u 19 reizen Het museum probeert subtiel te verleiden reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 22 mei 2010 De truc is bekend en wordt wereldwijd toe gepast. Een beroemd museum laat door ruimtegebrek een deel van de collectie verstoffen in kel ders en depots. Sommige musea openen daarom elders een filiaal, het liefst in een spectaculair ge bouw. Voorbeelden zijn er genoeg. Guggenheim deed het zette zo het Noord- Spaanse Bilbao op de kaart. In ons land kreeg Amster dam een stukje Hermitage uit Sint Petersburg. Ook de Fransen kennen de truc. Zo krijgt Abu Dhabi een depen dance van het Louvre. En in Metz ging deze maand het Centre Pom pidou Metz open, een dochter van het Centre Georges Pompidou in Parijs. Na een felle strijd met on der andere Lille en Montpellier over de vestigingsplaats, wonnen de Messins, zoals de inwoners van Metz worden genoemd. Zeven jaar is gebouwd om de schepping van de architecten Shigeru Ban (Ja pan), Jean de Gastines (Frankrijk) en de Brit Philip Gumuchdjian uit de grond te stampen. Wie de hoofdstad van de Lorraine (Lotharingen) nu bezoekt, moet daarom kiezen. Of meteen rich ting binnenstad of eerst kunstproe- ven in het museum. Het uit 1905 stammende, 300 meter lange trein station, een neo-Romaanse schep ping van de Duitse architect Jürgen Kröger, vormt letterlijk de scheiding der wegen. Enorme pa nelen geven dat aan op het voor het station gelegen Place du Général de Gaulle. Hier moet je kiezen voor voor het Centre Ville, via het Quartier Impériale, of voor het Centre Pompidou Metz. Wij beginnen met het museum, dat je bereikt via de met blauwe lichten fraai versierde Passage de l'Amphithéatre. Aan het einde van die tunnel zie je het museum en de eerlijkheid gebiedt te zeggen dat het niet onmiddellijk een wow-effect geeft. Dit is geen Gug genheim in Bilbao met zijn glim mende titanium. In Metz word je subtieler verleid. Hoe dichter je bij het gebouw komt, des te duidelij ker worden de oorspronkelijkheid en het genie van de architecten. Oog in oog met de zes dragende, houten pijlers, die je blik onherroe pelijk naar boven leiden, verbaast de lichtheid van de houten balken die als zijden linten uitwaaieren. Het aldus gedragen dak bestaat uit een wit membraam van 8.000 vier kante meter, het lijkt op een soort ouderwetse nonnenkap, met kun stig gesteven witte golven. Omdat je nooit een tweede kans krijgt om een eerste indruk te ma ken, is met de openingsexpositie Chefs-d'oeuvre? Meesterwerken7) groots uitgepakt. In het schip van het gebouw, het zogenoemde Grande Nef en in de 3 galerieën met elk een lengte van 80 meter, wordt bezoekers de vraag gesteld wat een meesterwerk is, waarom dat zo is en of dat altijd zo blijft. Alle kunstvormen komen aan bod en de lijst van kunstenaars van wie werk aanwezig is, vormt een who is who van vooral de twintig De Saint Etienne kathedraal (foto hieronder) heeft indrukwek kende glas-in-loodramen. foto's Hanne Simonsen en Cordon Plumb ste eeuw. Mondriaan, Picasso, Car- tier-Bresson, Pollock en Kandins- ky om slechts enkelen te noemen. Schilderkunst, installaties, fotogra fie, beeldhouwkunst en video, al les komt aan bod bij de 800 ten toongestelde werken. Daarvan ko men 700 uit het Centre Pompidou Paris, een fractie van de ruim 65.000 beschikbare werken. Met de komst van het museum hoopt Metz een rol van betekenis te gaan spelen in de wereld van moderne kunst. De ligging cen traal tussen Parijs en Berlijn en tus sen de Noordzee en de Middel landse Zee moet hierbij helpen. De préfecture van Lorraine ziet zichzelf als het kloppende hart van Europa en wil zich als provin- ciehoofstad ook internationaal op de kaart zetten. Metz probeert het internationale imago op allerlei manieren uit te stralen, maar heeft gelukkig ook de sfeer van vroeger weten te be houden. Veel gebouwen tonen de vroegere Duitse invloed. Een deel van Lorraine kwam na de Frans.-Duitse oorlog in 1871 bij NL BELCiË DUITS LAND «KW Parijs Metz FRANKRIJK fi SPANJE M Metz ligt op 440 kilometer van Utrecht in de Franse regio Lorrai ne (ook Lotharingen genoemd). De stad is in zeven uur te berei ken met de trein via Brussel en Luxemburg of via Maastricht en Luik. Voor treininformatie kijk op www.nshispeed.nl Let op: reis tijden kunnen erg verschillen. Meer informatie over beziens waardigheden in de stad, inclu sief de mogelijkheid om accom modaties te boeken, is te vin den op www.franceguide.com en op www.tourisme-lorraine.fr Op deze websites wordt alle in formatie ook in het Nederlands aangeboden. Veel informatie over het Centre Pompidou Metz is te vinden op www.centrepompidou-metz.fr. Duitsland om na de Eerste Wereld oorlog weer Frans te worden. Vergeet bij een bezoek in ieder ge val de Saint Etienne kathedraal niet, die in de veertiende eeuw on stond door de samenvoeging van de dertiende eeuwse Saint Etienne kerk met een oudere Romaanse kerk. De kathedraal heeft een schip van 42 meter hoogte, het op twee na hoogste schip in Frankrijk. Nog spectaculairder is het glas-in-lood, dat in totaal 6.500 vierkante meter beslaat. Geduren de zeven eeuwen voegden kunste naars panelen toe. Marc Chagall was de laatste met een creatie die in 1968 gereed kwam. Elders in de stad hebben de Messins een eigen, net zo'n kunstzinnige vorm van graffiti bedacht. Op het Place d'Ar- mes is als fraaie muurversiering over verschillende gebouwen een draaiend, zwart lint geschilderd, 'dat als een tornado door de lucht zweeft. Lekkerbekken kunnen zich in Metz laten verwennen. Er zijn tal van culinaire bijzonderheden, maar sla vooral de mirabelle niet over. De lokale pruim is sinds 1996 onder de naam Mirabelle de Lor raine door de EU als uniek regio naal product erkend. De regio rond Metz levert 70 procent van de wereldproductie, dus het kost weinig moeite een gerecht te vin den met mirabelles als ingrediënt. Er wordt ook drank van gemaakt, zoals de heerlijke eau de vie. Genoeg geslenterd, gegeten en ge dronken? Huur dan een fiets. Per tweewieler is Metz gemakkelijk en ontspannen te verkennen. fW Reageren? redactie.reizen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 111