geen loos alarm: een substantieel deel van de kuikens wordt op gevreten door predatoren. Alle weidevogels hebben zo hun manier om dat te voorkomen. Jonge kievitjes druk ken zich tegen de grond en hebben dan een perfecte schutkleur. Als ze rondscharrelen vallen ze al van ver op door de witte vlek in de nek die ervoor zorgt dat dejauder- vogels ze in het oog kunnen hebben. Maar een kievitje dat zich drukt is bijna'onvindbaar. De ouders vallen een belager aan met schijnaanvallen waarbij ze met luid zoe vende vleugels proberen indruk te maken. Als ze merken dat dat niet werkt verdwijnen ze soms voor een paar mi nuten helemaal van het toneel, vertrouwend op de schut kleur van de kuikens. Vijanden worden daardoor op het verkeerde been gezet en verdwijnen weer. Gruttootjes zijn veel kwetsbaarder. Zij hebben niet zo'n efficiënte schutkleur en daarom kruipen ze weg in een greppel of tussen het lange gras. De oudervogels zijn felle verdedi gers, die bovendien heel efficiënt samenwerken. Een bela ger wordt met vereende krachten verdreven, maar dat neemt niet wég dat de predatiedruk bij grutto's hoog is. Scholeksters zijn misschien wel de beste verdedigers van hun kuikens. Met hun geduchte snavel kunnen ze meer dan alleen dreigen en het kan een enkele keer tot een bloedige confrontatie komen. Meestal hebben vijanden voor die tijd al eieren voor hun geld gekozen. In weidevo- gelgebieden kun je vanaf een rustig plekje langs de weg observeren hoe dë verdediging van de nesten en jongen in zijn werk gaat. Het is een spannend en soms adembene mend schouwspel, maar zorg vooral dat u geen onderdeel wordt van het probleem. Betreding van weidevogelgebie- denis in de tijd dat er kuikens zijn volstrekt taboe. Uit on derzoek blijkt dat betreding zo'n gat schiet in de verdedi ging van de weidevogels dat er altijd slachtoffers vallen. Genieten graag op gepaste afstand dus... i ea i c O) co et publiek kan binnenkort zien en ervaren hoe het wandelnetwerk van de Zak van Zuid-Beveland loopt. Zoveel boeiends biedt de Zak van Zuid-Beveland dat er tien themaroutes uitgewerkt zijn door de vrijwilligers die hier intensief mee bezig geweest zijn. 'Landschappelijk en historisch is er zoveel te beleven, dus het is maar een samenvatting', aldus Joke de Witte. Zij is samen met Ans Kloet vrijwillig organisator van de Pu- blieksdag die plaatsvindt op zaterdag 29 mei. De thema's vormen het Zak boekje van het wandelnetwerk Sporen in de Zak. Zo kun je langs de Wester- schelde stappen, met zicht op de scheepvaart. De Zwaakse Weelroute toont de prachtige natuur en accentueert juist het binnenwater. Ook aan kinde ren is gedacht. Vanaf Hoedekenskerke kunnen ze speuren naar bergeenden om na vier kilometer het eindpunt te bereiken. Andere thema's tonen bloemdijken en heggenlandschap (foto) rondom Nisse. Een unieke beleving is ook de route, die voert langs grenslinden, want die vind je niet op veel plekken. Het boerenpad biedt kennis van de streek en geeft met zadelmaker en melkschapen een kijk op het gebruik van het land. Ie kunt kiezen voor een 10 kilometerlange bewegwijzering langs boerderij en of een lange afstandswandeling over de Bevrijdingsroute. Bezoekers ont vangen op de publieksdag een flyer van de Hans Warren wandeling, die voert langs de zeedijk. Joke licht toe: 'op stoere stalen elementen die doen glimlachen, staan de gedichten van deze beroemde schrijver die hier woon de'. Ieder kan al wandelend direct ervaren wat knooppunten zijn op 29 mei en is welkom van 11 uur tot 17 uur op Kwekerij de Sluishoek, Jurjaneweg 5 te Borssele. foto Arjan de Hulster

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 56