de puinhopen van toen zeeland 129 maken uit archieven Wat had jij gedaan in de oorlog? Goes opent aanval op onveiligheid fietsers Actie moet jeugd op risico's alcohol wijzen V PINKSTERDAG PINKSTERMARKT Vh (Brtuer J Keuze uit diverse akties! Zakkenrollers bestelen twee vrouwen AVA INBOUW CENTER hét totaaladres INBOUmRAIMTIUR mimiiiRi$mu.piiiiKBiBiaHBi^ plekken BOULEVARD VLISSINGEN WOONE Montagekorting, gratis terrasverwarmer of gratis verlichting! Kijk voor de voorwaarden op de site. De Nieuwe Kerk, april 2010. foto Tim van Eenennaam toen voor waar werd aangenomen, is op basis van archiefstukken niet hard te maken. In het boek staan tien namen van Middelburgers die op 17 en 18 mei 1940 zijn overle den (in of buiten de stad) en zes namen van niet-Middelburgers die op die data op het grondgebied van Middelburg zijn gestorven. En dan zijn er nog vier Franse solda ten van wie de naam niet bekend is. Maar er zijn waarschijnlijk later ook nog mensen overleden aan de gevolgen van hun verwondingen, opgelopen op 17 mei 1940. Het Zeeuws Archief roept nabe staanden op zich te melden als ze weten dat een familielid is gestor ven als gevolg van de oorlogshan delingen. De nu bekende namen zijn Adriaan Melse, Lodewijk Polfliet, Cornelia F. Wiessner-van der Bliek, Tannetje Janse, Johanna F. Ludikhuize, Johanna C. Hart- hoorn, Leintje de Graaf-Davidse en haar zoontje Jan de Graafj Jo hannes Schot, Antonie P. Woer- kens, Catharina Provoost, Francis- cus K. Heijnen, Johannis Frenks, Wilhelmina C. Jonckman, Willem Zonneveld en C. -,'j Ssmm m j door Carla van de Merbel MIDDELBURG - 'Wat zou jij doen?' Deze vraag wordt tijdens een be zoek aan De Bunker, de gisteren geopende multimediale reizende expositie over de oorlog op Plein 1940 in Middelburg, drie keer ge steld. Wat doe je als er tijdens een razzia op je deur wordt geklopt en een joodse buurjongen wil bij je onderduiken? Of wat doe je als be laden vriendschappen (met de zoon van een NSB-er en een joods meisje) op de proef worden ge steld? En zou je voor de Duitsers gaan werken óf onderduiken? De vragen worden in een beklemmen de sfeer en op een indrukwek kende wijze gesteld. De antwoor den kunnen daarna in een compu ter worden ingevoerd. Deze geeft dan in percentages aan hoeveel mensen 'ja' en hoeveel mensen 'nee' kozen. Verder is te zien hoe de waar gebeurde verhalen achter de drie vragen afliepen. In de laatste tentoonstellingsruim te in De Bunker zijn de veertien verhalen van Middelburgers te le zen. Twee daarvan zijn ook in beeld en geluid te zien. De Bunker: Reizende tentoonstelling over moeilijke keuzes van gewone men sen in oorlogstijd. Tot en met 4 juli op Plein 1940 in Middelburg. Daarna per manent in Liberty Park Overloon. Open: ma. t/m vr. 12.30-17.00 uur; za. 10.00-17.00 uur; zo. 6 juni en 4 juli 12.00-17.00 uur. Scholen 's ochtends op afspraak. Toegang gratis. VLISSINGEN - Twee Vlissingse vrou wen zijn gisteren in het centrum van hun woonplaats de dupe.ge worden van zakkenrollers. Tijdens de weekmarkt werd tus sen 10.00 en 11.00 uur de porte monnee uit de schoudertas van een 78-jarige vrouw weggenomen. Toen ze de diefstal merkte en bij haar bank haar pas wilde laten blokkeren, bleek dat er al een flink geldbedrag van haar rekening was gepind. Tussen 14.45 en 15.30 uur werd in de binnenstad de portemonnee ge rold van een 77-jarige plaatsgeno- te. Zij was nog op tijd om haar bankpas te laten blokkeren. GOES - De Goese gemeenteraad dis cussieert volgende week donder dag over het rapport Fietsbalans-2, dat de vloer aanveegt met de fiets- veiligheid in Goes. De gemeente heeft inmiddels wel een aantal ge vaarlijke situaties aangepakt of daar plannen voor gemaakt. Het onderzoek van de Fietsers bond, waaraan Goes heeft meege daan, schetst een somber beeld. Fietsers - zo'n 50 procent van de verkeersbewegingen binnen de stad gebeurt per fiets - lopen een te grote kans slachtoffer te worden van een ernstig verkeersongeval. Goes scoort op dit punt slechter dan vergelijkbare gemeenten. Sinds 2001 is het ongevallenrisico juist toegenomen. In 88 procent van de gevallen is de fietser het slachtoffer van een botsing met een auto. De meeste slachtoffers zijn tussen 30 en 60 jaar oud. De oorzaak van de slechte prestatie is dat er in het Goese wegennetwerk te veel conflictsituaties bestaan tus sen snel- en langzaamverkeer. Goes heeft al een aantal riskante rotondes en probleemtrajecten aangepakt. Zo zijn fietspaden en rijbanen beter van elkaar geschei den. Momenteel wordt de aanleg van een rotonde bij de Ring baan-West voorbereid. Fietsers krij gen daar straks tunneltjes. 10.00-17.00 UUR mm «f: GOES - Net als vorig jaar houden de zeven gemeenten rond de Oos- terschelde en de GGD Zeeland een campagne om jongeren te wijzen op de gevaren van alcoholmis bruik. Ook de jongerenraden in die gemeenten doen mee. Ze heb ben een logo ontworpen voor de actieperiode. De actiemaand van de campagne 'Laat ze piet (ver)zuipen' begint za terdag 29 mei in Renesse waar Regioruis, de finale van een mu- ziekwedstrijd voor jongeren, plaatsvindt. Samen met lokale ho recabedrijven wordt het 'fris uit gaan' gepromoot. De boodschap is duidelijk: een feestje zonder alco hol is net zo leuk als met. Daarna is Goes aan de beurt, met een activiteit op 12 juni waaraan politie en horeca meedoen. Een week later (19 juni) wordt in Krab- bendijke een frisfeest gehouden. Verder richt de campagne zich op basisscholen. Leerlingen van de groepen zeven en acht krijgen in juni theatervoorstellingen te zien, waarin ze worden gewezen op de risico's van (overmatig) alcoholge bruik. Voor ouders zijn er informa tiebijeenkomsten, met onder meer opvoedtips. Data en locaties wor den nog bekendgemaakt. Ouders die liever in kleine groepjes willen praten, kunnen terecht op 'home- parties' van Indigo, een instelling die steun biedt bij opvoedingspro blemen. Jeugdverpleegkundigen en jeugdartsen van de GGD zullen de komende tijd op scholen expli ciet aandacht besteden aan alcohol gebruik. Met name kinderen van tien jaar worden voorgelicht. Koopsommen vanaf ca. 169.000,- v.o.n. voor een zeer complete woning met o.a. keuken, sanitair, kunststof kozijnen met zonwering. Kijk voor meer informatie op www.wooneco.nl Wooneco is een ontwikkeling van Woonburg en Marsaki Meer informatie: M2 Makelaars T 0118 44 22 00 makelaar it Kanaalstraat 65 Oost-Souburg Tel. 0118 471777 www.avainbouw.nl zaterdag 22 mei 2010 Voor meer breuerverandas.nl veranda's 2e pinksterdag geopend van 11.00 t/m 16.00 uur Breuer Veranda's Hensonweg 4 4462 GV Goes Tel. 0113-223091 Fax. 073-5470331

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 31