spectrum 2 Krapte tussen caravans is Zaterdag 22 mei 2010 Drie meter geldt als het mininum. En op nieuwere campings is vijf meter de ondermaat voor de onderlinge afstand tussen caravans. Toch is een beduidend krappere opstelling ook in een recreatieprovincie als Zeeland beslist geen uitzondering. foto's Dirk-jan Gjeltema Campinghouder Machiel Blom wijst naar de smeltschade aan de zijkant van een stacaravan. „Die heeft nog geluk gehad. Maar de brand heeft een dusdanige im pact op de eigenaar gehad, dat hij heeft besloten zijn boeltje te koop te zetten." Twee andere caravans doorstonden de brand die 22 april uitbrak op Duinrand in Burgh-Haamstede niet. Het vuur - vermoedelijk aangestoken - begon in het exemplaar op de hoek en hopte zo via het schuurtje en de coniferenhaag over naar de volgende. De on derlinge veilige afstand van vijf meter, waar volgens Blom op dat stuk al sinds 1990 aan werd voldaan, bleek onvoldoende door toedoen van 'illegale aan bouwsels'. „Maar aan de andere kant is de schade wel beperkt gebleven omdat ze daar ruimer uit el kaar staan." Hij kondigt aan strenger te zullen toe zien op het hanteren van de juiste afmetingen van schuurtjes en wil ook het bekleden met brandweren de platen verplicht stellen. In 2001 was het ook raak op de toenmalige Bloms hoeve. Negen caravans werden toen vernield. Blom. nam de naastgelegen camping een jaar later van zijn achternicht over en begon direct met herinrichting van de caravanvelden. Dertig plaatsen werden opge offerd om onderling meer lucht te scheppen. Inmid dels is hij ook volop bezig met reconstructie van Duinrand. Oude caravans worden er tussenuit ge haald, de buurman een kwartslag gedraaid en zo ont staat er om en om een aardig voortuintje annex veili ge buffer. Wanneer Blom straks helemaal klaar is, heeft hij 125 caravans minder op zijn terrein te verhu ren. „Maar dan ziet het er hier wel een stuk prettiger uit én zijn alle jaarplaatsen voorzien van een vaste gasleiding. Dus in principe sla je uiteindelijk een dub bele kwaliteitsslag." Sinds 1 januari 2008, bij de opheffing van de landelij ke Wet Openlucht Recreatie, mogen gemeenten zelf bepalen hoe zij hun kampeerbeleid vormgeven. Vooruitlopend daarop kwam de Nederlandse Vereni- Een caravanbrand grijpt doorgaans zeer snel om zich heen. In het gunstigste geval duurt het dertig minuten voordat de hitte overslaat naar een belendend verblijf. Als de caravans dichter dan de voorgeschreven vijf of drie meter bij elkaar staan, is de ellende vaak veel ernstiger. Toch is dat op meer dan de helft van de Zeeuwse campings nog de praktijk, aldus de brandweer en brancheorganisatie Recron. Bovendien blijken zes gemeenten nog steeds niets te hebben gedaan met de landelijke aanbevelingen die vier jaar geleden werden uitgebracht door brandweerkoepel NVBR. door Marcel Modde ging voor Brandweerzorg en Rampenbestrijding (NVBR) in 2006 met de Handreiking Brandveilig heid Kampeerterreinen. De koepel beoogde zo Ver snippering van brandveiligheidsvoorschriften tegen te gaan. Het staat gemeenteraden vrij deze aanbeve lingen om te zetten in concreet beleid. Vier jaar later blijkt dat daar in recreatieprovincie Zeeland nog maar weinig van is terechtgekomen. Saillant detail is dat de. handreiking is afgeleid van de richtlijn die de Zeeuwse brandweerkorpsen al in 2004 samen met brancheverenigingen Recron en Ve- kabo (minicampings) opstelde. Brandweerofficier Leo de Jonge van de brandweer Schouwen-Duive- land was nauw betrokken bij de totstandkoming van die Zeeuwse richtlijn zes jaar geleden. „In een recrea tieprovincie als de onze ontstond de wens iets aan de gelijkwaardigheid op dit gebied te doen. Met na me voor de kustgemeenten Noord-Beveland, Veere, Sluis en Schouwen-Duiveland. Dan is voor iedereen (gemeente, campingeigenaar én gasten) duidelijk wat de regels zijn." Dat Recron en brandweer desondanks vast stellen dat de onderlinge afstand tussen caravans in Zeeland op meer dan de helft van de campings nog steeds onvoldoen de is, verbaast De longe niks. „Zoiets verander je ook niet van de ene op de andere dag." Hij toont begrip voor de recreatie-ondernemers. „Je moet ook maar net de plek en financiële armslag hebben om alles ruimer op te zetten. Wie nu op zijn terrein nog 80 caravans kwijt kan, moet er 20 opofferen. Dat is toch een flink stuk omzetverlies." De Jonge en zijn commandant Dirk Jan Bestman zijn daarin opvallend milder dan de Recron zelf Volgens Recronbestuurder Ed Troost uit Renesse staat de brancheorganisatie op het standpunt dat de instan ties gewoon moeten ingrijpen wanneer campings niet voldoen aan de veiligheidsrichtlijnen. „Of je vol doet, óf je moet sluiten. De overheid moet handha ven. Dat is het grote manco van nu", bepleit hij een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 54