Pinkstergala Tim Pleijte loopt 38I De weg naar de geldpot van NOCNSF is lang of oneindig Financiële steun ATLETIEK Voor de achtste keer wordt maandag het Pinkstergala gehouden in Hulst. Het evenement dijt steeds verder uit. zaterdag 22 mei 2010 w Uit een enquête onder Zeeuwse top sporters en toptalenten blijkt dat de helft meer dan twintig uur in de week aan het trainen is. Ze investe ren dus veel tijd om uiteindelijk titels te pakken, persoonlijke records te ha len en alles uit zichzelf te kunnen ha len in wedstrijden. Hoe zwaar heb ben ze het, fysiek én mentaalEn moeten ze alles alleen doen of wor den ze gesteund? Deze krant maakt een vierdelige serie over de onzichtba re kant van topsport. Vandaag deel 4:financiële ondersteu ning. door Roeland van Vliet Van Angelique van der Meet is bekend dat zij een krantenwijk heeft. De tennisster uit 's-Heer Abtskerke die rond de 550e plaats van de wereld staat, kan het anders financieel niet bol werken. Op steun van de tennis- bond, SportZeeland of NOCNSF hoeft ze namelijk niet te rekenen. Hoe vreemd ook, ze is daar niet goed genoeg voor. In Nederland zijn er ongeveer 4800 sporters die bij sportkoepel NOCNSF en de daaraan verbon den olympische netwerken hun hand mogen ophouden. Maar veel krijgen ze niet. De A-sporters en High Potentials, zij die behoren tot de top acht van de wereld of er gro te kans opmaken, moeten het doen met een toelage van iets meer dan 1000 euro in de maand. B-sporters moeten het al met be duidend minder stellen. Internatio naal talenten, Nationaal talenten en Beloftes hebben alleen maar de mogelijkheid sportgerelateerde kos ten te declareren, met een maxi mum van 500 euro per jaar. Zeeland heeft acht sporters met een A-status: zitskiër Kees-Jan van der Klooster, dartster Karin Krap pen, atlete Yvonne van Lan- gen-Wisse, dressuurruiter Hans- Peter Minderhoud, roeier Roeland Lievens, voetbalster Petra Du- gardein, zeilster Mijke Lievens en judoka Elisabeth Willeboordse. Daarnaast hebben aangepast wiel renner Arnold Polderman, wielren ner Dennis Raadtgever (omdat hij met Polderman op de tandem zit), wielrenner Johnny Hoogerland, motorcrosser Roy Gijsel en dam mer Bennie Provoost de B-status. Zij krijgen overigens alleen de toela ge als ze niet op een andere manier ook nog geld verdienen en daar door boven 125 procent van het wettelijke minimumloon uitko men. Gebeurt dat wel, dan worden ze gekort. De A-sporters, B-sporters en High Potentials vallen direct onder NOCNSF, dat op Papendal zit. De Internationaal talenten, Nationaal talenten en Beloftes zijn onderge bracht bij de dertien olympische netwerken. Gerben Schram, die de Zeeuwse afdeling bestiert, heeft die sporters in portfeuille. Onder hen tennisster Lesley Kerkhove, de ju doka's Sam en Tess van 't Westen- de, turnster Melissa Scherpenisse en schaatsster Anouk Fase. „Als zij voor hun sport extra kosten ma ken, kunnen ze die bij ons declare ren", vertelt Schram. „Denk daarbij aan kosten voor een sportpsycho- loog, een sportkeuring, een trai ningskamp, extra materialen... Maar er zit altijd een maximum aan. Je moet het zien als een tege moetkoming om verder te kunnen komen." Het Olympisch Netwerk Zeeland, dat onder SportZeeland valt, be paalt niet zelf wie in aanmerking komt voor een status en dus geld. Schram: „Dat wordt gedaan door de sportbonden. Die hebben alle maal talentprofielen opgesteld: wat moet je op een bepaalde leeftijd be reikt hebben. Valt een sporter bin nen het profiel, dan wordt NOCNSF ingelicht. En als er Inter nationaal talenten, Nationaal talen ten en Beloftes zich aandienen, dan word ik daarvan op de hoogte gebracht. Ik heb dan een intake-ge sprek met hen en kijk wat ik voor hen kan betekenen." In de praktijk blijkt dat in de ene sport relatief makkelijk een status te veroveren is en dat het in de an dere sport schieronmogelijk is. In het darten kom je met een handvol trainingsuren en een dosis aanleg bij de wereldtop. In het tennis, mondiaal een veel grotere sport, is dat vele malen moeilijker. Schram: „In Zeeland denken we: die Van der Meet doet het hartstikke goed. Dat is ook zo. Maar ze is ver van een status verwijderd. De eisen daarvoor zijn heel streng." Het Olympisch Netwerk Zeeland krijgt veel verzoeken voor finan ciële steun. Schram moet vaak 'nee' verkopen. „Soms is het best moeilijk uit te leggen. Iemand die bij het zwemmen of in de atletiek Nederlands kampioen wordt, hoeft nog niet per se een Nationaal ta lent te worden. Als de tijd niet snel genoeg is, hoeft men niet op steun te rekenen." De weg naar de geldpot van NOCNSF is voor de meesten dus lang of oneindig. Zonder goede sponsoren (ouders, vrienden, be drijven) en eigen bijverdiensten komt niemand aan de top. door Koen de Vries HULST - Wat Jan van Laarhoven van het Pinkstergala vindt? „Het begint ergens op te lijken", zegt de Hulstenaar die zijn hele ziel en za ligheid legt in de organisatie van de jaarlijkse baanatletiekwedstrij- den van zijn club RKHAV. Het is natuurlijk een stevig understate ment. Het Pinkstergala kan zich zo langzamerhand meten met de gro tere baanatletiekwedstrijden in Ne derland en België. Het gala groeit nog steeds. Dit jaar zijn op voorspraak van bonds coach Marita van Zwol de 100 me ter en de 110 meter horden aan het programma toegevoegd. Van Laar hoven had zo zijn twijfels bij dit verzoek, maar die bleken onte recht. Maandag, tweede pinkster dag, staan zowel bij de mannen als de vrouwen vele, nationale top pers aan de start. Ook sterke junio ren uit binnen- en buitenland doen mee. Hun wedstrijd geldt zelfs als kwalificatiemoment voor het WK junioren in Canada. Bij de groei is RKHAV afhankelijk van sponsors. „We proberen voor elk onderdeel aparte sponsors te vinden", vertelt Van Laarhoven. „Vorig jaar maakte Frans Maas van Schelde Sports zich sterk voor het verspringen. Dit jaar komen Yara en ICL-IP erbij voor de horden nummers." De sponsors zorgen er onder meer voor dat de sterkste at leten een reiskostenvergoeding krij gen en dat er geldprijzen op hen liggen te wachten. Voor het aantrekken van sterke at leten wordt geen makelaar ge bruikt. „Zonde van het geld", vindt Van Laarhoven. Hij benadert de atleten zelf. Met succes. Steeds vaker komen sterke atleten naar Hulst. De Pinksterwedstrijden hebben een goede naam opge bouwd. De atleten komen graag. Inmiddels kan de organisatie met een aardig lijstje toppers komen die in Hulst zijn geweest: Erik Cadee wierp er de discus, Tom Goyvaerts gooide de speer. Dit jaar komen onder anderen hor denloopster Judith Vis, meerkamp ster Laurien Hoos, nationaal kam pioen verspringen Jonathan Pen- gel, Surinaams kampioen 100 me ter Ifrish Alberg, vijfvoudig Neder lands kampioene speerwerpen Bregje Crolla, Belgisch kampioene kogelstoten Catherine Timmer mans en nog vele anderen, onder wie tal van Nederlands kampioe nen bij de junioren. Ook de mees te Zeeuwse toppers doen mee zo als Sébastièn Schletterer, Mariska Bun, Jisca Docters, Michiel Willae- rt, Steven Nuytinck, Marcel Mang- nus, Rik van Laarhoven en Tom my Staal. De Pinksterwedstrijden zitten wel aan de grenzen van hun succes, denkt Van Laarhoven. „Hulst is maar klein, je hebt een beperkt aantal vrijwilligers. Die worden zwaar belast. Ze beginnen 's mor gens om negen uur met de op bouw, zijn daarna zes uur bezig met de wedstrijden en zijn pas om zes uur 's avonds klaar met het af breken. Da's een zware dag. Mis schien kunnen we nog een klein stapje maken, maar dan denk ik dat we een grens bereikt hebben." Een grote wens van RKHAV is om op nationale atletiekagenda te ko men. Daar staat het Pinkstergala nog niet op. Van Laarhoven: „Op die agenda staan zo'n twintig wed strijden die in een paar maanden afgewerkt moeten worden. Ze mo gen elkaar niet bijten. Veel plaats is er dus niet meer." Van Laarho ven vindt desondanks dat 'Hulst' erop hoort. „Wij kunnen wedijve ren met veel wedstrijden uit het nationale baancircuit. Ik vind dat we vaak zelfs nog meer bieden." Het succes van het Pinkstergala is de atletiekbond niet ontgaan. Een lid van de technische commissie is al in Hulst geweest voor een voor bespreking en maandag zal dezelf de persoon het evenement volgen. „We hebben een aanvraag inge diend en weten dat er nu extra kri tisch naar ons gekeken wordt." door Sjaak Sinke MIDDELBURG - Tim Pleijte kwam, zag en overwon gisteravond in de ZLM-Don Risico Stadsloop in Mid delburg. Desondanks kwam door de afmelding van Michel Schrier (Fysioteam Engels) de weg vrij voor de teamoverwinning van Koolesport. Afgelopen weekeinde strikte dat team vijf minuten voor de start van een duathlon in Gro ningen nog even Armand van der Smissen en Wim Nieuwkerk. Deze mannen konden de zege van een ijzersterke Pleijte niet voorko men. Vanaf het startsignaal van Wibo Verstraaten bepaalde hij het tempo, dat al snel te hoog lag voor de achtervolgers. Na de eerste doorkomst was zijn voorsprong al meer dan tweehonderd meter op Wim Nieuwkerk, die Van der Smissen, Ronnie Overgaauw, Jes- per Francke, Remy Vasseur en Mark de Kok achter zich wist. Na 7,5 kilometer finishte Pleijte in 24 minuten en 14 seconden, ruim boven het parcoursrecord van Steef Brooks. Veteraan Van der Smissen had zich in de laatste ron de ontdaan van Nieuwkerk, die niet echt fit over de meet kwam en zelfs Ronnie Overgaauw nog voor moest laten gaan. Zeeuws crosskampioen Francke hield Edwin Stolk, De Kok, Robbert Meeuwse en Vasseur achter zich. Anjolie Engels-Wisse hield zonder problemen haar leidende positie Atlete Yvonne van Langen-Wisse Voetbalster Petra Dugardein Zitskiër Kees-Jan van der Klooster Dartster Karin Krappen Het Olympisch Netwerk Zeeland komt topsporters en toptalenten tegemoet in hun onkosten. Veel geld zit er echter niet in de potjes. status euro's per jaar te declareren internationaal talent 500 nationaal talent 500 belofte 500 regio 1 talent* 350 regio 2 talent* 350 regio 2 sportploeg* (teams tot en met 4 personen) 700 (teams vanaf 5 personen) 1000 'Categorie is niet nationaal erkend judoka Zeilster Dressuurruiter Roeier Roeland Lievens Mijke Lievens Hans-Peter Minderhoud Elisabeth Willeboordse Felix Binicewicz bron Roeland van Vliet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 40