33 woi ien Honderd jaar huishoudtextiel Uatubtjk ^Itlancleró Taartenpletter Zaterdag 22 mei 2010 wonen@wegener.nl 024-3650509 WALRA-UNNEN WE VERMEN WAALRE N.Br. TEL. 423 (K 4904) Reclame van Van Dijk, Manders ra, de levenslange linnenuitzet. tie. Toen de textielindustrie' in Nederland in die periode een dieptepunt bereikte en door concurrentie uit lagelonenlanden en dekolonisatie vrijwel verdween, verkoch ten de warenhuizen textiel onder hun ei gen merknaam. Dit gebeurt nu nog steeds. Meisjes (en jongens uiteraard) stellen nu geen uitzet meer samen als ze op zichzelf gaan wonen. Als ze iets nodig hebben, ko pen ze een handdoek of baddoek in de winkel of via internet. „Dit textiel is van mindere kwaliteit dan vroeger, omdat het in lagelonenlanden wordt geproduceerd", zegt Hanneke Oosterhof, tijdelijk hoofd van het Textielmuseum in Tilburg. Een uitzet wordt tegenwoordig gezien als onbelangrijk en ouderwets. Er wordt min der getrouwd, gezinnen zijn kleiner en door wasmachine en droger verdween de linnenkast uit het huishouden. Maar dit betekent niet dat er tegenwoordig geen aandacht meer is voor mooi huishoudtex tiel. „Integendeel", vindt Oosterhof. „Men sen krijgen juist steeds meer interesse voor hoogwaardig textiel. Dat moet er boven dien mooi uit zien, bijvoorbeeld ontwor pen door een Dutch designer. Wat ook steeds belangrijker wordt, is dat het textiel duurzaam wordt gemaakt." Het Textielmuseum vervult hierin een voortrekkersrol met zijn eigen TextielLab waar bijvoorbeeld exclusieve theedoeken Theedoek van de Hema. Co uit Waaire, bekend van Wal- foto's PR worden gemaakt van de Nederlandse ont werpers Studio Job, Hella Jongerius en Ki- ki van Eijk. Soms zelfs met vernieuwende, milieuvriendelijke materialen als bamboe, plantenvezel en zeewier. Ook de Hema en Hennes en Mauritz (H&M) leven zich uit met vernieuwende ontwerpen en textielsoorten. Zo heeft de Hema een eigen designteam. Het textiel van H8cM is alleen via internet verkrijg baar. Een ander voorbeeld is Liset van der Scheer. Zij won in 2005 met haar gebreide collectie huishoudtextiel Knit-tet een Ne derlandse designprijs. Waardering voor mooi keukentextiel is er nog steeds. „Mooie, duurzame textielont- werpen die lang meegaan en waar je niet snel op bent uitgekeken, komen weer in de mode", merkt Oosterhof op. Het Tex tielmuseum experimenteert momenteel met weven met biologisch katoen. Voor ontwerpers en fabrikanten ligt er een uit daging in de toekomst op een verantwoor de, duurzame manier huishoudtextiel te produceren. www.textielmuseum.nl Reageren? redactie.wonen@wegener.nl af I Kraakhelder De tentoonstelling 'Kraakhelder, 100 jaar huishoudtextiel' is nog tot 13 juni te zien in het Audax Textielmuseum in Tilburg. Aan de tentoonstelling is een wed strijd gekoppeld voor jonge ont werpers. Zij kregen de kans een vernieuwend ontwerp te beden ken voor een huishouddoek. De genomineerden zijn: Jolien van Schagen met geborduurde koes terdoeken, Rosanne Siebers met een hergebruikt doekje, voor zien van lasertechniek en Char lotte van der Horst met een in 3D gebreid doekje. De ontwer pen zijn alle te zien in het Au dax Textielmuseum. ...en als wij later trouwen, kopen we ook zon mooie Walra- uitzet... In deze lijd is fraai linnengoed een mooi en practised cadeau hij bijzon dere gelegenheden Ooit hip en veelgebruikt, nu afgedankt en zieltogend in een hoekje van de kast: keukenlijken. In deze aflevering: een taartsnijder en -schep. door Jan van Mullem Ik heb het eerder geschreven, maar als er een ver kiezing zou zijn voor het meest onzinnige keu kenhulpje, zou deze taartsnijder en -schep hoge ogen gooien. Vergeet de eerder besproken empa- nadaklapper of de Squeeze-lt. Juwééltjes waren dat. Relatief gezien. Want goeie genade zeg, wat is dit een gedrocht! Ik ben er stil van. Eventjes. Want niet alleen moet deze rubriek vol, ook wilt u ongetwijfeld meer weten over dit klinisch ogen de siliconenbaksel. Goed dan. Om te beginnen: het materiaal. „Flexibel, knijpbaar", volgens eigenaresse Trudi Aalbers. Een weeïgmakende beschrijving, als ik het mag zeggen. Het zou me niet verbazen als deze zelfbenoemde 'innovatie op taart- snijgebied' wordt geleverd door een duister recycle- bedrijf dat voor een zacht prijsje partijen overjarige borstimplantaten heeft opgekocht. Punt 2, de functie. Het ding moet taart kunnen snij den en 'scheppen'. Ambitieus, zo'n dubbelfunctie. Ik citeer wederom Trudi Aalbers: „Handig is hij niet. De onderkant is scherp, dus snijden gaat wel. Als je een stuk taart afgesneden hebt, moet je een beetje knij pen zodat het ertussen blijft zitten. Dan kun je het stuk optillen om het op het gebaksschoteltje te leg gen. Bij zachte taart blijft het plakken en druk je het in elkaar." Hoe hopeloos kan iets zijn, vraag je je af. Dan de prijs. Er vanuit gaande dat de taartschepsnijder nauwelijks doet wat hij belooft, moet je bijna geld toe krijgen. Tenzij je hem kunt waarderen op mogelijke al ternatieve functies. Op Marktplaats.nl staan bijvoor beeld gebruikte plastic vormpjes voor in de zandbak, leuk voor zandtaartjes. 'Gratis afhalen', staat erbij. Die functie rechtvaardigt'dus ook al geen hoge prijs. Trudi Aalbers gelooft niet dat haar moeder, de eerste eigenaresse, er maar een cent voor heeft betaald. „Ik kan het haar niet meer vragen - ze is overleden - maar volgens mij heeft ze het gekregen. Op de doos. staat aan al le kanten 'Een han dig kadootje voor U, trouwe klant'. Ver der de zin 'TAART SNIJDER: verdeelt taart in gelijke stukken'. Geen merk." Kan ik me voor stellen. Direct het faillissement aanvragen, gaat sneller. Eens kijken wat internet te melden heeft over onze taartsnijder. Wie dat woord op Google intikt en afbeel dingen selecteert, ziet foto's van een soort metalen kledinghanger: 'ideaal voor het in delen snijden van zelfgemaakte taart', lees ik op http://u.nu/4385a. Van onze siliconen variant is geen spoor te bekennen. Waarschijnlijk leiden de meeste inmiddels een nutti ger leven als babyspeen, bakvorm of sekspop. Daar kun je (sommige) mensen wél blij mee maken. Net nadat ik de taartsnijder tot,op het bot heb gefi leerd en dit stukje wil klaarzetten voor de drukkerij, komt een collega met een ander zoekwoord op de proppen: taartsnijderschep. Twee hits, waarvan de laat ste naar de site Appleping.nl verwijst. Verrek, daar staat ie! (http://u.nu/9c8aa) Onder de naam P's of Cake wordt een iets gepimpte versie in vijf trendy kleurtjes aangeboden. Aanbieding, staat erbij, van 26,95 voor 19,95 euro. Ze zullen wel alle zeilen moe ten bijzetten om ze verkocht te krijgen, denk ik nog. Tevergeefs: deze taartsnijderschep blijkt zelfs onder scheiden met een prestigieuze Red Dot Award voor in novatief design! Nou ja zeg... Was de jury verblind door de knalkleurtjes of ben ik te kritisch geweest? Ook een keukenlijk in huis? Mail info en foto van het keukenlijk naar redactie.wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 145