Wie wint: Louis of José? :ham pion kijktip Het seizoen van de lijsttrekkersdebatten op tv is geopend. Hetty van Rooij vroeg aan debatcoach Roderik van Grieken waar de lijsttrekkers op moeten letten. '■ffig LEAGUE zaterdag, 20.00 uur 90 procent is presentatie Tien tips voor lijsttrekkers Begin ontspannen aan het de bat, sta rechtop en straal ver trouwen uit. Onderscheid je van de rest. Houd je emoties onder con trole. Gebruik levendige gebaren taal, maar steek nooit een wijsvingertje op. Onthoud dat een debat niet wordt gewonnen op feiten kennis, maar op overtuigings kracht. Neem de woordkeus van een tegenstander niet over. Ge bruik dus in debat met Wil- ders niet het woord kopvod- dentax. Beantwoord een aanval nooit met een vraag. Pak je tegenstander hard aan, maar niet té hard. Lieg niet, maar schep gerust verwarring, bij voorkeur over cijfers. Maak van je zwakte een sterk punt. Denk aan Ronald Rea gan, die tijdens de Amerikaan se presidentsverkiezingen in 1984 voortdurend werd ge confronteerd met zijn hoge leeftijd. (73). Op enig mo ment grapte hij dat hij geen misbruik zou maken van de onvolwassenheid van zijn te genstander Mondale (56). foto's AP/ANP V oor Femke Halsema is het een vaste routi ne. Als ze aankomt in het gebouw waar ze live in debat moet, gaat ze kijken op de studiovloer. Even staan op de plaats waar ze straks zal staan, de plek van de tegenstanders note ren, letten op de camera's, de be lichting, het publiek en het decor. Sfeer snuiven en wennen aan de omgeving waar ze het beste van zichzelf zal moeten laten zien. „Heel verstandig^', zegt Peter Kloosterhuis, hoofd evenementen van de NOS en verantwoordelijk voor het lijsttrekkersdebat dat de NOS op 8 juni live uitzendt. „Ik heb me wel eens afgevraagd waar om haar collegalijsttrekkers dat voorwerk aan anderen overlaten." Een lijsttrekkersdebat is een ener verende onderneming, zowel voor de deelnemers als voor de omroe pen die de organisatie voor hun re kening moeten nemen. Debat- coach Roderik van Grieken, direc teur en oprichter van het Neder lands Debat Instituut, is bereid het van de daken te roepen: onder schat het niet! „Een live tv-debat is een zware test die je er niet even bij kunt doen. Het eist een goede voorbereiding, fysiek, inhoudelijk en mentaal", zegt hij. Niet voor niets had Bolkestein de gewoonte voor een verkiezingsdebat te gaan tennissen. RTL opent de dans met een debat waarvoor alleen Cohen, Balkenen de, Rutte en Wilders zijn uitgeno digd. Tot ergernis van Rouvoet, Halsema en Pechtold is daar het etiket 'premiersdebat' opgeplakt. Frits Wester, die de tweeënhalf uur durende discussie op RTL 4 gaat leiden: „Het politieke land schap is totaal veranderd en dus ook het politieke debat. Lubbers en Van Agt hadden vroeger een min of meer vaste achterban. Nu vliegen de kamerzetels in de peilin gen op en neer. Al die onrust, al die zwevende kiezers, dat stelt an dere eisen aan de lijsttrekkers. Het is mijn taak hun ingestudeerde les jes te ontregelen. De inzet is hoog. Er is dit jaar écht iets te winnen." Frits Wester herinnert zich dat WD-leider Zalm ooit een kussen tje op zijn stoel eiste, opdat hij naast de anderen niet klein zou lij ken. De NOS heeft wel eens een notaris moeten inhuren om uit te maken wie in een verkiezingsde bat tegenover wie kwam te staan. Voorafgaand aan ieder politiek de bat worden afspraken gemaakt over de kleinste details, maar de- batcoach Van Grieken is ervan overtuigd dat de partijen in de toe komst de regie veel meer naar zich toe zullen trekken. „Onze lijsttrek kers leveren zich nu als het ware uit aan de omroepen die de lijnen uitzetten. In de Angelsaksische lan den bepalen de partijen de regels. Ook de Nederlandse politieke lei ders zullen steeds meer afdwingen dat ze niet voor verrassingen ko men te staan." De gedachte aan het beruchte de bat uit 2002, met een triomferende Fortuyn tegenover de verongelijk te, mompelende Melkert, is voor el ke lijsttrekker voldoende om zich te realiseren hoe groot de risico's zijn. Die beelden maken duidelijk dat het tijdens een debat niet al leen gaat om wat er gezegd wordt, maar vooral om hoe je er bij zit. „90 procent is presentatie, 10 pro cent is inhoud", zegt Van Grieken. NOS-regisseur Jan de Roode: „Er staan veel camera's om zo'n debat, maar ook weer niet hysterisch veel. De regie moet vooral goed op letten. Niet alleen aandacht voor degene die iets zegt, maar ook voor de mimiek en de lichaams houding van de anderen. Iedereen staat op scherp, iedereen weet: er valt niets te herstellen. Zij kunnen niets opnieuw doen en wij ook niet. Het grote verschil is dat zij op 9 juni gekozen willen worden. En daar wordt hard voor getraind." Over de trainingen van de lijsttrek kers willen de politieke partijen weinig kwijt en het onderwerp 'styling' lijkt bij de campagne teams al helemaal taboe. Rita Ver donk (TON) is de enige die er openlijk voor uitkomt dat ze haar imago professioneel onder handen heeft laten nemen om zichzelf een 'vrouwelijker' uitstraling te bezor gen. De anderen houden het voor een livedebat op 'verzorgd en pas send'. Daarmee zitten ze volgens Van Grieken wel ongeveer goed, maar toch is hij ervan overtuigd dat zowel de politieke partijen als de organiserende omroepen met lijsttrekkersdebatten nog steeds te nonchalant omspringen. „Er wordt nog altijd niet genoeg aan dacht aan besteed. Pechtold, Wil ders en Halsema doen het goed in debatten, voor de anderen is er nog heel veel werk aan de winkel. Na anderhalf uur moet de kiezer geholpen zijn bij het maken van zijn keuze. Je wilt dus meningsver schillen op tafel en je wilt duidelij ke antwoorden. Vaak is de vraag stelling nog veel te algemeen. Of er ligt een thema op tafel waar ie dereen mee aan de haal mag. Dat levert veel spektakel op, maar het helpt een kiezer niet verder." EÊ Wot kiest Nederland: het premiers debat, morgenavond (zondag), RTL 4, 20.00 uur. Wot kiest Nederland: het Carré-de bat, 26 mei, RTL 4, 20.30 uur. EenVandaag Lijsttrekkersdebat, 7 juni, Nederland 1, 18.15 uur. NOS Verkiezingsdebat, 8 juni, Ne derland 1,19.00 en 20.30 uur. V-j" Reageren? redactie.media@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 123