3 spectrum spelen met veiligheid Zaterdag 22 mei 2010 Meer 'lucht' op een nieuwe stek op camping Directeur Machiel Blom van Duinrand wil schuurtjes verplicht laten bekleden Duinrand. met brandwerende platen om het overslaan van vuur verder te vertragen. Standaard opbouw van een stacaravan: Een kunststof buitenwand, isolatiemateriaal en een houten afwerking. De hoek op Duinrand waar vorige maand twee caravans uitbrandden. De schade aan het verblijf op de achtergrond bleef beperkt tot lichte smeltplekken naast het raam. strengere aanpak, zowel voor reguliere campings als bij kampeerboerderijen. Recronconsulent Arthur van Disseldorp nuanceert dat standpunt enigszins. „Wanneer het voldoet om een brandvertragende afscheiding te plaatsen tussen twee caravans, moet dat ook kunnen." Zeeland telt volgens hem 200 campings met meer dan 25 staplaat- sen. Alles beneden dat aantal valt onder de noemer kampeerboerderij; 450 in getal. De provincie hanteert een aantal van 160 reguliere campings, aldus beleidsambtenaar Toon Peters. In Recronkringen wordt gefluisterd dat de provincie over een lijst zou beschikken met zestig campings die niet voldoen aan de uitgangspunten in de Kam- peernota en brandbeveiligingsverordeningen en ei genlijk zouden moeten worden gesaneerd. Peters ontkent stellig dat zo'n lijst bestaat en benadrukt dat de provincie 'daar niet over gaat'. „Dat is aan de ge meenten." Maar die laten het op dat punt dus deels afweten, er vaart Troost. Hij heeft zelf campings in Renesse (De Julianahoeve) en Retranchement en signaleert een groot verschil van aanpak. Met name op oudere cam pings is het heel lang gebruikelijk geweest dat cara vans hutjemutje stonden. Troost: „Als de buurman zijn klapraampje aan de zijkant open had staan, kon de ander dat mooi vergeten." Pas de laatste tien jaar is daar, mede onder druk van de markt en de consu ment die meer kwaliteit eist, verandering in geko men. Toen hij in 1999 de Julianahoeve overnam, was het kleinste kampeervak 47 vierkante meter. „In die tijd stonden hier 1465 caravans met minstens driedui zend gasflessen er aan vast. Bij sommigen wel acht op een rij!" Een gast, zo vergeet hij nooit, had een vier meter lange waterslang tussen zijn schuurtje en caravan in de grond gegraven. De slang zat met een eenvoudig klemmetje vast. „Een bom! Zomaar een voorbeeld van gevaarlijke situaties die nog steeds te vinden zijn op tal van campings." Op De Julianahoeve is alles inmiddels piekfijn in or de, verzekeren Ed Troost en zijn bedrijfsleider Dan ny van Oeveren. Om de honderd meter hangen brandblussers en de brandweer heeft via een calami- teitenkast bij de slagboom altijd directe toegang tot het terrein. Bij steeds meer campings zie je die facili teiten. De 1200 jaarplaatsen zijn voorzien van een vaste gasaansluiting. En op de technische installaties van de 1450 toeristische plaatsen wordt 'steekproefs gewijs' toezicht gehouden. Laat de toevoer tussen bu- tagasfles en kooktoestel zichtbaar te wensen over, dan wordt na herhaaldelijke waarschuwingen niet geschroomd de slang door te knippen, verhaalt Van Oeveren uit de praktijk. Wettelijk heeft de camping eigenaar volgens hem dat recht, ter bescherming van zijn gasten en eigendommen. Terug naar de NVBR-handreiking en de Zeeuwse richtlijn. Die krijgt pas rechts kracht wanneer het wordt vastgelegd in een verordening, benadrukt brandweeroffi- cier Leo de Jonge. Om te beoordelen hoe dat in de praktijk z'n weg heeft gevonden, besloot het porte- feuillehoudersoverleg van de Vereniging Zeeuwse Gemeenten (VZG) op 17 september 2009 een inven tarisatie te houden. De dertien gemeenten hadden twee maanden de tijd om vier eenvoudige vragen te beantwoorden. Pas eind april, aldus VZG-secretaris Rens Klaasse, kwam de laatste reactie binnen. Daar uit wordt duidelijk dat in Terneuzen, Vlissingen, Bor- sele, Hulst, Middelburg en Sluis, tot dusver nog geen verankering van de landelijke aanbevelingen heeft plaatsgevonden en wordt teruggegrepen naar alge meen geldende bouwregels. Met uitzondering van Terneuzen en Vlissingen geven ze wel aan dat ze er mee bezig zijn. Het Veere van VZG-voorzitter Rob van der Zwaag is één van de vier gemeenten die de handreiking naar eigen inzicht hebben aangepast en vastgesteld. Veere pakt door en kent geen pardon voor tegenargumen ten als inkomstenderving door staplaatsen die moe ten worden ingeleverd. Gelijk in 2006 kregen alle campings vijfjaar de tijd hun maatvoering van de kampeervakken aan te passen. Daaraan is volgens de burgemeester breed gehoor gegeven. Niemand hoeft zijn vergunning volgend jaar in leveren, aldus Van der Zwaag. Het bestuur van Schouwen-Duiveland daarentegen laat de ruimtelijke aanpassing voorals nog grotendeels over aan de vrijwilligheid van de on dernemers, vertellen De Jonge en eilandelijk com mandant Bestman. „In de verordening staat dat cam pings hier, afhankelijk van hun omvang, drie tot vijf jaar de tijd hebben hun inrichting aan te passen. Al leen het moment waarop die termijn ingaat, is nog niet afgekondigd. De maatregel is in het voorzicht ge steld, zodat campinghouders daarop kunnen anticipe ren." De veilige onderlinge afstand tussen stacaravans is ge baseerd op een berekening van de brandweerbaar heid en branddoorslag. De Jonge: „De tijd die ver strijkt voordat de caravan naast je gaat branden. Bij drie meter duurt dat twintig minuten, bij vijf meter maximaal een half uur. Veel is afhankelijk van een snelle melding. In de ideale situatie hebben wij de laatste vijf minuten om met blussen te kunnen begin nen. Daarom zie je meestal dat, als er één caravan in vlammen opgaat, een tweede meegaat." Voor toeris tische plaatsen geldt een beduidend krappere maat voering. In de regel kunnen tien eenheden worden weggezet in een vak van duizend vierkante meter. „Een tent ben je snel genoeg uit. Het idee daarachter is dat in elk geval de brand buiten zo'n vak beheers baar moet zijn." r Volgens Bestman valt er ook een hoop te winnen wanneer bij de bouw van een caravan meer aan dacht aan de veiligheid wordt besteed. Een doorsnee caravan is opgebouwd uit twee aluminium of kunst stof platen met daartussen glaswol, afgetimmerd met triplex. Een dikkere glassoort in de ramen vertraagt een uitbraak. „Het vuur zoekt altijd de zwakste plek naar buiten op." Steenwol als isolatie en gipsplaten voor de af werking zouden eveneens al een eenvoudig aan te brengen verbetering zijn, aldus Bestman. Door van twee plaatsen één nieuwe te maken, ontstaat meer ruimte en kwaltfeit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 55