i7reizen Fantaseren bij oude stenen Hunebedden behoren tot het meest fascinerende erfgoed in ons land. In het Drentse Borger kun je alles te weten komen over de steenkolossen. Paul Straatsman nam een kijkje. SR SM Het Hunebedcentrum ligt aan de Bronnegerstraat 12 in Borger. Openingstijden: maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur, weekeinden en feestdagen van 11.00 tot 17.00 uur. Wandelen langs nog meer hunebedden Exclusieve lezersaanbieding Drenthe: zt'/n I 19,00 Reserveer via www.hunzebergen.nl/login reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 22 mei 2010 De grootste Nederlandse hunebed ligt bij het HunebedcentrTim in BQrger. foto Lex van Lieshout/ANP Bijvoetpad 17 km Zouden ze er om heb ben kunnen lachen, de bouwers van de hune bedden, als ze hadden geweten hoe hun bouwwerken nog altijd tot raad sels leiden? Het is verleidelijk je de bouwers voor te stellen. Na gedane arbeid zittend rond een kamp vuur, dijenkletsend over de verha len die hun daden blijven oproe pen. Denk daarbij aan het verslag van een monnik uit 1547. Hij ver haalt over de stenen waarop oude volksstammen offers brachten van Vreemdelingen, die zij eerst dwon gen om door de gangen onder de altaarstenen te kruipen, terwijl ze hen met mest bekogelden'. De monnik had ook een naam voor het hunebed: 's Duvels Kut. Het is een fascinerende vraag wat de allereerste permanente bewo ners van deze streek bezielde om deze monumenten te maken. Die vraag prikkelt nog steeds de fanta: sie, zo blijkt tijdens een bezoek aan het Hunebedcentrum in het Drentse Borger. Tijdens een rond gang door het museum gaat het om de vraag hoe je de hunebed den en de vondsten die er in zijn gedaan, moet interpreteren. Tegenwoordig is de verklaring voorbehouden aan de wetenschap pelijk verantwoorde fantasie van deskundigen. Bij de ingang van de bezoekersruimte word je daar met een mee geconfronteerd. Vier lang harige, levensechte poppen, ge huld in dierenhuiden, staren je te gemoet. Zo zagen ze er dus uit. Maar misschien ook wel anders, Maquettes tonen een hunebed in verschillende tijden, foto Jan Zeeman vertelt een paneel. Misschien had den ze wel tatoeages, bonte kle ding en kaalgeschoren schedels. Niemand die het weet. Waar we niet meer aan twijfelen, is dat hu nebedden dienden als grafmonu menten. Dat in de hunebedden vrijwel geen menselijke resten zijn gevonden, komt door de kalkarme zandgrond van Drenthe die niets overlaat van organisch materiaal. De Drentse hunebedden staan ove rigens niet op zich. Het Hunebed centrum vertelt over andere mega- litische bouwconstructies, zoals die in het Engelse Stonehenge. Interessant is het museale uitstap je naar de antropologie, de weten schap die niet-westerse samenle vingen bestudeert. Daardoor we ten we iets van de functies en ri tuelen van voorouderverering. Ongetwijfeld hielden de eerste Drenten zich daar ook mee bezig. Een bezoek aan het Hunebed centrum is niet af zonder de hune bedden in het echt te bekijken. Het grootste hunebed van Neder land staat pal naast het museum. Maar hoe fraai het monument ook is, de aanwezigheid van het moder ne gebouw en de bezoekersdrukte staan een echte beleving in de weg. Daarom gaan we op pad naar de vijf hunebedden bij Bronneger waar de drukte ver te zoeken is. Midden in het Drentse landschap komen de graven uit de steentijd pas echt tot hun recht. Ook als we oog in oog staan met de stenen, blijft het een raadsel wat de bouwers ertoe bracht ze hier neer te zetten. Zeker is dat dit een van de eerste vaste woonplek ken van onze verre voorouders was. Ze bleven op dezelfde grond wonen als de overleden. Daardoor konden de doden worden betrok ken bij rituelen. Misschien waren er toen al Drenten die over hun ei gen graf heenkeken en de hune bedden die ze bouwden, zagen als een monument voor de toekomst. Entree: 6,75 euro; kinderen tot 11 jaar 3 euro, tot 4 jaar gratis. Info op www.hunebedcentrum.nl of via telefoon 0599-236374. W Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Rond Borger loopt het Bijvoetpad. Dat is een ANWB- wandelroute van 17 kilometer lang. De route kan op twee plaatsen worden verkort: een 2,5 kilometer lang rondje door Borger en een rondje bij de hunebedden van Bronneger van 6 kilometer. De routebeschrijving is voor 1,50 euro te koop in het Hunebedcentrum. Van de route is ook een zogeheten Cultuurboekje verschenen. Het is te koop bij WV's, boekwinkels en het Hunebedcentrum en kost 8,90 euro. Hunebeddeneindeloos fietsen en culinair genieten U verblijft 3 dagen m het gastvrije 4-sterren Landgoed Residence Hunzebergen, te midden van bos en heide in het Drentse Exloo (nabij Emmen). Exloo is een prachtig oud dorp, op de ribben van de Hondsrug, met heidevelden en geheimzinnige bossen, oude landwegen en prachtige fietspaden. Midden in het dorp is de schaapskooi en het schapen- informatiecentrum, waarvandaan dagelijks de kudde vertrekt naar de heide. Het hotel beschikt over 50 deluxe kamers welke voorzien zijn van kixe badkamer met bad douche, airconditioning, minibar, lcd-tv, gratis internetverbinding, bureau, zitje, kluisje en Nespresso koffie- en thee machine. Er is een uitstekend a la carte restaurant, een gezellige brasserie en een bar/bowling met 4 bowlingbanen. Daarnaast biedt het land goed zowel indoor als outdoor uitstekende ontspanningsfatiliteiten. In het inpandige Wellness Beauty Centre vindt u een zwembad, sauna, Turks stoombad, whirlpool, snelbruiner, fitnessruimte en schoonheidssalon. In de schoonheidssalon worden diverse gezichts- en lichaamsbehandeiingen, pakkingen en massages aangeboden. Verder kunt u gebruik maken van de all weather hardcourt tennisbaan, midgetgoHbaan en het buiten zwembad. Tegen inlevering van deze advertentie krijgt u een korting van 60,00 p.p. en betaalt dan slechts 119,00 Lp.v. C 179,00 p.p. voor het speciale voordeelarrangement. 41» WAO 479;00 per persoon 4 per arrangement Inhoud arrangement: 2x overnachting in deluxe kamer 2x uitgebreid ontbijtbuffet lx culinair 3-gangen diner I dag fietshuur fietsroutes Rugzak met snackpakket voor onderweg Bezoek aan Orvelte inclusief entree voor het laasmuseum de kaas makerij en kortingsbon voor 20% korting op alle aankopen in de kaaswinkel Gébruik van Wellness Centre met zwembad, sauna, whirlpool, stoombad fitnessruimte Voorwaarden: de prijs is gebaseerd op 2 personen per kamer. Deze actie is geldig tot 30 september 2010. Bij verblijf op vrijdag- en zaterdagnacht geldt een toeslag van 15,00 p.p,p,n. Reserveren kan online (u betaalt dan géén reservermgskosten) via onze website www.hunzebergen.nl/logln (login Wegener 1004). Uiteraard kunt u ook telefonisch of per e-mail reserveren o.v.v. actiecode Wegener 1004. Landgoed Résidence Hunzebergen Valtherweg 36 7875 TB Exloo Telefoon 0591-549 131 info@hunzebergen.nl www.hunzebergen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 109