io eurovisie songfestival Van 'koffie!' tot 'douze points!' 8: Bosnië Herzegovina 7: Azerbeidjan 13: Bulgarije 8: Oekraïne 14: Cyprus 1: Moldavië 13: Griekenland 2: Armenië Het Eurovisie Song festival is komende week goed voor drie avondvullende tv-uitzendingen. Een overzicht van alle 39 deelnemers. Stemregels: Eerste voorronde Finale 14: Portugal Tweede voorronde 6: Letland 12: Albanië 2. Rusland 6: Zweden zaterdag 22 mei 2010 Drip drop Vorig jaar derde en nu weer als fa voriet genoemd. De choreograaf van Beyoncé hielp met de podium act. foto Nicola Chessa Miro: Angel si ti Ruim vijftig componisten vonden dat Miro Bulgarije moest vertegen woordigen en uiteindelijk schreef hij deze inzending toch maar zelf Bulgarije haalde pas één keer de fi nale. Het land werd vijfde in 2007. foto TRB Alyosha: Sweet people Na een amateuristische selectiepro cedure (ja, het kan erger) werd dit donkere nummer en deze zangeres pas in derde instantie gekozen. Als dat maar goedkomt. Wij zouden nu de glazen vullen, om op tijd voor Sieneke te zijn. foto ntu Jon Lilygreen The Islanders: Life looks better in spring Zanger Jon komt uit Wales en ook zijn begeleiders zijn hoofdzakelijk Britse eilanders. De componisten, wel uit Cyprus, vonden hen via in ternet. foto Eïrini Theodore» Jessy Matador: Allez olla olé Instant zomerhit met sterke Afrikaanse en Ja- maicaanse invloeden. Kanshebber. foto Jessy Matador Eva Rivas: Apricot stone Armenië doet voor de vijfde keer mee en de vorige afleveringen ein digde het land telkens in de Top 10. Ook zangeres Eva moet de finale met dit up tempo-nummer kun nen halen. foto White Dress door Geert Willems Voor de ware liefheb ber van het Eurovi sie Songfestival breekt er een gou den week aan. Zij hebben drie avond vullende programma's voor. de boeg: op dinsdag voorronde 1, op donderdag voorronde 2 en op za terdag de grote finale. In totaal 39 deelnemers strijden om de Eurovi- siekroon in de 55e editie van het festival. Het is een ijzeren wet van het Eu rovisie Songfestival: veel landen sturen een kloon van de winnaar van het jaar ervoor. In 2009 won Alexander Rybak voor Noorwe gen, dus doen er dit jaar veel jon ge, fris ogende zangers mee. Ook hebben deelnemende landen ver rassend veel ballades geselecteerd. Onze Sieneke kan dus opvallen in het deelnemersveld. Met haar Ik ben verliefd (sha-la-lie) is zij don-" derdag aan de beurt. Om de finale te halen moet ze bij de eerste tien eindigen. Hierbij een complete gids, inclu sief aanbevolen plas- en koffiepau zes. Plus een eerste waardering. Geert Willems is songfestivalkenner en co-auteur van het in 2000 verschenen boek Dirt ge-dong. Hij zal namens deze krant het Eurovisie Songfestival in Oslo volgen. In de twee voorrondes stemmen de landen die aan die halve finale mee doen. Van de vijf geplaatste landen stem men Frankrijk, Duitsland en Spanje mee in de eerste voorronde, Verenigd Konink rijk en Noorwegen in de tweede. De eer ste tien van elke voorronde gaan door naar de finale op zaterdag. De uitslag wordt voor de helft bepaald door televoting, door de kijkers dus, en voor de andere helft door een vakjury. In de finale stemmen alle landen mee. Kijkers kunnen sms-en of bellen maar niet vaker dan twintig keer en niet voor het eigen land. Sunstroke Project Sr Olia Tira: Run away Eigentijds dansnummer zorgt voor vlotte opening van het festival. Zangeres Olia heeft Madonna als gro te voorbeeld. foto Roman Rybaleov InCulto: East European funk Lollig begin van de tweede voor ronde. Eerste zin: 'You've seen it all before, we've got no taste, we're all a bore'. Maar dat valt best mee. Let ook op de broeken. foto Algis Krisciunas dinsdag 25 mei 21.00 uur Nederland 1 douze points! kan voor een verrassing zorgen een finaleplaats zou al mooi zijn meedoen is belangrijker dan winnen j volgend jaar beter foto Afeksandrs Sokofovs zaterdag 29 mei 21.00 uur Nederland 1 Vijf landen zijn al automatisch geplaatst voor de finale: de vier grote landen van de organiserende omroepkoepel ESF en gastland Noorwegen. De exacte volgorde van optreden voor de finale wordt pas in de loop van komende week bepaald. Aïsha: What for? Lets tv-sterretje kan scoren met haar looks en grote ogen, waarmee ze tijdens haar ballade vaak getrou- bleerd in de camera kijkt. Juliana Pasha: It's all about you Juliana klinkt als Anastasia, maar dan minder goed. Maar ja, Albanië haalde de laatste twee finales, wij al zes jaar niet. Peter Nalitch Friends: Lost and forgotten Zanger werd beroemd in eigen land door een YouTube-video. Met zijn tenorstem valt hij zeker op tus sen de poppy middle of the road van de rest. I fofoRTR f Vukasin Brajic: Thunder and lightning Rocknummer van zanger die een pan-Balkan variant van Idols wist te winnen. Mooi moment om even de pinda's te pakken. foto Jasmin Fazlagic Filipa Azevedo: Ha dias assim Piepjong talent met een stokoud klinkend festivalnummer. Ze lijkt naar het einde toe steeds meer pijn te krijgen. foto Catia Castel-Branco donderdag 27 mei 21.00 uur Nederland 1 foto Albert Thoma Niamh Kavanagh: It's for you Oud-winnares van 1993 keen terug naar het Eurovisiepodium. Dat kunstje flikte Ierland al eerder en toen won Johnny Logan voor de tweede keer. foto The respective broadcasters Lena: Satellite Onze oosterburen zijn ouderwets songfestivalgek door deze inzen ding. Het nummer brak daar een Idownloadrecord. Lena's stijl past in de jonge meidenhype van Katy Per ry en Lilly Allen, alleen het Engels is minder. Giorgos Alkaios Friends: OPA Troep leren krijgers gaat oriën taals. OPA klinkt als de yell Whop- pa! Griekenland moet het in deze voorronde in ieder geval zonder de vaste twaalf punten van Cyprus doen, want die mogen niet mee stemmen vandaag. foto ert Anna Bergendahl: This is my life Het songfestivalgekke land koos eens niet voor de zoveelste Ab- ba-deun, maar een zangeres die veel naar Adele heeft geluisterd. foto Mats Oscarsson Milan Stankovic: Ovo je Batkan Nog meer folklore met androgyne zanger die mikt op mix van Bal kandisco, volksmuziek en hip hop. Balkan hop hop! foto Slobodan Saric

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10